Kedilerin En Sevdiği Oyuncaklar Hangileridir?

0
1123

Kedinizle birlikte keyifli vakit geçirdiğinizi düşünebilirsiniz fakat kediler oyuncak ile de oynamayı sever. Kediler için hangi oyuncaklar hem sağlıklı hem de eğlencelidir? Bu makalemizde kediler için sağlıklı ve eğlenceli oyuncaklar hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Kedilere zararlı oyuncaklar da makalemizde yer alacak.

Olmazsa olmaz oyuncak: Top

Kediler top yakalama oyunlarını severler. Top kedi oyuncakları arasında ilk sıralarda gelir.

Pinpon topları ve tenis topu kedinizin eğlenmesi için oldukça yeterli.

Tuvalet kağıdı ve rulo kağıtlar hem hareket etmesi hem de parçalayabilmeleri bakımından kediler için oldukça eğlenceli bir alternatife sahip.

Pamuk çoraplar, pamuk toplar yine kediler için hem sağlıklı hem de hesaplı bir oyuncak çeşidi.

Kediler saklanmayı sever. Bu durum küçüklüğümüzde bizler için de geçerli bir durumdu. Onlar için belki de en eğlenceli olan şey sadece içinde saklanabilecekleri bir karton ya da kağıt poşet. Bir kartonla kedi saatlerce oynayabilir. Kediler neden karton kutuları severler? Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Plastik torbaya dikkat!!

Uyarı: Kedinizin plastik torba ile oynamasına asla izin vermeyin. Torba kedinizin boğazına dolanabilir ya da kediniz plastik torba nedeniyle havasız kalabilir.

Kediler için güvensiz oyuncaklar

Bir insan bebeği için sağlık açısından hangi oyuncaklarla oynayabileceğine dair düzenlemeler varsa da kediler için böyle bir düzenleme maalesef mevcut değil. Bu durum da kedinize oyuncak alırken oldukça dikkatli olmanızı gerektirir.

KEDİNİZİN SİZİ SEVDİĞİNİ GÖSTEREN 10 HAREKETİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Kediniz ip yutmasın

Kediniz için ip, iplik, lastik bant, diş ipi, kurdele, sicimler yutmaları halinde ciddi tehlikeler doğurur. Bunun için kedinizden bu cisimleri mutlaka uzak tutun.

Kesici ve delici aletleri uzak tutun dememize gerek yok. Ayrıca, bazı oyuncaklar birbirlerine çivi gibi delici aletlerle tutturulmuş olabilir. Kedinizin oyuncağı parçalaması durumunda oyuncağın içerisinde delici aletler (çivi, zımba vs) bulunmamasına dikkat edin.

Kedi oyuncakları yutabilir mi?

Tüylü oyuncaklar ve kartonlar kediler için oldukça güvenli olabilir fakat kedinizin davranışlarını da gözlemleyin. Kediniz tüy ve karton parçaları yutma eğilimine sahip de olabilir. Bu durumda maalesef bu maddeleri de kedinizden uzak tutmanız gerekecektir.

Evinizdeki kedinizi mutlu etmenin yolları için buraya tıklayın!