Kedim bir türlü kilo veremiyor ne yapmalıyım?

Kedilerin kalorisini hesaplamak ve kalori almasıın engelleyip şişmanlamasının önüne geçmek kolay bir iş değil. Kedi sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri kedileri kendileriyle denk tutarak yemeği bir sevgi göstergesi olarak ortaya koymak. Bunun yerine kedinizle oyun oynamak aslında çok daha iyi bir bağ kurucu olarak işlev görür. Fazla yemek ve aşırıya kaçan yiyecek sunumu kedilerde obezite problemi yaratabilir. Kedilerin kilo verememesinin başka nedenleri de vardır. Peki kedinizin kilo vermesinin önüne geçen sorunlar nelerdir buna birlikte bakalım.

Kedinizin ne kadar kalori aldığına bakın

Eğer kedinizin kilo vermesini istiyorsanız günlük ne kadar kalori aldığını takip edin. Gereğinden fazla kalori kedinizde tüm canlılarda olduğu gibi fazla kilo yaratacaktır. Bu arada kedinize ödül yiyecekleri vermeyi bırakın

Tavsiyelere uyun

Kedinize mama verirken ne kadar verdiğinizi takip edin. Mama ambalajının üstünde yazanları okuyup ona göre davranın. Kabını tahminlerinize güvenerek doldurmayın.

Kedinizin yaşını dikkate alın

Yetişkin bir kediyi büyümekte olan genç bir kediyle aynı şekilde beslemeyin. Altı aylıktan yetişkinliğe kadar birçok kedi günde iki kez beslenmeli. Bir yaşından sonra kediyi bir kez veya iki kez beslemek kabul edilebilir. 7 yaş ve üstündeki kedileri ise günde sadece bir kez beslemeniz daha iyi olacaktır.

Kedinizin sağlık durumunu dikkate alın

Diyabet sorunu olan kedilerde insülin verildiğinde beslenmesi gerekebilir. Tiroid ve diğer sorunları olan kedilerin beslenmesi için veterinerinize başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yorum ekle

 
Kedim bir türlü kilo veremiyor ne yapmalıyım? is highly popular post having 1 LinkedIn shares
Share with your friends
Powered by ESSB