Kedileri lazer oyuncakla oynatmak sağlıklı mı?

0
800
kediyi lazerle oynatmak
Lazer oyuncak kesinlikle kedileri harekete geçirir! Peki bu tek başına yeterli mi?

Cevap: Lazeri kedinin gözüne doğrultmadığınız sürece evet. Lazer oyuncaklardaki ışık insanlarda olduğu gibi kediler açısından da ciddi göz hastalıklarına yol açar. Bu yüzden sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Kedilerin gözlerine asla lazer ışığı tutmayın. Kör olmasına bile neden olabilirsiniz. Ayrıca, otomatik olarak etrafa rastgele ışık saçan lazer ışığı oyuncaklardan da uzak durun.

Lazer oyuncağın artıları ve eksileri

Şimdi gelelim lazer oyuncağın kediler için artılarına ve eksilerine. Biliyorsunuz kediler doğaları gereği avcı hayvanlardır. Evde en ufak bir canlı gördüklerinde hemen onu yakalamak isteyeceklerdir. Ya da elinizde bir oyuncak top ya da fare olsun, onu fırlattığınızda hemen onu ‘etkisiz hale getirmek’ isteyeceklerdir.

Neden patime bir şey gelmiyor?

Kediler lazer ışığına oldukça ilgi duyarlar. Lazer ışığının hareket etmesi kedilerin hemen oraya yönlendirecektir ve ‘şüpheli şahıs’ etkisiz hale getirilene kadar ışığa doğru koşturacaklardır ve oldukça da eğlencelidir. Kedilerin merakları da lazer oyuncağının yaydığı ışıkla ‘tavan yapar’.
Fakat bir süre sonra kedi lazer ışığını ‘yakaladığında’ aslında hiçbir şeyi yakalamadığını da anlayacaktır. Dolayısıyla lazer ışığının etkisi de, bu oyuncağın sürekli kullanılması halinde azalacaktır. Lazer ışığını gerçek bir oyuncağa doğrulttuğunuzda ise kedi ‘bir şeyler’ avladığı hissini kazanır. Yani, kedinizi mutlu etmek istiyorsanız, lazer oyuncağının bilinçli ve stratejik kullanımı oldukça önemlidir.

Kediler avlayabilecekleri oyuncakları sever

Lazer oyuncağını kedilerin gerçek oyuncaklarının yerine asla koymayın. Uzun süreli yukarıda saydığımız bilinçsiz kullanımlarda kedilerin avlanma içgüdülerini yok edebilirsiniz.