Kediler Neden Salatalıktan Korkar?

0
2889

Kediler neden salatalıktan korkar sorusundan önce kedilerin kendilerine sessizce yaklaşan şeylerden korkmalarının oldukça doğal bir hareket olduğunu söyleyerek başlayalım.

Kediler avcı oldukları için oldukça dikkatli canlılardır ve kendilerini olası saldırılara karşı sürekli koruma içgüdüsüne sahiplerdir. Kendilerini gizleyen her şeyden korkma eğilimleri yüksektir.

Son zamanlarda sosyal medyada kedilerin yeşil salatalıktan korktuğunu gösteren oldukça fazla video bulunuyor. Yanlarında bir salatalıkla karşılaşan kediler hızla zıplıyor ve olay yerinden hızla uzaklaşıyor.

Kediler neden salatalıktan korkar?

Bunun en önemli sebebi salatalığın kendisine fark ettirilmeden yanına yerleştirilmiş olmasıdır. Kediler genellikle yemek yerken veya başka bir şeyle ilgilenirken yapılan bu ‘şaka’ sonrası kedinin yanında gördüğü şeyi anlamlandıramaması onun korku reflekslerini hızla harekete geçirir.

Mesela şakaya maruz kalan kedi daha önce bugüne kadar hiç yerde ‘yatan’ bir salatalık görmüş müdür? Bu sorunun yanıtı genellikle ‘hayır’ olacaktır.

Kedileri korkutan şeyler listesinde maalesef ilk sıralarda kedilerin salatalıktan korkması geliyor. Kediler neden salatalıktan korkar sorusunun diğer cevabı ise salatalığı bir yılanla ilişkilendirmiş olabileceğidir.

Çünkü kediler, yılanları hayatlarına kast edebilecek çok ciddi bir tehdit olarak algılayabiliyor. Hayvan davranışı Uzmanı Jill Goldman’a göre salatalık uzun ve yeşil görüntüsüyle kedilere yılan gibi gözüküyor.

Neden kedileri salatalıkla korkutmamak gerekir?

Kediler enden salatalıktan korkar sorusunun ilk yanıtı kedileri hiçbir şekilde korkutmamak gerektiğidir. Kediyi korkutmak hiç de doğru bir davranış değildir!..Kedinin salatalıktan korkması komik video değildir!

Size komik gelen bu durum kedi için korku dolu anların yaşanmasına yol açar. Kediler yeşil istilacıların etraflarında olmasından korkuyorlar. Bu yüzden de gösterebilecekleri en yüksek reaksiyonu gösterip panikle sıçrıyorlar ve o alandan hızla uzaklaşıyorlar.

Bu durum da kedinin etrafı kırıp dökmesi, etrafındakileri ve kendisini yaralamasına yol açabilir. Aynı zamanda kedinizi stres hastası yapabilecek oldukça önemli sorunlara yol açabilir.

İlla ki kedim salatalıktan korkmasın istiyorsanız bu durumda yapacağınız en uygun hareket, kedinizi aşamalı olarak salatalığa alıştırmak olacaktır. Ve bunu yaparken mesafenizi de korumanız gerektiğini unutmayın.

Korkmuş bir kediye nasıl yardım edilir?

Kediler neden salatalıktan korkar sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi korkmuş bir kediye karşı ne yapmak gerekir sorusuna yanıt arayalım. Her kedinin farklı özellikleri vardır ve değişik şeylerden korku duyabilir. Her kedinin korkuya karşı gösterdiği reaksiyon da farklı olabilir.

Kendisine güveni yüksek olan bir kedi etrafında olup bitenlerden daha az korkar ve korku sonucu normal yaşamına dönme süresi hızlıdır. Bazı kediler korkularını kendilerini güçlü göstererek yenme yoluna giderken, bazı kediler ise hızla olay yerinden kaçarak uzaklaşma yoluna gider.

Kedinin korktuğu nasıl anlaşılır?

Kaçan, saklanan, saldırganlık gösteren, tıslayan, patisi ile tokatlayan, kürkünü ve kuyruğunu şişiren, kulaklarını büken, yerde donuk bir şekilde kalan ve kum kabına tuvaletini yapmayan kedilerde korku önemli bir problem halini almış demektir.

Kedilerde korkuyu neler tetikler?

Kedilerde korkuyu nelerin tetiklediğini anlamak için kedinizi iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Kediler genellikle, yüksek seslerden ve hızlı hareketlerden, garip ortamlardan, yabancı kişi ve hayvanlardan, oldukça aktif bir çocuktan ve veterinere gidiş sürecinde oluşan ortamdan korkarlar.

Kedilerde hangi korkular normaldir?

Birçok kedinin kendisini yeni bir ortamda bulması kedide korku sebebidir. Genellikle kediniz yeni bir evde yaşamaya başladığında 2 gün boyunca evin değişik yerlerinde saklanmayı tercih eder. Kedinizi veterinere götürmek ya da evinize yeni bir hayvan getirmek kedinizi korkutabilir.

Bu durum kedinin rutinini bozacağı için korkması oldukça doğaldır. Ancak bazı kedilerde sürekli bir endişe hali vardır. Korkan kediler bu durumu saldırganlık olarak gösterirler.

Korkan kediye nasıl yardım etmemiz gerekir?

Kediniz saklanıyorsa fakat sağlıklıysa onu yalnız bırakın. Kedi hazır olduğunda yanınıza gelecektir. Kedinizi saklandığı yerden çıkarmaya çalışırsanız onun daha da korkmasına neden olursunuz.

Bu sırada yiyecek, su ve tuvalet kabının yakınlarda olmasına özen gösterin. Suyunu, yemek kabını ve tuvalet kabını her gün mutlaka temizleyin ve yemek yediğinden, su içtiğinden ve tuvaletini yapıp yapmadığından emin olun.

Kediniz agresifleşirse ne yapmanız gerekir?

Kediniz başka bir kişiyi ya da başka bir hayvanı görüp agresifleşirse ve bu durum sürekli bir hal alırsa  mümkün olan en kısa zamanda kedi davranış uzmanından yardım almanız gerekir.

Bu sürede kedinizin yaşam alanını kimseye zarar vermemesi ya da zarar görmemesi için sınırlandırmanız gerekir. Bu sürede kedinizle etkileşimi sadece kedinizden sorumlu olan kişi kursun.

Kediniz eğer sizi ısırırsa ya da üstünüzü çizerse bu durumu ciddiye alın, çünkü yaralar hızla enfeksiyon kapabilir.