Köpeklere neden beceri öğretmelisiniz?

0
217

Hayvanlarının ailenin bir parçası olduğunu düşünen bütün köpek sahiplerinin vazgeçilmezi ona beceriler ve oyunlar öğretmektir. Bir köpeği eğitmek tıpkı diğer ilişkiler gibidir, bir yandan kurallar ve sınırlar koymak (neler kabul edilebilir, neler edilmez) diğer yandan köpeğinize onda neler beklendiğini öğretmek ve son olarak da birlikte zaman geçirerek birbirinin varlığından zevk almayı öğrenmek.

Eğitim ilişkinizi geliştirir

Köpek yavrusu eve getirildiği andan itibaren kendi türünden tamamen farklı olan siz ve ailenizle nasıl geçinebileceğini öğrenmeye başlar. Yönergeleriniz belirsiz ve tutarsızsa köpeğinizin neyin kabul edilebilir olduğu konusundaki kafa karışıklığı istenmeyen davranışlara ve yaramazlığa dönüşecektir. Siz kendisinden neler beklendiğini ona öğretirseniz o da sizi dost ve sadık bir köpeğin sahibi olmakla ödüllendirir.

Halkla ilişkileri gelişir

Oyun öğretimi çoğunlukla eğlencelidir; bazen bir parça gülünç hale getirir insanı ama yaramaz bir köpek ve hüsrana doğramış sahibine sağlayacağı yararlar büyüktür. Köpeğinize yuvarlanmayı, ölü gibi yatmayı ya da oturmayı öğretmenin önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz, ta ki bu becerileri yapabilmesi için köpeğin ‘otur’ ya da ‘yat’ gibi bazı temel komutları anlaması gerektiğini fark edene dek. Köpeğe çeşitli beceriler öğretmek, hayvanın zaten bildiği becerileri geliştirmek ve daha kullanışlı hale getirmekle ilgilidir. Örneğin neşeli ve aşırı hareketli bir köpeğin repertuarında ‘ölü gibi yatma’ becerisi varsa patilerini etrafındakilerden uzak tutmasını sağlayabilirsiniz. Beceri öğretmenin diğer bir yararı da köpeğin, köpek sevmeyenlerle olan ‘halkla ilişkilerini’ geliştirme olasılığıdır.