Kediler Ne Yer? Kedilerde Doğru Beslenme İçin İpuçları

0
6542

Kediler ne yer, kedilerde beslenme nasıl olmalı, ne yemeliler, kediler ev yemekleri yer mi, kediler neden mama yemiyor gibi beslenme konusunda yanlış bilinen doğrular nelerdir?

1994 yılından bu yana hizmet veren Özel Şişli Veteriner Kliniği Veteriner Hekimi Aynur Sultan, kedilerde doğru beslenme konusunda kedi severlerden gelen soruları Kedilikler.com için yanıtladı:

Kedim neden kuru mama yemiyor? Kedi kuru mama yemiyorsa endişelenmeli miyim?

Kuru mamanın içeriği, aroması, proteini ve diğer maddeleriyle bağlantılı olabilir. Ama onun dışında kuru mamayı yememesinin sebebi sağlık açısından baktığımız zaman ağız boşluğu içerisinde bir hastalığın işareti de olabilir. Diş etlerinde hassasiyet olabilir. Kedilerde diş çürükleri olabilir. Tartar olabilir. Kedilerde diş sararması da dikkat edilmesi gereken bir konu. Kedi diş sağlığı bu nedenle oldukça önemli. Kedi diş temizleme işlemi de yapılmalıdır. Bunlar tabii ilk başta kendini kuru mamayı yemeyerek gösteriyor.

Kuru mamanın tanecikleriyle de bağlantılı olabilir. Kuru kedi maması her kedi için farklı çeşitte olabilir. Onların ağız yapısına uygun mama taneciği ve sertliğinde olması gerekiyor ki mamaları daha kolay ve lezzetli bir şekilde yiyebilsinler. Kedilerin en sevdiği kuru mama kedilere göre değişir.

Kedi kuru mama yememesi konusunda veteriner hekimler tarafından yapılan muayene sonucu süreç işletilebilir.

Kedim neden kedi otunu yemiyor? Kedi otu yemek sağlıklı mı?

Bazı kediler yiyor, bazıları yemiyor. Bu tamamen ağzın içerisindeki tat papilalarıyla alakalı bir şey. Kedi, genelde kedi otunu dışarıdan yediği zaman tabii ki mide reseptörlerini dışarıdan uyararak oradaki biriken yalayıp yuttuğu kıl yumaklarını kusmasını sağlıyor. O sebeple kedi otunun zaten özel bir görevi yok. Bunu da zaten kendisi birçok problemlerle belli ediyor. Sürekli dilini dışarı çıkartıp hafif hafif yalanma hissi yaratıyor. Midede asit yükseldiği zaman bunu da sahibi gayet net gözlemleyebiliyor.

Kedim evdeki her şeyi yiyor. Kediler ne yer? Kediler ev yemeği yer mi? Kedilere ev yemeği vermek zararlı mı?

Tabii ki evde pilav ve sulu yemek gibi (genel bir örnek veriyor) yemekleri yemesi  kedilerde doğru beslenme açısından çok doğru bir şey değil. Çünkü sulu yemek dediğimiz zaman evde yaptığımız yemeklerden bahsediyoruz. Bu yemeklere salça giriyor, yağ, baharat, tuz giriyor.

Yemek içine bir sürü malzeme girdiğinden dolayı onun sindirimine uygun bir gıda olmayabilir. Tabii ki neticede kediler etobur oldukları için et tercih edilebilir. Kediler ciğer yer mi diye sorarsanız, ciğer tercih edilebilir ama tabi o da ne kadar sağlıklı onu da bilemem.

Kediler sebze yer mi? Kediler hangi sebzeleri yer?

Sebze, özünde kediye uygun bir gıda değil. Bazıları çok seviyor, evet. Şöyle bir şey: Kediler evcilleştikçe ona göre artık sindirimdeki mikroorganizmaların oranları değişiyor. Onlar normalde dışarıda eti parçalamak için gerekli olan bir flora, ev yaşantısına başladıktan sonra aldıkları gıdalar içerisinde bazıları gelişiyor bazıları azalıyor. Böyle bir durum söz konusu bana göre.

Kediler peynir yer mi, kediler yoğurt yer mi, yiyebilir mi?

Peynir kediye zararlı mı? Sütte laktoza karşı duyarlılık gösterebilirler. Kediler yoğurt yer mi, yoğurt problem değil, yiyebilirler. Kediler peynir yer ama tuzlu yağlı peynirler sıkıntı yaratabilir.

Kedim mama yemiyor, az mama yiyor? Sıcak havalardan olabilir mi?

Tabii ki. Bunun yanında bir de mamanın dışarıda uzun süre kalmasının da bağlantısı olabilir. Kedi maması taze mi ona dikkat edin. Taze kedi maması kedinin sağlığı ve iştahı için oldukça önemli.

Şişman kedi nasıl zayıflar? Kedi diyeti nasıl yapılır?

Bunu sağlamanız için öncelikle obezite grubuna giriyor mu? Obezite grubunun hangi yüzdesine giriyor. Onun tespitini sağladıktan sonra kademeli olarak özel ürünlerle bu tabii ki sağlanabilir. Ama kesinlikle kedilerde doğru beslenme için öncelikle obezite grubuna girip girmediğini tespit etmek gerekiyor. Bunun hesaplanmasının ardından kedi diyeti yapılabilir.

Kedilerde obezite için genel bir kilo sınırı var mı? Kedi kaç kilo olmalı?

1 yaşının üzerindeki yetişkin kedilerde ideal kilo ağırlığı 3 buçuk ile 4 buçuk kilo arasında olmalı. Tabi bu kilo sınırı bazı ırklarda 6 buçuk kiloya kadar çıkabilir. Ama genel olarak bizin gözlemlediğimiz 3 buçuk ile 4 buçuk arası.

Mesela kedi 6 kiloysa…

Kedinin boyutlarına bakmak lazım. Kedinin büyüklüğü, uzunluğu, yandan arkadan önden baktığınız zaman şekillerine bakmak lazım ki obez olup olmadığına karar verelim.

Hemen “6 kiloysa obezdir” dememek lazım.

Evet.

Kedinin oburluğunu neye borçluyuz? Kedi neden kilo alır?

Kedinin sahibine.

Kediye çiğ et yedirmek sağlıklı mıdır? Kediye çiğ et yedirilir mi? Kedi çiğ et yer mi?

Yine biraz önceki söylediğime geliyoruz. Evcil kediye çiğ et verilir mi, ev kedileri için sindirimdeki mikoplazmalar açısından çok doğru olmayabilir. Ama kedi doğada ise evet.

Kediler neden yaş mamayı çok seviyorlar?

Çünkü yaş mamaların içerisinde genellikle yüzde 60-65 oranında su var. Diğer kısımları da gerçek etten olduğundan dolayı ve aroması ile jöleler ve bir takım aromatik katkılar koyuyorlar içerilerine. Ve yaş kedi maması kediler tarafından çok seviliyor. Ama kediye yaş mama vermek doğru mu derseniz… Kedilerde doğru beslenme açısından evet, ödül olarak verilebilir.

Kediye yaş mama verilmeli mi? Kediye yaş mama nasıl verilmeli?

Yaş mamayı açtığınız zaman bir öğünde o yaş mama bitmeli. Ama biz yaş mamayı açtık, buzdolabına koyduk ve tekrar çıkardık. Dış ortamda bekleterek verdik. Artık yaş mama içerisinde mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortam sağlamış oluruz. Dolayısıyla küçük ambalajlarda tek olarak bir defaya mahsus bunun bitirmesi en uygunu olur. O da her gün değil. Kedilerde doğru beslenme için haftada 1 gün ödül amaçlı.

Ya da özel durumlarda… Ameliyat sonrası iştahsızdır ya da ağzında dişleri yoktur. Bunun için verilebilir.

Evde mama hazırlasam olur mu? Evde kedi maması hazırlanabilir mi? Evde kedi maması nasıl hazırlanmalı?

Evde mama yapmak için için kediye bir rasyon hazırlamalı. Evde kedi maması hazırlamak için Günlük protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacı var. Ne kadar vitamin alması gerekiyor? Onları bir düzene sokması gerekiyor, rasyon oluşturması gerekiyor ev beslenmesine geçmesi için. Bu durumda da bir profesyonelden destek alması gerekiyor.

Bonus: Kedilerin yiyebileceği yiyecekler

Kediler için zararsız yiyecek listesi de oldukça uzun. Kısaca paylaşmak gerekirse; suda pişmiş yumurta, patates, makarna (aşırıya kaçmadan), brokoli, ıspanak ve havuç gibi sebzeler, çim, tavuk, balık ciğer gibi yiyecekler kediler için zararsız yiyeceklerdir. Kediler ne yer diye düşünmeyin, kedilere ne yedirmek gerekir diye düşünün ve kedilere bu yiyecekleri vermeye dikkat edin.

Kediler için zararlı yiyecekler

Kediler için zararlı yiyeceklere sitemizde yer alan Kedinizin Asla Yememesi Gereken 30 Yiyecek makalemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Kedilere zararlı yiyecekler listesinde ilk akla gelenler ise ton balığı, soğan-sarımsal, su katılmamış süt, alkol, üzüm ve kuru üzüm, kafein, çikolata, parça kemik, çiğ yumurta, çiğ et ve balık,-, ekmek hamuru, fıstık ezmesi, kola ve fasülye… olarak sıralanıyor.

Kediler hangi meyveleri yiyebilir sorusuna yanıtı ise buradan alabilirsiniz.