Kedilerin Gözleriyle İlgili Daha Önce Duymadığınız 7 Şaşırtıcı Gerçek!

0
7628

Kedilerin göz renginin tüylerinin rengiyle bir ilgisinin olmadığını ve safkan kedilerin göz renklerinin daha keskin olduğunu biliyor muydunuz?

Kedinizi güneşli bir günde karşınıza alıp gözlerinin içine baktığınızda renklerinin ne kadar şaşırtıcı olduğunu fark etmişsinizdir. Kimisinin gözleri depderin bir mavi, kimisi altın renginde sarı olabiliyor. Ancak kedinizin gözleri ne renk olursa olsan o gözlerin arkasında inanılmaz hikayeler yatıyor. Kedinizin gözleriyle ilgili daha önce duymadığınız gerçeklere hazır olun.

1Kedilerin göz rengi göz bebeğiyle başlar

Kedilerin göz rengiyle ilgili konuşmaya başlamadan önce kedinin gözlerinden bahsetmek gerekir. Kedinizin göz bebeklerinin etrafındaki renkli bölüme iris denir. İrisin iki katmanı vardır. Stroma ve epithelium. Bu iki katmanda renk pigmentleri üreten hücreler yani melanosit bulunuyor. Stromada bu hücreler daha gevşek, epithelium’da ise daha sıkışık vaziyette yer alıyor.

2Her şey melanin ile ilgili

Melanositlerin ürettiği pigmente melanin denir. Kedilerin tüylerinin renkleri de melanin ile ilgilidir. Melanin kedilerin tüylerinin ne kadar koyu renkte olduğunu belirler. Bu durum kedilerin gözleriyle de ilgilidir. Kedilerin gözlerinde ne kadar çok melanosit varsa gözleri de o kadar çok koyu olur. Ama kediler insanlarda olduğu gibi kahve rengi veya siyah gözlere sahip olamaz. Kedinin olabileceği en koyu renk göz derin bir bakır rengi olabilir.

3Kedinin göz renginin yoğunluğu melanosit aktivitesiyle ilgilidir

Kedinin gözlerindeki melanin üreten hücrelerin fazlalığı kedinin göz renginin daha koyu ve daha yoğun olmasını sağlar. Örneğin yüksek seviyede seviyede melanin üreten bir göze sahip olan kedinin gözleri açık altın renkli olur, daha az melanin üretiyorsa o kedinin gözleri daha soluk bir limon rengine sahip olur.

4Safkan kedilerin gözleri daha yoğun renklere sahiptir.

Safkan kediler belli bir üreme yöntemiyle ortaya çıkarıldığı için evrimsel süreçte göz renkleri de keskinleşir. Kedileri ırklarına göre çifleştirenler göz rengini de bir amaç olarak belirler ve bu türdeki kedilerin gözleri daha keskin, daha belirgin renklere sahip olur. Bombay cinsi bir kedinin Bombay kedisi olabilmesi için bakır renginde gözlere sahip olması gerekir. Tonkinese kedileri ise su rengine benzeyen bir renkte gözleri vardır.

5Mavi gözlü kedilerin gözlerinde melanin yoktur

Baız kedilerin gözleri cam gibidir. Cama baktığınızda şeffaf görünse de kenarlarında mavi ve yeşil renkler görürsünüz. Bu ışığın temiz bir yüzeyden yansımasıyla ilgilidir. Mavi gözlü kediler için de aynı durum geçerlidir. Bu kedilerin gözlerinde pigment hücreleri yoktur ve gözleri yuvarlak olması sebebiyle kedilerin gözleri mavi olarak görünür.

6Yavru kedilerin gözleri neden mavidir?

Kediler doğduklarında gözlerindeki melanositler çalışmaya başlamaz. Büyüdükçe bu hücreler çalışmaya başlar ve kedinin gerçek göz rengi ortaya çıkar. Kedinin göz rengi 4 ila 6 hafta içerisinde belli olur ve 4 aylıkken gerçek göz rengi oluşur.

7Kedilerin tüylerinin rengi ile gözlerinin rengi arasında çok az ilişki vardır

Kedilerin gözlerini ve tüylerinin rengini belirleyen genler farklıdır. Bu yüzden tüylerdeki melanositler gözlerdekinden daha az olabilir. Siyah renkli bir kedinin gözleri ela, bir İran kedisinin gözleri koyu bakır renginde olabilir. Bu sadece beyaz kediler için geçerli değildir. Beyaz kedilerin gözlerinin mavi olması çok yüksek bir ihtimaldir