Kediler Neden Sevilmek İster?

0
4345

Okşanmak eylemiyle kedi sahipleri ve kedileri arasında bir ritüel gerçekleştirilmiş olur. Birçok kedi sahibi kendilerinin ve kendilerinin hoşuna gittiğini ve kedilerinin de hoşuna gidiyormuş gibi göründüğü için kedilerini okşar. Ancak okşanmanın kediler için sembolik bir anlamı varmış gibi görünmektedir. Bu hareket bazı kediler için başka bir kedi tarafından temizlenmenin, bazıları için ise muhtemelen sürtünmenin de yerine geçmektedir. Birçok kedi, en çok temizledikleri alan olan başlarının okşanmasını vücutlarının başka her yerinin okşanmasına tercih eder.

Okşanmaktan mutlular

Araştırmalar, 10 kediden birinden daha düşük bir orandaki kedilerin karınlarının veya kuyruklarının okşanmasından hoşlandığını ortaya koymuştur.

Birçok kedi sahibinin gelip okşamasını beklemez. Daha çok, kucağına atlayarak veya önünde ters dönerek onu kendisini okşamaya davet eder. Bu davranışların altında önemli bir anlam yatmayabilir; yalnızca kedi ve sahibi arasında kararlaştırılmış, iki tarafa da zevk veren iletişim türleri olabilir. Ancak, okşama eylemini başlatan kedi sahibi olsa da, kedi de genellikle vücudunun o kısmını çevirerek ya da yer değiştirip okşamasını istediği bölgeyi sahibinin elinin altına getirerek tam olarak nereden okşanmak istediklerini belirtir.

Sadece zevk için değil

Kediler bizim onları okşamamızı kabul ederken, bunu sadece zevk aldıkları için yapmaz. Kendi kafalarında bu eylemi sahipleriyle ilişkilerini güçlendiren bir ritüel olarak gördüklerinden şüphe yoktur.

Bazı bilim insanları kedilerin özellikle kokularını sahiplerinin üzerine bırakmaya çalışıyor olabileceğini de düşünmektedir. Buna göre kediler yanaklarının ve kulaklarının etrafının okşanmasını tercih eder, çünkü vücutlarının bu bölgelerinde diğer kedilere çekici gelen kokuları salgılayan koku bezleri bulunmaktadır. Kedi bu kokuların sahibinin üzerine sinmesini ister. Kedilerin sahiplerinin dokunmasını istemediği başka bölgelerinde, örneğin kuyruklarının ucunda da benzer koku bezleri olduğundan, bu teoriye göre kedinin buralardan salgılanan kokunun sahibinin üzerine sinmesini istemiyor olması gerekir.

Okşanmak sosyal bir etkinliktir

Kedinin insan burnunun neredeyse algılayamadığı hafif kokusunun onu okşayan sahibinin eline bulaşacağı kesin olmakla beraber, bu durumun kedi için herhangi bir sosyal anlamı olmayabilir. Eğer olsaydı, kediler muhtemelen sürekli ellerimizi kokluyor olurdu. Bu zaman zaman gerçekleşse de, kedilerin sürekli hale getirdiği bir davranış değildir. Okşama ritüelinin sosyal öneminin fiziksel temas boyutunda olması daha olasıdır.