Kedilerde Gelişim Evreleri

0
5869

Bir kedinin çevresindeki dünyaya tepki verme biçimi en azından hayatının ilk yılı boyunca şekillenmeyi sürdürse de, kedi gelişimi konusunda en hayati aşamaları ilk 3 ya da 4 aydır. Biyologlar bu dönemi, her biri büyümekte olan kedi için farklı bir anlamı olan dört periyoda ayırırlar.

1. Doğum Öncesi (Prenartal Periyod)

Prenatal periyod denilen, anne kedinin hamileliğinin ikinci ayında kedi büyük oranda dış dünyadan izole durumdadır. Plasentadaki amniyotik sıvı ve kanın yapısı annenin çevre koşullarından etkilenir. Örneğin, anne bu dönemde bir tadı olan bir yiyecekle besleniyorsa yavru daha sonra sütten kesilirken aynı tatta bir besine geçmeyi tercih edebilir. Bu da yavruların daha dünyaya gelmeden önce öğrenmeye başladığını göstermektedir. Anne karnında erkek kedilerle yan yana olan dişi kediler ortamdaki testosterondan etkilenir ve ilk doğduklarında kısa bir süre için kardeşlerinin tamamı dişi olan kedilere göre daha saldırgandır. Bu tarz eğilimler muhtemelen kısa süreli olacaktır; ancak daha uzun süreli değişimler de mümkündür. Diğer memelilerle ilgili bildiklerimizden yola çıkarak, anne hamileyken yoğun stres altında ise stres hormonlarının plasentaya geçeceğini ve kedilerinin beyinlerinin ve endokrin sistemlerinin gelişimini etkileyeceğini söyleyebiliriz.

2. Yenidoğan Evresi (Neonatal Periyod)

Doğumdan iki buçuk haftalığa kadar olan neonatal periyod sırasında kedi sağır ve kördür. Annesi ile bağ kurmak için koku ve dokunma duyularını kullanır.

3. Sosyalleşme Evresi

Sosyalleşme periyodu yavrunun hayatının üçüncü haftasında, gözleri ve kulakları açılıp kedi kendisine bakan insanlar ve annesi de dahil çevresindeki dünya hakkında bilinçlenmeye başladığında başlar. Aynı esnada da önce yürümeyi, sonra da koşmayı öğrenir. Kediler bu dönem boyunca uyumadıkları zamanların çocuğu önce birbirleriyle, daha sonraları ise giderek çeşitli nesnelerle oynayarak geçirir.

4. Gençlik Evresi

Sekizinci haftada başlayan gençlik periyodu, genelde kedilerin başka insanlara verildiği döneme denk gelir. Genellikle on üçüncü haftada verilen safkan kediler bunun istisnasıdır. Bu esnada, sosyalleşmeye uygun dönem neredeyse sona ermiştir. Gençlik döneminin sonunda, kediler yedi aylık ila bir yaşında iken cinsel olgunluğa ulaşmış olur. Elbette birçok ev kedisi dünyadaki ilk yılları içinde kısırlaştırılacaktır.

Kaynak: John Bradshaw / Kedi Hissi