Kedilerde 10 Önemli Davranış Sorunu

0
7991

Kedilerin davranışları hiçbir zaman yüzde 100 çözümlenemese de, kedilerde davranış sorunları kolayca gözlemlenebilir.

Kedim tuvaletini yapmıyor, kedim idrar püskürtüyor, kedim evin her yerini tırmalıyor, kedim sert oynuyor, kedim beni sık boğaz ediyor, kedim sürekli miyavlıyor gibi sorularınız varsa bu makalenin sizler için oldukça faydalı bilgiler içerdiğine eminiz.
Kedilerde 10 davranış problemi ve çözüm yolları ise şöyle:

1. Kum kabından kaçınmak

Kediniz kum kabını boykot mu ediyor? Bu durum genellikle kumunu ya da kum kabını sevmediğinden meydana gelir. Kaplanmamış bir kutu kullanın ve kum kabını her gün temizleyin. Kum kabını kedinizin tuvaletini rahatça yapabilmesi için tenha bir yere koyun. Kum kabı ve kumu değiştirmeyi deneyin.

2. İdrarla işaretleme ya da püskürtme

Kediler idrarlarını diğer kedilerden kaçınmak için kullanabilirler. Başka bir kediyle kavga ettiklerinde, kendilerini güvende hissetmediklerinde ya da bir dost aradıklarında idrar püskürtme yoluna başvururlar. Evde birçok kedi bulunuyorsa kedinin kendi alanını işaretleme eğilimi daha fazla olur. İdrar püskürtmeyi durdurmak için kedinizi kısırlaştırmanız gerekir. Kısırlaştırmayla ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz. İdrar püskürttüğü yerleri enzim temizleyiciler kullanarak temizleyin. Kediniz idrar püskürtmeye devam ediyorsa veteriner hekiminize başvurun.

3. Tırmalama

Kediler neden tırmalar? Oyun oynamak, gerinmek, pençelerini keskinleştirmek ve kendi alanlarını işaretlemek için tırmalama yoluna giderler. Mobilyalar, halılar ve perdeler için kötü bir durumdur bu. Evin birçok yerine tırmalama tahtası yerleştirin. Kedinizin tırmalama tahtasının sağlam olduğuna emin olun ki kediniz tırmalarken tahta düşmesin. Tırmalama tahtasına alışması için türlü oyuncaklarla onu tahtaya doğru çekin.

4. Kediler ve ‘sert’ oyun

Kediler oynamaya başladıklarında bunu bir oyun ya da gerçek olduğunu söylemek zordur. Üzerinize atlarlar, size vururlar, tırnaklarıyla çizerler ve ısırırlar. Kedi türlerine göre bu durum bazı değişiklikler gösterebilir. Kedinizin enerjisini başka bir alana kanalize etmek için onunla oyuncakları yardımıyla oynayın. Örneğin bir kese kâğıdı onlar için oldukça eğlencelidir. Elleriniz ve ayaklarınızla onu oynamaya teşvik ederseniz büyüdüğünde canınızı ‘fena halde’ yakabilirler.

5. Sınırlarınızı zorlayıcı davranışlar

Bazen kediniz bir şeyi sürekli ve sürekli yaparak sizin canınızı sıkabilir. Bu durum genellikle normaldir. Kedim sürekli ilgi istiyor diyebilirsiniz fakat bu durum bir soruna işaret edebilir. Endişeleniyorsanız veterinerinize başvurun. Kedinizi sakinleştirmek için kedinizi eğlendirmeniz gerekir. Evde tırmanma yapıları olsun. Televizyonda ilgisini çekecek programlar açın.

6. Hiperaktif geceler

İnsanların uykusunun en ağır dönemleri olan geceler, kedinizin en hareketli zamanları olabilir. Oradan oraya zıplarlar ve genellikle uykunuzu bölmenize yol açarlar. Kedim geceleri çıldırıyor bile dedirtebilir bu durum bazen.  Kedilerin sabah uyandırmaları da meşhurdur. Kedinizin sizi uyandırmasını engellemek için ne yapmalısınız? Kedi uyutma ilacı vermeyi düşünmeyin. Siz uyumadan önce kedinizi besleyebilir ve / veya kedinizi yorulana kadar oynatabilirsiniz fakat aşırıya kaçmamanız gerekir.  Buradaki püf noktalardan birisi de şudur: Kedinizin uykudayken size aşırı ölçüde zarar verdiğini düşünmüyorsanız kesinlikle yataktan kalkmayın. Yoksa kediniz uyanmanız için bu durumu her gece tekrarlayabilir.

7. Sürekli miyavlama

Yetişkinler birbirlerine miyavlamazlar. Kediler en çok insanlara miyavlar. Kedi miyavlaması anlamları nelerdir?  Size merhaba diyebilirler, mama isteyebilirler ya da ilgi isterler. Eğer mama için size miyavlıyorlarsa ona mama vermeyin. Kedinizin sessiz olduğu anda mamayı verin. Kedinizin miyavlaması bir türlü durmuyorsa ve siz de nedenini bilemiyorsanız veteriner hekiminizden destek alın.

8. Ayrılık endişesi

Kediler oldukça sosyal hayvanlardır. Etrafınızda gezmenizden hoşlanırlar. Yalnız bırakıldıklarında sinirlenebilir ya da evi spreyleyebilirler. Evden gitmeden 15 dakika önce ve eve geri döndüğünüzde kedinizi görmezden gelmeyi deneyin.  En sevdiği oyuncaklardan bazılarını yanınıza alın ve eve döndüğünüzde onları uzak bir yere koyun. Evden çıkmadan önce onunla iyice oynayın ve siz çıktığınızda kedinizin dinlenmesini sağlayın.  Daha fazla destek istiyorsanız ve daha fazla taktiğe ihtiyaç duyuyorsanız veteriner hekiminizle konuşun.

9. Takıntılı derecede bakım

Güzel görünmek ve sakinleşmek için kendilerine sürekli bakım yaparlar. Aşırıya kaçmaları halinde ciltlerini tahriş edebilirler. Kediniz cildinizi tahriş ederse hemen veteriner hekiminizin durumu kontrol etmesini isteyin. Eğer stres nedeniyle kendisine çok fazla bakım uyguluyorsa, örneğin rutin dışı değişim ya da eve yeni bir evcil hayvan alındıysa, stres altındaki kedinizle oynayıp güvende olduğunu hissettirin ve rahatlamasını sağlayın.

Bu arada yalanmayan kedi de ayrı bir soruna işaret edebilir.

10. Saldırganlık

Kediniz saldırganlaşırsa hemen veteriner hekiminize durumu bildirin. Ayakta sert biçimde durum püskürtme yaptığında, gözleri genişlediğinde ya da hırladığında kedinize yaklaşmayın. Kedinizle güçlü bir bağınız olsa bile kedinize dokunmayın ve ona yaklaşmayın. Bu durum kedinizin kötü durumda olduğu anlamına gelmeyebilir, korkmuş veya strese girmiş olabilir. Kediniz ve evin diğer üyelerinin güvenliği önde gelir, dolayısıyla profesyonel destek almalısınız.