Kedilerde sağlık: Kedi parazitleri

0
1548
Kedi parazit
Kedi parazitleri

Kedi parazitleri, kedilerin hayatını aşırı derecede rahatsız etmenin yanı sıra, insanlar için de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun dışında; kaşıntıyı hafifletmek için kedilerin yaptığı tırmalama ve ısırma da enfeksiyona neden olabilirken, bazı haşereler de ciddi hastalıklar yayabilir.

İşte en yaygın parazit istilaları hakkında bilgiler ve bu parazit sürecinin nasıl yönetileceğine dair bir rehber.

Kedi aşıları nelerdir? Kedi aşıları ne zaman yapılır?

Kedilerde pireler


Küçük, kahverengi-siyah yetişkin pire, evcil hayvanınızın kanını emerek beslenir. Birçok kedinin pire tükürüğüne yüksek derecede alerjisi vardır. Pireye maruz kalan kedilerde; yoğun kaşıntı, cilt iltihabı ve ciltte küçük kabuklar oluşur.

Pirelerin saptanması genellikle kolaydır. Kedinizde pire olup olmadığından emin değilseniz, ince dişli bir tarakla, nemli, beyaz bir havlu üzerinde bakımını yapmayı deneyin. Döküntüler kırmızımsı kahverengi noktalara dönüşürse, kedinizde pire olması muhtemeldir.

Veterineriniz size güvenli ve etkili bir tedavi önerebilir. Özellikle kedinizin oynadığı ve uyuduğu alanlar olmak üzere pirelerin geri gelmesini önlemek için evinizi iyice temizlemeniz ve süpürmeniz gerekecektir.

Pire istilasına yakalanmamak, yerleşik bir istila ile uğraşmaktan çok daha kolaydır. Bu nedenle evdeki tüm kedilerin ve köpeklerin düzenli olarak kaliteli bir pire tedavisi gördüğünden emin olun.

Kedi aşıları, kedi parazitlerini önlemede en güçlü yöntemdir. Kedi aşılarını öğrenmek için tıklayın.

Kedilerde keneler

Keneler, kendilerini kedinizin derisine bağlayan kan emici parazitlerdir. İstenmeyen hastalıkları geçirebilecekleri ve yapıştıklarında reaksiyona neden olabilecekleri için kenelerin derhal çıkarılması önemlidir.

Keneleri güvenli bir şekilde çıkarmak, göründüğünden daha zordur. Bu işlemi yapmanın en sağlıklı yolu, kene çıkarma aletiyle yapılandır. Aksi takdirde kenenin kafası kedinizin derisine gömülü kalabilir. Veterineriniz bu konuda size yardımcı olacak ve uygun bir önleyici ürün önerecektir.

Kedinin kulak sorunları nasıl anlaşılır?

Kedi parazitleri: Kedilerde kurtçuklar

Kurtçuk türleri şu şekildedir:

  • Yuvarlak Kurtçuklar: Anne kedinin sütü yoluyla aktarıldıkları için özellikle yavru kediler arasında çok yaygındır.
  • Kancalı Kurtçuklar: Bu tür, kirli su veya toprak yoluyla taşınan ince bağırsak kurtlarıdır ve genç hayvanlar için tehlikeli olabilir.
  • Tenyalar: Tenya yumurtaları, yedikleri pire ve haşarat yoluyla kedinize bulaşır.

Bunların hepsi bağırsakta yaşar. Tahrişe ve ishale neden olabilir.

Normalde yetişkin bir kurtçuk görmezsiniz. Ancak bir tenya, bazen bir kedinin dibinin etrafında kıvrılmış olarak fark edilir.

Kurtçuklarla ilgili hastalık, insanlar için risk oluşturabilir, bu nedenle hızlı tedavi önemlidir.

Kedilerde kilo kaybı, kuru ve kaba tüyler ile dışkıdaki kurtçuklar, bir kedinin enfekte olduğuna dair işaretlerdir. Ancak çoğu zaman kediler kurtçukların dış belirtilerini göstermezler. Bu yüzden düzenli bir önleyici tedavi en iyisidir.

Kediler yaklaşık altı haftalıkken, yuvarlak kurtçuklara (kancalı kurtlar dahil) karşı korunmak için aylık aşıya ihtiyaç duyar. Altı aydan itibaren de her üç ayda bir yuvarlak kurtçuklar ve tenyalar için tedaviye ihtiyaçları vardır.

Kediler grip olur mu?

Kedilerde kulak uyuzu

Kulak maytları (kulak uyuzu) başka bir kedi ile doğrudan temas yoluyla veya enfekte olur. Maytlar bir kedinin kulağının içini tahriş eder. Bu nedenle kediniz kulaklarını sık sık tıkarsa veya kulağında çok fazla kir varsa, kulak maytlarından muzdarip olabilirler.

Bu konu hakkında endişeleriniz varsa, kedinizi veterinere götürün. Çünkü bu durum tedavi ve kontrol edilebilir.

Kedi parazitleri yazımızı paylaşarak daha fazla kişiye erişmemizi sağlayabilirsiniz.

Kaynak: