Kedilerde Evrim Tarihi

0
1132

Ormanların kralı aslandan minik kara ayaklı kediye kadar tüm kedilerde evrim konusunun kökleri, yaklaşık  milyon yıl önce Orta Asya steplerinde yaşamış orta boylu kedi benzeri bir hayvan olan Pseudaelurusa dayanmaktadır.

Kedilerde evrim: Kızıldeniz’den Afrika’ya göç

Pseudaelurus, soyu tükenmeden önce, anormal derecede düşük olan deniz seviyesinden yararlanarak Kızıldeniz üzerinden Afrika’ya göç ederek burada, günümüzde karakulak ve serval olarak bildiğimiz türler de dahil çeşitli orta boylu kedi türlerine evirildi.

Diğer Pseudaeluruslar, Bering Boğazı üzerinden Kuzey Amerika’ya geçerek burada doru vaşak, vaşak ve puma olarak evrimleşti.

Yaklaşık 2-3 milyon yıl önce, Panama kıstağının oluşmasının ardından ilk kedi türleri Güney Amerika’ya geçti. Burada dünyadan kopuk olarak evrimleşerek, Oselo ve Geoffroy kedisi gibi başka hiçbir yerde bulunmayan türler haline geldi.

Avrupa’ya ilk ayak basış

Aslan, kaplan, jaguar ve leopar gibi büyük kediler Asya’da evrimleştikten sonra hem Avrupa’ta hem de Kuzey Amerika’ya yayıldı. Günümüzdeki yaşam olanları geçmişte olduğunun minicik bir parçası ancak.

İlginç bir şekilde, günümüzdeki evcil kedilerin atalarının yaklaşık 8 milyon yıl önce Kuzey Amerika’da evirilip yaklaşık 2 milyon yıl önce yeniden Asya’ya göç ettiği düşünülmektedir.

Yaklaşık 3 milyon yıl önce bu türler evrimleşerek günümüzde bildiğimiz yaban kedisi, kum kedisi ve sazlık kedisi gibi türleri oluşturdu. Aynı dönemde, Pallas kedisi ve balıkçı kediyi de içeren ayrı bir Asya ırkı da ortaya çıkmaya başladı.

Kaynak: Kedi Hissi- John Bradshaw

Kedilerde evrim ve göçler hakkında daha fazla bilgi için Stephen O’Brien ve Warren Johnson’un kitabı “The evelution of Cats”e bakabilirsiniz.