Kediler Neden Sahiplerini Yalarlar?

0
6804

Yalama eylemi kediler için vazgeçilmezdir fakat kediler sadece kendilerini değil, sahiplerini de yalarlar? Peki, kediler neden sahiplerini yalar? Kedilerin sahiplerini yalaması bir sevgi belirtisi mi, yoksa kedinin düşündüğü şey ‘başka’ mı?

Kedi Hissi kitabının yazarı John Bradshaw bu sorunun yanıtını arıyor. Sözü kendisine bırakalım:

Yetişkin kediler arasındaki ilişkiler genellikle yalama ve sürtünme üzerinden yürümektedir. Bu nedenle kedilerin bu davranışları insanlara da aynı amaçla gösterip göstermediği incelenmelidir.

Sahiplerini yalamayan kediler…

Birçok kedi düzenli olarak sahiplerini yalar. Ancak henüz bunun nedenine dair bilimsel bir araştırma yapılmamıştır. Sahiplerini yalamayan kedilerin bundan kaçınma nedeni sahiplerinin geçmişte yalamaya olumsuz tepki vermiş olması olabilir.

Kedilerin dilleri, tüylerindeki düğümleri açmada oldukça işe yarayan, ancak insan cildinde oldukça sert hissedilebilen tersine uzanan dikenimsi çıkıntılarla kaplıdır.

Derimizdeki tuzdan dolayı mı?

Kedilerin sahiplerini yalamasının nedeninin insan cildinin tadı olması da mümkündür. Bazı araştırmacılar kedilerin insanları derilerinin tuzlu tadı için yaladığını düşünür. Ancak kedilerin genel olarak tuzlu tatları tercih ettiğine dair bir bulgu yoktur. ( Bazı üreticiler kedi mamasını daha kuru hale getirmek için tariflerine tuz ekler. Bunun nedeni mamanın tadını değiştirmek değil, kedinin su içmesini sağlayarak idrar torbasında taş oluşmasını engellemektir)

Kedinin sahibine ilişkilerine dair bir mesaj vermeye çalıştığı sosyal bir anlam daha olası bir açıklamadır. Burada esas mesele bu mesajın ne olduğudur. Verilen mesaj, kedilerin birbirini temizlemesinde olduğu gibi, kediden kediye farklılık gösterebilir.

Sevgiyle bir ilgisi olmalı

Ancak sevgi bağlarıyla bir ilgisi olmalıdır; çünkü birbirini sevmeyen kediler birbirlerini temizlemez de. Ancak anlaşılan kavga eden iki kedi barışmak için birbirlerini temizlemeye başlayabilir. Sahibinin elini yalayan bir kedi, yanlış yaptığına inandığı bir şey için “özür” diliyor da olabilir. Bu muhtemelen sahibinin bile fark etmediği ama kedi için önem taşıyan bir davranıştır. Ancak, sahibinin elini yalarken bir patisini de bileğine koyan bir kedi sahibi üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışıyor da olabilir. Kedilerin birbirini temizleme nedenleri hakkında daha çok şey öğrenmedikçe, kedilerin birbirini temizlemesi durumunun nedenleri hakkındaki bilgilerimiz de kısıtlı olacaktır.