Kediler Neden Sürtünür?

0
41612

Kedilerde sürtünme ne anlama gelir? Kediler neden sürtünür?

Bu soruların cevabı çok basit değildir fakat gözlemler bize bir takım bilgiler sunuyor. İki kedi karşılaştığında olduğu gibi, sahibine kuyruğunu kaldırarak yaklaşan bir kedi genellikle yaklaşıp sahibinin bacaklarına sürtünecektir. Bu sürtünmenin tam olarak nasıl olduğu kediden kediye farklılık gösterir. Bazı kediler kafalarının bir yanıyla sürtünürken diğerleri vücutlarının yan tarafıyla da sürtünmeyi sürdürür. Bazıları ise sık sık kafalarından kuyruklarının ucuna dek tüm vücutlarıyla sürtünme hareketini tamamlar. Bazıları ise hiçbir temas kurmadan yanınızdan geçip gider.

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

Kediler sürtünerek cisimlere koku bırakır

Bazı daha gergin ise yakınlarındaki bir sandalye bacağına ya da kapı kenarına sürtünmeyi tercih eder. Kendine güveni tam olan bazı kediler bile sahiplerinin bacağına sürtünmekte bir beis görmezken, tanımadıkları insanlar karşısında başka bir cisme sürtünmeyi tercih edebilir. Bu durumda kediler muhtemelen sürtünme hareketini bir cisme yönlendirmektedir; çünkü karşısındaki tanımadığı insanın aksine cansız bir cismin onu ittirip uzaklaştırmayacağından kesinlikle emindir. Ancak bu durum ortaya çıktığında kimi zaman kedi bu cisme kafasının kenarındaki koku bezleri yardımıyla kokusunu bırakıyor gibi görünmektedir. Cisimlere kedi kokusu bırakıldığı kesindir.

Çeşitli kedileri kağıt kaplanmış cisimlere sürtünmeyi ikna ettikten sonra bu kağıtları başka evlerde yaşayan kedilere gösterdiğinizde bu kedilerde belli bir ilgi uyanır. Ancak, yönlendirilmiş sürtünme davranışı kedinin isteyerek kendi kokusunu bırakma davranışı ile tam olarak aynı şekilde gerçekleşmemektedir. Aynı kedi koku bırakmak için en çok tercih ettikleri nesne olan ağaç dallarına benzeyen bir kalem ile karşılaştığında bu durum kolayca gözlemlenebilir.

Kedilerde sürtünme sevgi belirtisidir

Kediler neden sürtünür sorusuna cevap aramaya devam edelim. Kedi psikolojisi karmaşık bir yapıdadır buna karşın sürtünme ancak bir sevgi belirtisi olabilir. Birçok kedi en tutkulu sürtünmelerini beslendikleri ana sakladıklarından, kedilerin bu davranışı ancak ucunda bir ödül varsa gösterdiği suçlaması sık sık tekrarlanır. Ancak çok az kedi yalnızca ödül bekledikleri durumlarda sürtünme davranışında bulunmaktadır.

İki kedi birbirlerine sürtündüklerinde aralarında bir yiyecek veya başka bir şey alışverişi olmamaktadır. Sürtünmeden sonra iki kedi de önceden yaptıkları işlerine geri dönerler. Bu iki bireyin birbirine sürtünmesinin nedeni tamamen birbirlerine olan dostça hislerini göstermektir. Davranışlarının başka bir amacı bulunmaz.

Kediler aynı zamanda insanlara ve bu ritüelleri anlamayan ve karşılık verme olasılığı düşük olan başka hayvanlara da sürtünür.

Kedilerde sürtünmenin amacı dokunmaktır

Sürtünme esnasında kedinin kokusu sahibine bulaşsa da, bunun kedi için özel bir önemi yok gibi görünmektedir. Eğer sürtünmenin amacı koku bırakmak olsaydı, kediler sürekli başka bir kedinin koku bırakıp bırakmadığını anlamak için insanların bacaklarına sürtünüyor olurdu. Elbette sürekli kıyafetlerimizi değiştiriyor olmamız da bu konuda kedilerin işini pek de kolaylaştırmaz, ancak bunun neden olduğu kafa karışıklığı daha az değil daha çok koklamaya neden olabilir.

Tüm göstergeler, sürtünmenin, aynı okşama gibi, öncelikle dokunmaya dayalı bir davranış olduğunu göstermektedir.

Kediler sürtünürken karşılık beklemez

İki kedi birbirine sürtündüğünde ikisi de bunu aynı derecede yapmaz. Benzer bir dengesizlik kediler insanlara veya diğer hayvanlara sürtündüğünde de görülmektedir. Farklı boyutlarda iki kedi birbirine yaklaştığında genellikle küçük olan büyüğe sürtünür ve büyük ona cevap vermez. Aynı şekilde insanlar söz konusu olduğunda da daha uzun boylu olmamız ve kaynakların büyük çoğunluğunun kontrolünün bizde olduğu bilgisi, muhtemelen kedilerin sürtünmenin tek taraflı olmasını beklemelerine neden olur. Bu durumda bize olan sevgilerini cevap gerektirmeyen bir şekilde göstermektedirler. Bu da iyi bir şeydir aslında, çünkü eğilip kediyi okşamadığımız sürece genellikle sürtünmeye, en azından o an için, herhangi bir karşılık vermeyiz.

Kediler sürtünerek kendilerini ödüllendirir

Kediler neden sürtünmek ister? Kedi sürtünmesine şöyle bir cevap verilebilir. Kediler muhtemelen bize sürtünmeyi kendi başına bir ödül sayar. Öyle olmasa bu davranışta bulunmayı bırakırlardı. Ayrıca, insanlarla iletişimlerini sağlayan çabalarının çoğu gibi kediler bunu da zamanla öğrenir. Kediler dostça bir ilişkileri olan kedilere kendiliklerinden sürtünür ve yaşları ilerlese de bunu yapmayı bırakmazlar. Ancak, yaklaşık 8 haftalıkken yeni evlerine yerleştirilen kediler, özellikle de dişiler, sanki yeni ilişkilerini sağlamlaştırmak için bu davranışı nasıl kullanabileceklerini anlamak için zamana ihtiyaçları varmış gibi, yeni sahiplerine sürtünmeye başlamak için birkaç hafta, hatta birkaç ay geçmesini bekleyebilir. Ancak alışkanlık oluştuktan sonra bir daha bozulmaz.