Kedilere Hangi Durumlarda Banyo Yaptırılır?

0
6070

Birçok kedi banyo yapma fikrinden bile hoşlanmaz. Kedi yıkama birçok açıdan gereksizdir. Açık konuşmak gerekirse birçok kedinin banyo yapmasına da gerek yoktur çünkü kediler kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Dillerindeki küçük çıkıntılar fazla tüyü, pireyi ve pisliği temizler. Peki kedi banyosu gerekli mi? Bazen kedileri sizin banyo yaptırmanız gereken zamanlar olabilir. Kedilere ne zaman banyo yaptırmalı sorusunun cevaplarına beraber bakalım:

Eğer kediniz tüysüz bir cins ise

Tüysüz kediler, sfenks gibi düzenli olarak banyo ihtiyacı duyar. Bu kedilerin derilerinde toplanan yağları temizlemek için haftada bir yıkamanız tavsiye edilir. Eğer düzenli olarak yıkanmazlarsa kedi aknesi sorunu baş gösterebilir. Ayrıca yağlı bir deriye sahip kediyi okşamak pek hoşunuza gitmez.

Kedinizde kurt varsa

Kedinizde solucan veya kurt gibi parazitler varsa yıkamanız gerekecektir. Peki kedi banyoya nasıl alıştırılır? Veterineriniz kedinizi nasıl güvenli bir şekilde yıkayacağınızı size gösterecektir.

Kedinizde pire varsa

Pirelenmiş kedileri yıkamak bir gereklilik değildir ama kedinizin alerji geliştirmemesi için banyo yaptırmanız tavsiye edilir. Eğer kediniz çok küçükse ve pire ilaçları kullanamıyorsanız pirelerden kurtulmanın tek yolu kedinizi banyoya sokmak olacaktır.

Kediniz kirli bir şeye bulaştıysa

Bazı şeyleri kediniz yalayarak tüylerinden arındıramaz. Bazı durumlarda kediniz zararlı bir kimyasala veya kötü kokan bir şeye bulaşmış olabilir. Bu gibi durumlarda banyo yaptırmak en iyi çözüm olacaktır.

Kedinizin kilo problemi varsa

Şişman kediler kendilerini temizlemekte zorlanabilir bu yüzden yardıma ihtiyaçları vardır. Kedinizi normal bir kiloya düşürmek için uğraşırken bu süreçte kedinizi sizin yıkamanız iyi olacaktır.

Kedi banyosuna alternatifler

Bazı durumlarda kedinizi kokusuz ve alerji yapmayan ıslak mendillerle veya kuru şampuanlarla temizlemeniz yeterli olacaktır. Ama kedinizin kuru şampuanı sevmeyeceğini söylememiz lazım. Kedilerin özellikle ulaşamadıkları bölgelerinin ıslak mendille silinmesi hoşlarına gider.

Kedilere nasıl banyo yaptırılır?

Bütün malzemelerinizi bir araya getirin. Şampuan, havlu, iskemle, duş başlığı ve tabii ki kedinizi banyo sonrasında ödüllendirecek bir atıştırmalık. Banyo alanını hazırlayın. Bir küvet veya lavabo kullanıyorsanız kedinizin patilerinin tutunabilmesi için havluyla veya bir plastik örtüyle kaymayan bir zemin hazırlayın. Küveti veya lavaboyu ılık suyla doldurun. Suyun çok sıcak olmadığına dikkat edin.

Kedinizi alın ve nazikçe küvete koyun. Kedinizi spreyli duş başlığı ile ıslatın. Başından aşağıya su dökmeyin. Alerjik olmayan ve kokusuz şampuanla yıkayın. Kedinizin parazit sorunu varsa veterinerinizin verdiği şampuanı kullanın.

Şampuanlama işleminden sonra kedinizi durulayın. Duş başlığından suyun kedinizi korkutacak kadar tazyikli çıkmadığına dikkat edin. Bu durulama işlemi öncesinde suyun sıcaklığını kontrol edin.

Kedi banyo işlemi sonrası kedinizi kurulamak için birden fazla havluya ihtiyacınız olacak. Eğer kediniz alışık değilse saç kurutma makinesi kullanmayın. Kuruladıktan sonra kedinizi güzel, yumuşak ve sıcak bir yere koyun. Hepimizin banyodan çıktığında istediği yer gibi…