Kedilerin Çıkardıkları Sesler Ne Anlama Gelir?

0
32357
Kedilerin çıkardıkları sesler
Kedilerin çıkardıkları sesler ne istedikleri hakkında bize fikir verir

Kedilerin çıkardıkları sesler çok farklıdır ancak çocukluğumuzdan beri kedilerin tek bir ses çıkardığını düşünürüz: Miyav. Ama bu doğru değil. Bir kedi sahibi olan herkes şunu bilir ki kediler aslında çok değişik sesler çıkarır. Kedilerin nasıl sesler çıkarabildiğini aşağıdaki videolardan görebilirsiniz. Peki kediler bu seslerle neler demek istiyor birlikte bakalım:

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

1Kuşları taklit etme sesi

Bütün kedi sahiplerinin bildiği seslerden biri. Kediniz camdan bakar ve birkaç kuş gördüğünde onlara havada uçan büyük bir kuşun sesini taklit ederek seslenir. Tekrar eden bir tıklama sesi gibidir. Bu sesle başarılı olup ağaçtaki kuşları aşağı indiren bir kedi olup olmadığını bilmiyoruz.

2Dostça bir mırlama

Bu dostça mırlamalı miyavlama standart miyavlamanın biraz ötesinde bir ses. Çoğunlukla heyecanlı bir “Evet” anlamına gelmektedir.

3Kedi havlaması

Bazı araştırmalara göre kedilerin bu havlama sesi bazı türlerde köpeklerle ortak olan genlerden gelmektedir. Kediniz havlamaya benzer bu sesi çıkarıyorsa aslında köpeklerle ortak atalarından kalma bir sesi yansıtıyordur.

4Meleme

Bir kedinin yavru keçi gibi melemesi dünyanın en güzel seslerinden biri değil de nedir?

5Anne sesi

Bu sesi çıkaran bir kedinin eğer İngiliz olsaydınız “Mom” yani Anne dediğini düşünürdünüz. Kedilerin sık kullandığı kelimelerden biri. Ama anne dediğinden çok emin değiliz.

6Açım beni doyur sesi

Bu ses kedilerin çoğunlukla aç olduklarındaki ısrarlı isteme sesidir. Gecenin bir yarısı siz uyurken bu seesi çıkartırlarsa karşı koymak gerçekten çok zordur.

Kedilerde gırlama sesi çıkarmalarının mutluluk dışı nedenlerini öğrenin

7Şeytani Gürleme

Kedilerin çıkardıkları sesler farklıdır demiştik. Bu sesi çıkaran bir kedinin niyetinin iyi olmadığını söyleyebiliriz. Ama hatayı kendinizde de aramanız gerekebilir. Ya sizin o bölgede olmanızdan hoşlanmıyordur ya da kendisine en sevdiği mamayı vermeyi unutmuşsunuzdur.

8Çizgi film koşusu sesi

Kediler sadece ağızlarıyla ses çıkarmaz. Kimi zaman içerideki takırtılar veya evde bir delinin koşmasına benzer ses de kedinizin çıkardığı ve bizi gülümseten seslerden biridir.

9Uyku sireni

Kedi olmak kolay bir iş değil. Kolay olmadığı için günde 16 saat uyumaları gerekir Uyurken çıkardıkları bu tatlı ses onların ne kadar yorgun olduğunu gösteriyor.