Kedim Depresyonda Mı? Nasıl Anlayabilirim?

0
6709
Kedinizin depresyonda olup olmadığını öğrenebilirsiniz
Kedim depresyonda mı?

Kedi depresyonunun işaretleri, sebepleri ve tedavisi…

Kediler depresyona girer mi? Kedi depresyonunu tespit etmek çok zordur ve birçok sebepten kaynaklanabilir. Kedi depresyonuna dair bilmeniz gerekenlere bir bakalım.

Depresyondan etkilenenler sadece insanlar değildir. Kediler de depresyona girer. Kedilerin algıları çok gelişmiştir ve etraflarındaki tüm değişikliği fark eder. Kedi depresyonu yemlerinin veya kumlarının değişmesinden de olabilir.

Kedinizi Veterinere Götürmeniz Gereken 10 Acil Durum

Kediniz bu semptomları gösteriyorsa depresyonda olabilir:

  • Yemiyorsa veya çok fazla yiyorsa
  • Sürekli bir yorganın altına saklanma ihtiyacı duyuyorsa
  • Saklanıyorsa ve ilgiden kaçıyorsa
  • Agresif tavırlarda bulunuyorsa
  • Çok fazla sesleniyorsa

Kedinizin bu semptomları göstermesi onun depresyonda olduğunun kesiti değildir. Hastalığına dair işaretlerde bulunmak istiyor olabilir. Bu yüzden kedinizin farklı hareketlerde bulunuyorsa veterinerinizi ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

kediler neden ağlar? Öğrenmek için tıklayabilirsiniz

Kedi danışmanı Ingrid King “Kedilerin depresyonunu tedavi etmek için öncelikle fiziksel belirtileri gözlemlemek gerekir. Kediniz uzun süre yemek yemezse sağlığı ciddi tehlikeye girebilir” diyor.

Kedi depresyonunun sebeplerine ve olası tedavilerine birlikte bakalım:

 

Üzgün olan kedinizin ilgisini çekmeye zorlamayın. Ama ama ona her zamankinden daha fazla sevgi  gösterin. Eğer kediniz bu sevgiye açıksa onun yanında olduğunu ve hislerini iyi anladığınızı belli edin.

Kediler yeterli ilgi göremezse de depresyona girer

Bazıları kedilerin tek başına yaşayan canlılar olduklarını ve insan ilgisine ihtiyaç duymadıklarını düşünür. Bu doğru bir fikir değil. Bazı kediler diğerlerinden daha fazla ilgi ve alaka bekleyebilir. Kedinizin yeterli ilgiyi görememesi onu depresyona sokan nedenlerden biri olabilir.

 

Terk edilmiş bir kediyi evlat edindiyseniz onunla nazik olun. Tüylü oyuncaklarla kedinizle oynamaya çalışın. Tek başına yaşayan bir kedinin aynı zamanda sıkıntılarından çıkmasının yolu bir başka kedi de olabilir. Başka bir kedi arkadaş onu hareket etmeye de zorlayacaktır.

Kedinizin mamasını veya kumunu değiştirmeniz depresyona sokabilir

Kediler alışkanlıklarına bağlı olarak yaşar. Kedilerin gündelik rutinlerini bozacak değişiklikler yaparken dikkat etmelisiniz. Buna kedi kumu ve mamaları da dahil. Mamanın veya kumun sadece markasını değil aynı zamanda yerini değiştirmeniz de kendisini depresyona sıkabilir. Bu değişiklikleri aniden yapmak yerine yavaş yavaş yapmanız tavsiye edilebilir. (En uygun kedi maması için buraya, en uygun kedi kumu için buraya tıklayabilirsiniz)

Kediler evdeki değişiklikler nedeniyle de depresyona girebilir

Boşanma veya çocukların evi terk etmesi kedileri depresyona sokabilir. Kediler bu gibi değişiklikleri her zaman kolay kavrayamayabilir. Kedilerin davranışlarının değiştiğinde kendilerine sıcaklık göstermeniz bu sorunu aşmasına yardımcı olabilir. 

İçeride yaşayan bir kedi nasıl mutlu edilir? Buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz

Depresyona giren kedilerin ihtiyaç duyduğu şey her zamankinden çok daha fazla insan sevgisi ve ilgisidir. Kedinize daha fazla zaman ayırmak, ona yeni oyuncaklar ve battaniyeler almak tedavide işe yarayabilir.