Kedilerin çıkardıkları sesler ne anlama gelir?

Çocukluğumuzdan beri kedilerin tek bir ses çıkardığını düşünürüz: Miyav. Ama bu doğru değil. Bir kedi sahibi olan herkes şunu bilir ki kediler aslında çok değişik sesler çıkarır. Kedilerin nasıl sesler çıkarabildiğini aşağıdaki videolardan görebilirsiniz. Peki kediler bu seslerle neler demek istiyor birlikte bakalım:

1. Kuşları taklit etme sesi

Bütün kedi sahiplerinin bildiği seslerden biri. Kediniz camdan bakar ve birkaç kuş gördüğünde onlara havada uçan büyük bir kuşun sesini taklit ederek seslenir. Tekrar eden bir tıklama sesi gibidir. Bu sesle başarılı olup ağaçtaki kuşları aşağı indiren bir kedi olup olmadığını bilmiyoruz.

2. Dostça bir mırlama

Bu dostça mırlamalı miyavlama standart miyavlamanın biraz ötesinde bir ses. Çoğunlukla heyecanlı bir “Evet” anlamına gelmektedir.

3. Kedi havlaması

Bazı araştırmalara göre kedilerin bu havlama sesi bazı türlerde köpeklerle ortak olan genlerden gelmektedir. Kediniz havlamaya benzer bu sesi çıkarıyorsa aslında köpeklerle ortak atalarından kalma bir sesi yansıtıyordur.

4. Meleme

Bir kedinin yavru keçi gibi melemesi dünyanın en güzel seslerinden biri değil de nedir?

5. Anne sesi

Bu sesi çıkaran bir kedinin eğer İngiliz olsaydınız “Mom” yani Anne dediğini düşünürdünüz. Kedilerin sık kullandığı kelimelerden biri. Ama anne dediğinden çok emin değiliz.

6. Açım beni doyur sesi

Bu ses kedilerin çoğunlukla aç olduklarındaki ısrarlı isteme sesidir. Gecenin bir yarısı siz uyurken bu seesi çıkartırlarsa karşı koymak gerçekten çok zordur.

7. Şeytani Gürleme

Bu sesi çıkaran bir kedinin niyetinin iyi olmadığını söyleyebiliriz. Ama hatayı kendinizde de aramanız gerekebilir. Ya sizin o bölgede olmanızdan hoşlanmıyordur ya da kendisine en sevdiği mamayı vermeyi unutmuşsunuzdur.

8. Çizgi film koşusu sesi

Kediler sadece ağızlarıyla ses çıkarmaz. Kimi zaman içerideki takırtılar veya evde bir delinin koşmasına benzer ses de kedinizin çıkardığı ve bizi gülümseten seslerden biridir.

 

9. Uyku sireni

 

Kedi olmak kolay bir iş değil. Kolay olmadığı için günde 16 saat uyumaları gerekir Uyurken çıkardıkları bu tatlı ses onların ne kadar yorgun olduğunu gösteriyor.Yorum ekle

 
Kedilerin çıkardıkları sesler ne anlama gelir? is highly popular post having 126 Facebook shares
Share with your friends
Powered by ESSB