Kedilerin Yatağa İşemesinin 5 Sebebi ve Çözümü

0
26851

Genellikle evdeki her şeyin bir amacı ve kullanım sebebi vardır. Kum kutuları kediler için de tuvalet, kanepeler ve yataklar da dinlenme alanıdır. Bu yüzden kedimizin çişini kum kabında tercih ederiz, yatağımızda değil. Peki kedimiz yatağa veya kanepeye işiyorsa, kedilerin yatağa işemesi nasıl önlenir, ne yapmalı?

Bir kedinin kanepeye işemesi onun yaramaz bir kedi olduğu veya intikam almak istediği anlamına gelmez. Yanlış yerlere işeyen kediler asla cezalandırılmamalı. Bu davranışın muhakkak geçerli bir sebebi vardır. Yatağa işeyen bir kedinin mesajı evdekilere çok hızlı bir şekilde ilgi görmek istediği yönündedir. Bu yüzden eğer “Kedim neden yatağa işiyor?” veya “kedim neden kanepeye işiyor?” sorusunu soruyorsanız bu soruları cevaplayabiliriz. 

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

1Kedinizin kanepeye veya yatağa işemesi bir sağlık sorunu olabilir

Kedinizin davranışında bir farklılık olduğunda kendisini yakından incelemesi için bir veterinere götürün. Bunu istisnasız bir kural olarak belirleyin ve yatağa işemesi de bir sağlık sorunu nedeniyle olabilir. 

Birçok sağlık problemi kedinizin kedi kumunu kullanmasına engel olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu, diyabet bunlardan sadece ikisi olarak öne çıkıyor. 

2Yüksek yere işemek güven duygusu ile ilgili olabilir

Yatak, kanepe gibi yüksek yerler kediniz için güvenli hissedilen yerlerdir. Bu yüzeyler yerden daha yüksektir ve daha iyi bir manzaraya sahiptir. Kediler için yüksek yerler potansiyel tehlikelerden uzak durmak ve kaçmak için iyi alanlardır. Kedilerin iç güdülerinde hayatta kalmak başta gelir. 

Kimi zaman kedinizin yatağa ve kanepeye işemesi size bu yerleri kedi kumundan daha güvenli bulduğunu söylemesinin bir yoludur. Kediler yüksekteyken diğer hayvanları görebildikleri için tuzağa daha az düşen hayvanlardır. 

3Sorun kedi kumunda veya kutusunda olabilir. 

Bazı durumlarda kedilerin yatağa veya kanepeye işemesi kedi sahibinin hatası değildir. Bazı kediler kedi kumunda kendilerini güvende hissetmez. Kedinin görüş açısını ele aldığınızda kedi kumu kutusunun lokasyonu veya tipi hoşuna gitmez. 

Bu gibi durumlarda kedinize seçenekler sunarak yardımcı olabilirsiniz. Kediniz yatağa veya kanepeye işiyorsa kendisi için iki veya daha çok kedi kumu seçeneği sunabilirsiniz. 

Eğer evinizde üç kedi varsa ve içlerinden biri yatağa işiyorsa bu sefer evinizdeki kedi kumu sayısını dörde çıkarmalısınız. Bu kedi kumlarının farklı yerlere koyup gözlemleyin. Kedi kumlarını küçük odalara veya dolaplara koymayın. 

Bu durumda kutunun kendisi de önemlidir. Kedi kumları açık olmalıdır. Kapalı bir kutunun içinde kediniz tuzağa düşmüş hissedebilir. Bir diğer unsur da kutunun küçük olması veya kutuyu yeterli sıklıkta temizlememeniz de olabilir. 

4Yatağa işeme bozuk bir ilişkinin sinyali olabilir

Kedinizin evdeki diğer hayvanlarla kötü giden ilişkisi yatağa veya kanepeye işeme şeklinde sonuçlanabilir. Kediler arasında kavga, bölge ve iktidar mücadelesi veya eve yeni bir hayvanın gelmesi gibi… Bazı durumlarda köpekler de bir stres sebebidir. Kimi köpekler ciddi bir tehlike arz ederken kimisi de iyi bir niyetle oynasa da sınırlara aşabilir. 

Bu gibi durumlar yakından incelenmeli. Gerekirse diğer kediler ve hayvanlar birbirinden ayrılmalı ve yeniden tanıştırma aşamalı olarak yapılmalı. Evinize kedi ağaçları veya raglarıa almak bir çözüm olabilir. 

Kediler statülerini nerede oturduklarını göstererek belli eder. Bu yüzden kediler için kedi ağaçları ve rafları aynı zamanda da köpeklerden veya diğer hayvanlardan uzak durmalarını sağlar. En az iki metre yüksekliğinde olmasına dikkat edin. Kediler bölgelerini tırmalayarak belli ettikleri için de kedilerin tırmalayacağı eşyalar bu problemlerin çözülmesinde yardımcı olabilir. 

5Yatağa işeyen bir kedi ayrılık anksiyetesi yaşıyor olabilir

Kediler sosyal canlılardır. En sevdiği insandan veya en sevdiği hayvanda ayrı kalmak onları strese sokabilir. Hassas kediler bu gibi durumlarda davranış bozuklukları gösterebilir. Bu kediler ayrılığa karşı hissettiklerini yatağa veya kanepeye işeyerek gösterebilir. 

Ayrılık anksiyetesi üzücü bir durum olsa da kediniz yalnız hissettiğinde yapabileceğiniz şeyler var. Bu kedinizin yanında daha fazla vakit geçirmeinz olabilir. Kedinizle daha çok vakit geçirip onun sevdiği oyunları oynayabilirsiniz. Kokunuz kedinizin terk edilmediğini hissetmesini sağlayabilir. Gitmeden önce eve sizin kokunuzu taşıyan eşyalar bırakın.

Kedilerin yatağa işemesi ile ilgili söyleyebileceğimiz en önemli şey ise kedinin ciddi bir problem yaşadığıdır. Bu yüzden bu davranışı için kendisini cezalandırmayın. Evet çok can sıkıcı bir durum olabilir ama kedinizin bu davranışıyla bir mesaj verdiği açıktır. Eğer problemi kendiniz çözmekte zorlanıyorsanız profesyonellerden destek almanızda fayda olacaktır.