Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır? Ne Yapmak Gerekir?

0
17473

Kediler altı aylık olduğunda cinsel olarak yetişkinliğe erişmiş olur. Bazı kediler 4 aylıkken bile bu duruma gelebilir bazılarının ise 10 ila 12 ay sürer.

Kedilerin mart ayında kızgınlık dönemine girdiği düşünülse de kediler yıl boyunca birkaç kez bu dönemi yaşar. Bu da kedilerin yıl boyunca herhangi bir zaman diliminde çiftleşip yavrulayabileceği anlamına gelir.

Kedilerde kızışma dönemi nasıl anlaşılır?

Daha önce hiç kedi bakmadıysanız bile bir kedinin hormonal dengelerinin nasıl değiştiğini siz de kolayca anlarsınız. Kedinin çiftleşecek bir eş arama isteğini yaptıklarıyla anlayabilirsiniz.

  • Kediniz bu dönemde daha çok ilgi bekleyen ve size sürtünen bir durumda olacaktır.
  • Kedinizi okşadığınızda içgüdüsel olarak başını öne eğip arka tarafını kaldırarak çiftleşme pozisyonuna geçecektir.
  • Bu dönem hepinizin bildiği gibi daha çok ses çıkaracak ve yüksek sesli bağırmaları çiftleşme çağrısı olacak.
  • Bir erkek kediyi kendine çekmek için evinizin çeşitli köşelerine idrarını bırakacaktır.
  • Kediniz yerde yuvarlanarak kendini rahatlatmaya çalışacak ve iştahını da kaybedecektir.
  • Bazı durumlarda kediler kendi cinsel organlarını yalar ve bu organların büyüdüğünü görebilirsiniz.
  • Bu dönemde kediniz daha çok dışarıya çıkmak isteyecek, panjurları, camları ve kapıları tırmalayacaktır.

Kızışmış bir kedinin bakımı nasıl olmalı?

Eğer yavru kediler istemiyorsanız kedinizi evinizde tutmanız iyi olacaktır. Kedilerde de cinsel yolla bulaşan hastalıklar vardır. Kediniz dışarıda bilmediğiniz bir kediyle çiftleşirse kedi lösemisi kapabilir.

Sorumlu kedi sahipleri kedilerinin kimle çiftleşeceğini bilmeli. Bu sadece cins için değil aynı zamanda hastalıklara karşı bir önlemdir.

Kediler kızgınlık döneminde ne kadar kalır?

Kedilerin çiftleşmek için duvarlara tırmandığı, camlardan kapılardan kaçıp geceleri çıkardıkları seslerle uyutmadığı bu dönem bir hafta ila 10 sürer. Eğer kediniz dişiyse kediniz bir sonraki üç hafta içerisinde yeniden aynı dönemi yaşamaya başlayacaktır.

Bu dönemin yaşanmasının önüne geçmenin tek yolu dişi kedinizi kısırlaştırmaktır. Bazı uzmanlar kedilerin kısırlaştırılmadan önce en azından bir kez de olsa doğum yapmasını önermektedir ama bu konuda kesin bir bilgi yok. Erken yaşlarda kısırlaştırma etik olarak en doğru olandır çünkü bu şekilde kendilerini hayvan barınaklarında veya sokakta bulacak kedi sayısını azaltabilirsiniz. Şu an dünyada kediye ev sahipliği yapabilecek ev sayısı az bu yüzden kedilerin üremesinin önüne geçmek gerekmektedir.