Öncesi ve Sonrasıyla Kedi Kısırlaştırma Rehberi

0
19312
Kedi kısırlaştırma işleminde dikkat edilmesi gerekenler
Kedi kısırlaştırma konusunda deneyimle sabit gözlemler

Kedi kısırlaştırma ve kedi kısırlaştırması sonrası riskler sonrası bakım neden önemli? Yavruyken sahiplendiğiniz kediniz ilk aylarda evde (veya bahçenizde) koşup oynarken, bir süre sonra poposunu yukarı kaldırdığını, evin her tarafına sürtünerek kokusunu bıraktığını ve saatlerce hiç durmadan miyavladığını göreceksiniz. Kedinizin acı çektiğini gördüğünüz bu anlarda kısırlaştırma işlemi kaçınılmaz olarak gündeminizin ilk sırasında yerini alacaktır (Kedi kısırlaştırma tehlikeli mi, kedi kısırlaştırma gerekli mi ve kısırlaştırmanın etik boyutu hakkındaki tartışmalara bu yazıda girmiyoruz). Kısırlaştırma işlemi, sayısız kedi için gerçekleştirilen ‘rutin’ bir kısırlaştırma operasyonu olarak görünse de, kedinizin bu süreci sağlıklı olarak geçirmesi için birçok konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Bu makale kedi kısırlaştırma hakkında bilgi ve kedi kısırlaştırma konusunda tavsiyeler içeriyor.

Kedi Sağlığıyla İlgili Sorunlar ve Çözüm Yolları Nelerdir? öğrenebilirsiniz!

İnternette kısırlaştırma sürecine dönük birçok bilgi bulunsa da, bazı bilgilerin birbirleriyle tutarsızlık göstermeleri nedeniyle yakın zamanda kedimiz için deneyimlediğimiz kısırlaştırma süreci hakkında sizlere en doğru bilgileri vermeyi, süreç içinde yaşadığımız soru işaretlerini ve çözüm yollarını sizlerle paylaşmayı uygun bulduk.

Kedinizi kısırlaştırmak istiyor ve süreç hakkında detaylı bilgi arıyorsanız, aşağıdaki adımları dikkatle takip etmeniz gerekiyor.

Yavru kedi kısırlaştırılmaz

Kedi kısırlaştırmasının şartları var. Kedilerin kısırlaştırılması için kızgınlık dönemine girdiğini görmeniz gerekiyor. Kedi kısırlaştırma yaşı ve zamanı konusunda belediyelerde kısırlaştırma işlemi için kedinizin 10 ayını doldurması isteniyor fakat kedi kısırlaştırma konusunda özel veterinerlerde 5-6 aylık süre içinde de kısırlaştırma için onay verilebiliyor.

Kızgınlık dönemi geride kalmalı

Kedinizin poposunu yukarı kaldırıp evin her tarafına sürtündüğünü, sürekli ayaklarınızı ısırmak istediğini, sürekli kucağınıza çıkmak isteyip sürekli miyavladığını ve bu hareketleri hiç durmadan tekrarladığını gördüğünüzde kediniz kızgınlık dönemine girmiş bulunmaktadır.  İlk belirtilerin ardından kediniz birkaç gün bu hareketleri tekrarlayacaktır. Daha sonra ise tekrar normal haline dönecektir. Kısırlaştırma işlemi yapılmadığında ise bu sürecin 10-15 günde bir tekrarladığını göreceksiniz. Kısırlaştırma operasyonu için kedinizin kızgınlık döneminden çıktığı ara dönemi yakalamak zorundasınız. Kızgınlık dönemindeki kediler kısırlaştırılmamaktadır. (Kedilerde kızgınlık dönemi nasıl anlaşılır? Buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz)

Kedi kısırlaştırma öncesi beslenme

Kedinizi kısırlaştırmak amacıyla veterinere danıştığınızda, veterineriniz kedinize gerçekleştireceği operasyon için size bir gün verecek. Kısırlaştırma operasyonunun 12 saat öncesinde kedinize su ve mama vermeyi kesin. Operasyonun aç ve susuz yapılması önemli.

Kedilerde doğru beslenme nasıl olmalı. Tıklayıp öğrenebilirsiniz!

Kedi kısırlaştırma öncesi evinizi temizleyin

Kısırlaştırma operasyonu rutin bir uygulama olarak görülse de sonuçta bıçak yarası ve yaranın enfeksiyon kapma riski elbette de var. Kediniz operasyon sonrası eve geldiğinde evinizin temiz olması önemli. Kedinizin ayak basabileceği her yeri önceden temizleyin.

Panik yapmayın, ona rahat ortamlar sunun

Kedi kısırlaştırma operasyonu başarılı geçti. Buna karşın kedi kısırlaştırma sonrası bakım önemli. Eğer veterineriniz 24 saat nezaret altında tutmayıp kedinizi size birkaç saat içinde teslim ettiyse, kediniz aldığı anestezi ve antibiyotiklerin etkisinde olacaktır. Evde kafesinden çıkardığınızda ilaçların etkisiyle ilk adımlarında yalpalayıp yere düştüğünü göreceksiniz. Bu durum sizin için oldukça üzücü olsa da endişe etmeyin. Bir süre sonra kedinizin güçsüz kalıp uyku moduna geçeceğini göreceksiniz. Uyuduğu yer mümkün olduğunda temiz ve rahat olmalı. Temiz havlu ya da çarşaf üzerinde uyuması yaranın enfeksiyon kapmaması için akla gelen ilk ve en basit çözümlerden biri. (İçeride yaşayan bir kedi nasıl mutlu edilir isimli makalemize de göz atmanızı öneririz)

Kediyi ön ayaklarından kaldırın

mide koruyucuistenmeyen bir yere gitti ve sizin onu oradan uzaklaştırmanız gerekiyor. Kedinizin ön ayaklarından tutup onu tehlikeli alandan uzaklaştırabilirsiniz. Yarasına dokunmamanız oldukça önemli.

Kedinize yakalık takın, yarasına zarar vermeyin

Kedinizin ameliyat bölgesine zarar vermemesi oldukça önemlidir. Fakat kedinize söz geçiremeyip sürekli bir yerlere gitmek istediğini, bir yerlere çıkmak isterken düşeceğini, yarasını yalamak isteyeceğini görebilirsiniz. Özellikle yarasını yalamaması için yakalık takılması gerekiyor. Anestezinin etkisi geçmeden yakalığı takarsanız kediniz size mukavemet gösteremeyecektir. Yara iyileşene kadar da bu yakalık maalesef takılı durmak zorunda. Bunun yanında, kedinizin evde gezmeye çalışırken yaralı bölgesini herhangi bir cisme çarpmaması için etraftaki şeyleri mümkün olduğunca ulaşılamaz hale getirin. Çıkmak istediği yerleri bir battaniyeyle kapatabilirsiniz.

sağlığı tehdit eden 10 kedi hastalığını öğrenmek için tıklayabilirsiniz!

Kedim sürekli kusuyor, ne yapmalıyım?

Kedi kısırlaştırma operasyonunun ilk saatlerinde ilaçların etkisiyle sürekli sarı köpük şeklinde kusma eğilimi içinde olacaktır. Saatlerdir aç olduğundan ve ilaçların etkisiyle bu durum tekrarlanabilir. Veterinerler tarafından operasyon geçirdiği gün içinde kedilerin 5 kere kusması normal karşılanıyor. Kediniz bu sayıyı aştığınızda veterinerinize danışmanız gerekir. (Deneyim: Bizim kedimiz söz konusu saat dilimi içinde tam 9 kez kusunca veterinere başvurduk. Veterinerimiz bu durumun doğal olduğunu söyleyip kedimize mide koruyucu ve bulantı giderici iğne yaptı.)

Not: 24 saat açık veteriner listesini önceden belirleyin.

Kediler neden kusar? Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

Kediye ne zaman mama verebilirim?

Kedi kısırlaştırma işlemi sonrası da ilk 12 saat kedinize mama ve su vermemeniz gerekiyor. Bu süre sonunda kedinize az da olsa mama ve su verebilirsiniz. Ödül maması ve yoğun tat içeren mamalar vermeyin. Kendi kuru maması en ideal mamadır. İlk zamanlarda kedinizin iştahsız olacağını göreceksiniz. Bu iştahsızlık 48 saat kadar sürerse veteriner hekiminize başvurun.

Kediyi mümkün olduğu kadar gözleyin, hareket alanını kısıtlayın

Kedi kısırlaştırma operasyonunun ardından bilinci yarı açık vaziyette olacağı için kendisine zarar verme ihtimali doğabilir. O yüzden onu sürekli gözlemlemek durumundasınız. O yüzden mümkünse tek bir oda içinde kalmasını sağlayın, dışarı çıkmasını engelleyin. Kediniz gözünüzün önünde olsun.

 

Kedi kısırlaştırma sonrası evde tıbbi bakım

Operasyonun yapıldığı ilk 48 saatin ardından antibiyotik tedavisini sunma sırası sizde. Kedi kısırlaştırma sonrası enfeksiyon oluşmaması için veteriner hekiminizin talimatları doğrultusunda işlemi tamamlamanız gerekiyor.

Evdeki diğer kedinizle bir araya gelmesin

Evde başka bir kedi ya da kedileriniz varsa, kedi kısırlaştırma operasyonu geçirmiş kedinizle bir araya gelmemesine özen gösterin. Kediler zararsız canlılardır fakat istemeden de olsa yaraya zarar verebilir. Kedinizin yarası kapanana kadar da bir araya gelmemeleri en doğru uygulama olur. Hatta mümkünse diğer kedinize birkaç gün başka bir arkadaşınızın bakmasını isteyin.

Deneyimle sabit gözlemler

  1. Kediniz ilk 24 saat içinde oldukça bitkin ve acı içinde görünecek. Ayakta kambur durması kedinizin acı çektiğini gösterir. Bu sizin için oldukça üzücü olsa da merak etmeyin. Kedi kısırlaştırma ameliyat sonrası anestezi nedeniyle biraz zor geçiyor. Buna karşın genellikle kediler kısırlaştırma sonrası ilk 24 saatin sonunda şaşırtıcı derecede toparlıyor.
  2. Kedi kısırlaştırma ameliyatı ilk 24 saat sonraki süreçte iştahının yerine gelmeye başladığını göreceksiniz. Buna karşın kedi kısırlaştırma sonrası enfeksiyona dikkat edin, sürekli gözlemleyin.
  3. Ameliyat sonrası üçüncü gün kedinizin hareketleri hızlanmaya başlayacak. Bir yerlere çıkmaya başlayacak. Ona pek müdahale etmeyin ve gözlemleyin. Kediniz iyileşmeye başlıyor.
  4. Ameliyattan bir hafta sonra kedinizin yarasının büyük bir oranda kapandığını göreceksiniz.
  5. Kedi kısırlaştırma sonrası dikişler iki haftaya kalmaz kendiliğinden atar. Bazı veteriner hekimler kalın tel kullanıyor. Onlar da zaten dikişleri kedinin yarasının iyileşme durumuna göre 1 haftaya kendileri alırlar.

2Kedi kısırlaştırma fiyatları nedir?

Bu soruya verilecek cevap oldukça çeşitlidir. Fiyatlar 750 ila 1250 TL arasında değişebilmektedir.

1Bazı soru(n)lar ve yanıtları:

Kısırlaştırma sonrası kedim sürekli uyuyor: Kısırlaştırma ameliyatının hemen sonrasındaysa anestezi etkisidir. Buna karşın genel anlamda da kısırlaştırma ameliyatı sonrası kediniz eski hareketliliğini kaybedecektir.

Kedi kısırlaştırmadan önce kaç saat aç kalınmalı: 10 saat.

Kısırlaştırma öncesi kediye su verilir mi: Verilmez. Kısırlaştırmadan önce kediye yemek de verilmez.

Kedi kısırlaştırma sonrası kusuyor: Bu durum anestezinin olağan etkisidir. İlk 24 saat yediğini de kusabilir. Kusma aralık vermeden sürüyorsa veteriner hekime götürülmeli.

Kedi kısırlaştırma sonrası ne zaman iyileşir: Kedi kısırlaştırma sonrası 1 haftaya eski formuna kavuşur.

Kediler neden köpük kusar: Kısırlaştırma sonrası kedilerde köpük kusma yaygın olarak görülür. Kedinin midesi boş olduğundan köpük şeklinde kusma görülür. Kedilerin sarı su kusması da yine aynı sebeptendir.

Kediler ne zaman kısırlaştırılır: 10 aylık deniyor ancak birçok veteriner hekim bu süreyi 6 aya kadar indirmiş durumda.

Kedilerde anestezi riski olur mu: Veteriner hekimlerin, kedinin durumu müsaitse çok az anestezi vermesi gerekir.

Kedimin iştahı yok: Kısırlaştırılan kediler için ilk 24 saat iştahsızlık doğaldır. Yine de kedinizin davranışlarını takip edin.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma yapılır mı?: Veteriner hekimler önermez. Ameliyat için kızgınlık sonrası beklenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here