Kediler neden tıslar? Tıslayan kediye ne yapmalı?

0
2126
Kediler neden tıslar
Tıslayan kedi sinirlidir.

Bir kedinin tısladığını duyduğumuzda içgüdüsel olarak geri çekiliriz. Peki, kediler neden tıslar ve tıslayan kediye nasıl tepki vermelisiniz?

Her yaştan kedi tıslar, ama neden bunu yaparlar? Tısladıklarında hangi mesajları iletmeye çalışıyorlar? Kedilere dişlerini açığa çıkarma ve bu korkunç yüzü ve sesi ilk etapta yapma fikrini veren nedir?

Bir yılan gibi davranmaya çalışmak

Bazı kedi uzmanlarının inandıklarına göre, kediler yılanları taklit etmeye başladıkları zaman tıslamaya başladılar. Bu kulağa garip gelebilir, ancak vahşi doğada bir başkasını kopyalayan tür duyulmamış değildir, çünkü bu taklit onlara ekstra hayatta kalma becerileri sağlayabilir.

Bir yılanın tıslaması şüphesiz korkutucudur ve dikkatinizi çeker, bu yüzden bu taktiği kopyalamak istedikleri için kedileri suçlayamazsınız.

Kedi tıslaması ne anlama geliyor?

Basitçe söylemek gerekirse, bir tıslama, hayvanın savunmacı davrandığını ve kendini korumaya hazır olduğunu bilmenizi sağlamak içindir. Tıslama temel olarak uzak durmanız ve kendiniz ve kedi arasında daha fazla mesafe yaratmanız gerektiği konusunda bir uyarıdır. Aksi takdirde, kedi bir diş veya pençe ile vurmaya hazır olabilir. Bunun nedeni, kedinin korktuğu ya da size ya da başka bir hayvana patron olduğunu bildirmeye çalıştığı için olabilir. Yani tıslayan bir kedi mutsuz bir kedidir.

Kedinizin tıslayabileceği durumlar nelerdir?

En tatlı ev kedisinin bile tıslama yapacağı birçok senaryo vardır ve bu senaryoların birçoğu kedinizin garip bir hayvan ya da insan görmesini içerir. Örneğin, bir köpek veya başka bir kedi gibi yeni bir evcil hayvanı evlat edinirseniz, yerleşik kediniz savunmada olabilir ve yeni gelenlere tıslayabilir. Evcil hayvanlarınızı tanıtmak için zaman ayırmak, bu düşmanlığı azaltmanın anahtarıdır, çünkü yerleşik kedinizin topraklarının – ve içindeki tüm yiyecek, oyuncak ve insan ilgisinin – gerçekten tehdit edilmediğini öğrenmesi gerekir.

Stresli kedigiller, barınaklarda olduklarında veya bir veteriner tarafından muayene edildiğinde tıslayabilir. Bu senaryolarda tıslayan kediler genellikle korkulu ve kafaları karışıktır bu yüzden kendilerini korumaya hazırlar.

Şaşırmış kediler, durumu değerlendirmek için bir saniye harcayana kadar içgüdüsel olarak tıslayabilir ve aslında tehlikede olmadıklarından emin olabilirler.

Ve anne kediler, savunmaları gereken yavruları olduğunda potansiyel yırtıcılara tıslarlar. Yavru kediler ise oynarken birbirlerine tıslayabilirler.

Bir kedinin acı çektiğinde de tıslayabileceğini belirtmek önemlidir. Örneğin, kedinizin vücudunun acı veren bir kısmına dokunursanız, size tıslayabilir. Kedinizin tıslamasının kötü hissetmenin bir sonucu olduğunu düşünüyorsanız, veterinere gitmek cevap almanıza yardımcı olabilir.

Tıslayan bir kediye nasıl yaklaşılır?

Kediniz ne zaman tıslıyorsa, geri çekilmek ve ona yumuşama şansı vermek iyi bir fikirdir. Onu kovalamak, ona kızmak, ona bağırmak, hatta ona bakmak iyi bir fikir değildir, çünkü bu eylemler sadece evcil hayvanınızı daha da şaşırtmaya, korkutmaya ve strese sokmaya sebep olacaktır.

Eğer kedini okşuyorsan ve aniden sana tıslıyorsa, bu okşama ve sevme onun için yeterli olduğundandır. Kedinizin sallanan bir kuyruk gibi aşırı uyarılmış veya heyecanlı olduğu diğer ipuçlarını aramaya çalışın. Bu durumda, ona yer vermek ve isterse sizden uzaklaşmasına izin vermek en iyisidir.

Öte yandan, bir kedinin acı, hasta veya yaralı olduğu için tısladığını söyleyebilirseniz, onu veterinere götürmek ve muayene etmek için mümkün olduğunca nazikçe ele almak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Kedinizi tanıdıkça, bazı şeylerin tıslamaya neden olduğunu keşfedebilirsiniz, böylece kedinizin çevresini zenginleştirmek ve evcil hayvanınızı rahat tutmak için tetikleyicileri kaldırabilirsiniz.

Unutmayın, kedi tıslaması, başkalarının kedinin mutsuz olduğunu ve gerekirse savaşmaya hazır olduğunu bilmesini sağlayan bir işarettir. Bir kedinin tıslamasına neyin neden olabileceğini ve ne zaman tepki vereceğini bilmek, evcil hayvanınız için mutlu bir ev oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak:

Kedilerde 10 önemli davranış sorununu öğrenmek için tıklayın