Kedileri Anlama Dersleri: Kedim Beni Seviyor mu?

0
3550

Belki de en çok merak ettiğimiz soruların başında ‘kedim beni seviyor mu’ sorusu geliyor. Kedi Sahibinin El Kitabı‘nın yazarı Dr. Bruce Fogle’ın bu konuda bir yanıtı var. Uzatmadan sözü kendisine bırakalım:

Biz dahil diğer türler gibi, kedi de içgüdüsel olarak yaşamda kalmak ve soyunu sürdürebilmek ister. Yine de, insanların tersine, kedi bunu çok farklı ve bağımsız bir yöntemle yapar.

Seçici üretimle ve erken çağda eğitimle onun bağımsız doğasına karşı çıksak da, kedi oldukça bağımsız kalır, kendi kendisine mükemmel olarak bakma yeteneğine sahiptir.

Kedi sanki hep 1 numaraymış gibi davranır, kendine kalırsa öyledir de zaten.

Biz kediler için iyiyiz

İnsanların kedileri için iyi olduğu fiziksel bir gerçektir. Onlar agüvenli ve emin bir alan sağlar ve sürekli lezzetli yiyecekler sunarız.

Hem koruyucu önlemler ve parazit kontrolleriyle, hem de olağanüstü özenli tedaviler uygulayarak sağlıklarının iyi olmasına dikkat ederiz.

Ayrıca duygusal destek de sağlarız; sürtünecek bir bacak, sokulacak bir kişi ve gıdısını okşayacak bir el. Ama kediler bizim için iyi midir? Ve bizi seviyorlar mı? Kediler insanları sever mi?

Kediler bizim için iyidir

Kediler insanları tedavi ederler. 1970’lerin başlarında kedi sahiplerinin kedilerini okşadığında kan basınçlarının düştüğü gözlenmiştir. 1980’lerin başlarından itibaren, New York Brooklyn College’den Dr. Erika Friedmann, kedi sahiplerinin önemli bir kalp krizinden sonra yaşama şanslarının ev hayvanı olmayanlara göre çok daha fazla olduğunu bildirmiştir.

Kediler insan sağlığına iyi gelir. 1990’ların başlarında, Avustralya, Monarsh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kedi sahiplerinin kalp hastalıkları konusunda evcil hayvanı olmayanlara göre daha az risk taşıdıklarını ortaya koymuştur.

Bir kediyle birlikte yaşamanın sağlık ödülleri apaçık ortada görülüyor ama bu ilişki daha yakından incelendiğinde göründüğünden daha karmaşıktır.

Kediler bize ‘bakar’

Biz insanlar kedilere bakıyor görünürüz. Onları besler ve annelik-babalık ederiz. Ama belirsiz bir biçimde kediler de bize bakıyor, beklenmedik fiziksel ve duygusal ödüller veriyorlar.

Amerikan kültürü antropoloğu Constance Perin, neden kedileri okşadığımızda kan basıncımızın düştüğüne dair varsayım üreten ilk kişidir. Perin, fiziksel ödüllerin nedeninin kediyi okşamanın, çocukken annemizle fiziksel temasımızın rahatlatıcı etkisinden geliştiğini söylüyor.

Bir ev hayvanını okşamak çocukken annelerimizle fiziksel temas halindeyken uyarılan aynı kimyasal yolların uyarılmasına neden oluyor. Psikolojik anlamda, belki de derinlerde gizli bir psikolojik yolla kedilerimiz bize ebeveynlik ediyor; onlar da bize bakıyor.

Kedim beni seviyor mu şimdi?

Ev kedileri bağımsız görünebilirler ama daha yakından incelendiklerinde davranışlarında belli belirsiz bir üstünlük görülür. Çoğu kedi sahibi çok duyarlı insanlardır ama kedilerinin kaprislerinin kölesidirler.

İnsanlar kedilerinin yemek ya da oyun vakitlerine teslim olurlar. Onların taleplerini yerine getirmekte isteklidirler. Her duruma uyabilen kedi bize rahatça ulaşır, yaşam biçimimizi biraz değiştirerek zengin ve rahat bir yaşama kavuşmuştur. Kedim beni seviyor mu? Bu çok başarılı bir yaşam tarzıdır ve bu anlamda bizi sevmekle kalmaz, hayrandırlar da.

Bonus: Kediler nasıl düşünür?

Başka bir hayvan gibi düşünmek, özellikle de o hayvan duygusal olarak bizden farklıysa zordur. Sosyal olarak girişken olan köpekleri anlamak daha kolaydır. Biz çok kolay köpeğin yerine düşünebiliriz. Çünkü fiziksel temas ya da sosyal hiyerarşi gibi benzer gereksinimlere sahibiz.

Kediler ise farklı düşünür.Yine de bir kedi yaşamının erken dönemlerinde insanlara ailesinin bir parçası olarak bakarsa, insanların sadece tehdit unsuru olmadıklarını düşünmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel anne olarak görür.

Birçok kedi sahibi böyle düşünür. Kedilerin onların ailelerinin bir parçası olmasını, onlara sarılmayı ve onlarla oynamayı isterler.