Kediler Neden Yüksek Yerlere Tırmanır?

0
2967

Kedinizle yaşamaya başladıktan sonra kedinizin geniş alandan çok yüksekliğe ihtiyaç duyduğunu fark ettiniz mi? Eviniz ne kadar geniş olursa olsun kediniz çoğunlukla tırmanmayı ve olan biteni yüksek bir noktadan izlemeyi tercih ediyorsa şanslısınız. Çünkü kediniz için büyük bir alana gereksinim duymuyorsunuz demektir.

Peki kediler neden yüksekte olmayı severler?

Çünkü yapabilirler. İnsanların yatay bir alanda hareket etmesinde problem yoktur. Ama tür olarak tırmanmakta çok iyi olmadığımızı söylemek lazım. Bu yüzden yükseklere tırmanmak için merdivenleri ve asansörleri icat ettik. Evet dağcılık yapan profesyonel atletler var ama hiçbirisi evinizdeki sevimli kediniz kadar iyi değil. Kediler için yükseğe tırmanmak bizim 10 metre koşmamız kadar kolay bir durumdur. 

Kedilere tırmanması konusunda pençleri yardım eder ve insanlardan da hızlı koşarlar. Bir kedinin bir ağaca tırmanması hiç zor bir iş değildir. Vücut uzunluklarının altı kadar yükseğe tırmanabilirler. 

Bu yüzden kedinizin dolapların üstüne çıkmasından endişe etmeyin. Bizim için orada bir şey olmayabilir. Peki neden yukarıya çıkmak istiyorlar? Aslında bundan çok emin değiliz. Kedilerin davranışlarıyla ilgili birçok şeyden emin değiliz. Ama bunu yapabildikleri için yapıyorlar. 

Kediler aynı zamanda yüksekten aşağıya bakmayı severler. Bu onların bölgelerini gözlemlemelerine ve tehlikeden uzak durmalarına yardımcı olur. Avcı hayvanlar için yüksekte olmak bir güven alanı oluşturur ve burada uyuyup yemeklerini yiyebilirler. 

Kediler aynı zamanda yükseğe çıkarken saldırıya uğramama içgüdüleriyle hareket eder. Bir kedi birçok kaçış noktası bulmak ister. Evinizde birden fazla kediniz varsa ve kedilerin ulaşabileceği tek bir yüksek nokta varsa bu problem yaratabilir. Bu yüzden kedi ağacınızın eğer varsa birkaç yüksek noktası olması iyi olacaktır.