Kedilerin Tezgaha Çıkması Nasıl Önlenir? 

0
3041

Daha önceki yazımızda kedilerin yükseklere çıkmayı sevdiğini ve bu huylarından vazgeçirmenin çok zor olduğundan bahsetmiştik. Kedilerin yüksek bir noktaya çıkması, eğer mutfaktaysa zaman zaman tezgahlara da inmesi anlamına gelir. Peki kedilerin tezgaha çıkması nasıl önlenir? Kedilerin masaya çıkması nasıl önlenir?

Kediler neden masalara çıkmak ister?

  • Burada kedinizin tadına bakmak istediği bir şey olabilir
  • Tezgah veya masa kedinizin yolu üzerinde olabilir
  • Musluktan taze, damlayan su olabilir
  • Sıkılmış olabilirler
  • Yüksekte olmayı seviyorlar

234188 699x450 how keep cats off your kitchen counters

Kedilerin mutfak tezgahına çıkması nasıl engellenir?

Tezgah yüzeyinde yiyecek ve oyuncak gibi kedilerin ilgisini çekecek nesneleri uzak tutun. Bu yiyecekleri dolapları kaldırmanız anlamına geliyor. 

Kedinize tırmanması için bir kedi ağacı alın. Bu ağacı kedinizin en sevdiği pencerenin yanına yerleştirin ve böylece kediniz yükseklere kontrol altında tırmanabilsin. 

Akıtan muslukları tamir edin. Kediniz bu damlayan suyu içmek isteyecektir. Kedinizin suyunu daha sık değiştirin. 

Eğer kedinizin zıplayabileceği bir sandalye varsa ortadan kaldırın. 

Kedinizin canı sıkılıyorsa daha çok oynayın. Bazen tezgahlara, masalara çıkmak kediler için bir ilgi beklentisi nedeniyle olabilir. Kedinizle daha çok oynarsanız bu ilgiyi aramayacaktır. 

Kediler yapışkan yüzeyleri sevmez. Tezgaha çift taraflı bant yapıştırırsanız kediniz bu bölgeye bir daha sıçramak istemeyecektir. 

Kedinizi ödüllendirin. Kediniz tezgah yerine kedi ağacına çıkıyorsa ona ödül verin ve kedinizi bu ağacın üstünde sevin. 

Kedilerin tezgaha çıkması onların suçu değil

Kedilerin tezgaha çıkması onların suçu değil. Kedinizi cezalandırmayın. Kediler ceza ve davranış arasındaki ilişkiyi anlayamaz. Sözlü veya fiziksel cezalandırma kedinizde insandan korkma gibi bir huy yaratabilir. 

Bazı kedi sahipleri bu gibi durumlarda su tabancası veya sprey şişesine başvurabiliyor. Ancak bu durum kedide yaptığı hareketten çok sprey şişesiyle ilgili bir düşünce yaratıyor. Kedi aynı davranışı etrafta insan yokken de yapmaya devam edebilir ve bu da bu davranışı sonlandırmaz.