Kediler neden sinirlenir? Kediler en çok neye kızar?

0
10775
Kediler neden sinirlenir
Kedilerin sinirli olmasında birçok nedne var

Kediler neden sinirlenir? Bu sorunun yanıtını kendimizden de az çok biliriz. İnsan olarak kendimizi kaybettiğimiz ve öfkeden deliye dönüp olumsuz tepkiler verdiğimiz zamanlar oluyor. Sonunda pişmanlık duysak da bu duygunun önüne geçemiyoruz.

Peki ya hayvanlar aynı duyguyu yaşamıyor mu? Elbette yaşıyorlar. Elbette kediler de sinirleniyor. Ve kedinin öfkesi gerçekten de oldukça tehlikeli olabiliyor (Bunu ancak yaşayanlar bilir)

Yapılan araştırmada insanların sinirli oldukları esnadaki beyin kimyaları ve çalışma sisteminin aynısı hayvanlarda da görünüyor.

Hayvanlar elbette yavaş akan bir trafik nedeniyle veya beklenenden fazla gelen elektrik faturasına sinirlenmiyor ama onları sinirlendiren farklı sebepler var. Biyoloji profesörü David Anderson yaptığı araştırmada hayvanlarda bazı içsel süreçler öfkeye yol açabiliyor. Anderson neredeyse her hayvan türünde bir öfke mekanizmasının olduğunu söylüyor.

Hayvanlar ve insanlar arasındaki en önemli farkın ise insanlarda duygusal patlamaları yatıştıran beyin akımlarının olması.

Peki kediler neden sinirlenir? Kedileri en çok ne sinirlendirir? Kızgın kedi nasıl sakinleştirilir? Bunu da sizin için biz derledik.

Veteriner hekim tavsiyeleri
Acı çeken kedi sinirlenir.

1Kediler acı çektiklerinde sinirli olurlar

Kediler acı çektiklerinde sinirlenirler. Bir yaraları varsa ve bu noktaya dokunmamızı istemezler. Bir kedinin kuyruğuna yanlışlıkla basmanız sonucu bacağınızda oluşan tırmık izleri de bunun bir kanıtıdır. Kedinizin acı çekmesinin altında çok ciddi sağlık hastalıkları da yatabilir. Kediler için en tehlikeli hastalıkların belirtilerine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Korkan kedi sinirlenir

2Kedinizin korkması onu sinirli yapabilir

Korkmuş bir kedinin vücut dilinden neler hissettiğini anlamanız çok zor değildir. Kediniz daha büyük görünmek için karnını yukarı çeker, kendisini yana döndürür ve kuyruğunu yukarı kaldırır. Kulaklarını arkaya yatırır, tıslamaya başlar ve dişlerini gösterir. Bu durumdaki sinirli kedi öfke dolu bir tepkiyle karşılaşmanıza neden olabilir. Bu kedinizin sizi sevmediği anlamına gelmez sadece panik anında gösterdiği bir tepkidir.

Kavga eden kedileri ayırmak oldukça dikkat ister

3Hormonlar kedinizin sinirli olmasına sebep olabilir

Kısırlaştırılmamış bir kedi daha agresif tepkiler gösterebilir. Erkek kediler, etrafta dişi bir kedi olduğunda diğer erkek kedilerle kavga etme eğilimindedir. Eğer kavga eden iki kedi görürseniz onları ayırmak gibi bir hata yapmayın. sinirli kediyi sakinleştirmek dikkat ister. Aksi takdirde iki sinirli kedinin hedefi siz olabilirsiniz. Kedi kısırlaştırma işlemi ve sonrasında bakım için buraya tıklayarak bayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kediler neden sinirlenir
Kedi istediğine ulaşamazsa sinirlenebilir.

4Hüsrana uğrayan bir kedi sinirlenir

Kedim çok hırçınlaştı diyebilirsiniz fakat bunun nedenini aslında biliyorsunuz. Kedisini kapalı alanda, evinde besleyenler ne dediğimizi anlayacaktır. Bir kedinin bahçede başka bir kedi görmesi ve ona cam kapı nedeniyle ulaşamaması kedinizi sinirli yapabilir. Veya kedinizin ulaşamadığı bir kuş veya mama onu sinirlendirebilir. Bu durumda kediniz sinirini en yakınındaki bir insandan veya köpekten çıkarabilir.

Kısırlaştırma operasyonu

5Stres altındaki kedi sinirlenebilir

Eğer bir kedi stresli bir ortamda yaşıyorsa, örneğin sürekli iki insanın kavga ettiği bir evde bu kedinin psikolojisine de yansır. Bu ortamdaki kediler daha çabuk bir agresif tepki gösterir. Kedi sinirlenmesi benzer biçimde çocuklar için de geçerlidir. Buna benzer bir ortamda yetişen çocuklar da ileride agresif kişiliklere bürünebilir.

Kediler travma sonrası stres yaşayabilir

6Sinirli bir kedi bir travma nedeniyle tepki gösterebiliyor olabilir

Kedi kızdı diye gülmeyin. Kediler de travma sonrası stres yaşayabilir. Kedilerin beyinleri bizimkilerine çok benzer. Bir kedinin sokakta yaşadığı hayatta kalma mücadelesi veya insan şiddeti kediyi daha agresif yapabilir. Bu durumu çözmek için tabii ki agresif kediye veterinerinizin tavsiyesine uyarak yatıştırıcı ilaçlar vermek bir tedavi yöntemi olabilir.

Kediler neden sinirlenir? Psikolojik nedenlere dikkat!

7Kimyasal dengesizlik kedinizi sinirli yapabilir

Kediler neden sinirlenir sorusunun yanıtı aynı zamanda psikolojik. Kediler de insanlar gibi psikiyatrik sorunlar yaşayabilir. Kedinizin depresyonda olması veya stresli olması veterinerinizi tavsiyesiyle kullanacağı ilaçlarla önlenebilir. Kedilerin depresyona girdiğini nasıl anlarsınız. Onu da sizler için araştırdık. Dileyenler buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilir.

Kedilerin çıkardıkları sesler ne anlama gelir? Öğrenmek için tıklayın