Kedim Geceleri Miyavlıyor Ne Yapmalıyım?

0
14849

Saat gece yarısını geçmiş durumda. Ertesi sabah işe gideceksiniz ve uykunuzu almak çok önemli. Fakat kediniz bir anda miyavlamaya başlıyor ve durmuyor. Kedi susmuyor, kedi hiç susmuyor. Bu durumda kedinizin bir ihtiyacı olduğunu düşünüp endişe etmeniz normal aynı zamanda da çok kıymetli bu uykudan da mahrum kalıyorsunuz. Kedim geceleri miyavlıyor diyorsanız peki ne yapmalı? Neyse ki kedinizin geceleri miyavlamasının önüne geçebileceğiniz birkaç yöntem var. 

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

Kediniz neden geceleri miyavlar?

  • Kedilerin uzun sürelere yayılmış uyuma alışkanlıklarına sahiptir. Kediler uyumadığında ise uyumayı beklemezler. Bu yüzden geceleri aktif olup miyavlamaya başlayabilirler. 
  • Eğer kedinizle yeni bir eve taşındıysanız bu değişiklik kedinizde anksiyeteye yol açabilir ve bu yüzden geceleri miyavlayabilir. 
  • Kediniz sıkılmış olabilir miyavlamasının sebebi sizin uyanıp kendisiyle oynamanızı istemesi olabilir. 
  • Kedinizin karnı acıkmış veya susamış olabilir. 
  • Yaşlı kedilerde demans görülebiliyor ve bu rahatsızlığın getirdiği kafa karışıklığı kedinizin miyavlamasına sebep olabilir. 
  • Kedinizin geceleri miyavlaması bir sağlık sorununun işareti olabilir. 
  • Yeni evlat edinmiş bir kedi yeni ortamına alışamamış ve korkmuş olabilir. Yine yeni evlat edinen bir kedi barınakta diğer kedilerle birlikte yaşamaya alıştığı için yeni evinde yalnız hissediyor olabilir. 
  • Kediniz camdan dışarıda bir şey görmüş olabilir. 
  • Kedinizin geceleri miyavlamasını durdurmak için ne yapmalı? 

Kedinin gece miyavlamasını nasıl durdurabilirsiniz?

Bahsettiğimiz gibi kedilerin geceleri miyavlamasının birçok sebebi olabilir. Bunu durdurmanın da sebebine göre yolları var. 

Kediniz geceleri çok ses çıkarıyorsa kedinizin bir sağlık problemi olup olmadığını kontrol etmek için bir veteriner ziyareti tavsiye edilir. Kediniz yaşlandıkça tiroid ve böbrek sorunları yaşamaya başlayabilir bu da kedinizin geceleri miyavlamasına sebep olur. 

Taşınma süreci evcil hayvanlar için de oldukça stresli bir süreçtir. Bu süreçte kedinizin günlük alışkanlıkları değişir ve bu da kedinizin geceleri miyavlamasına sebep olur. Kedinizin beslenme saatlerini aynı zamana ayarlayın kendisine ilgi göstereceğiniz ve oyun oynayacağınız bir zamanınız olsun. Kedinizle geçireceğiniz birkaç dakika bile onu güvende ve huzurlu hissettirecektir. Huzurlu ve güvende bir kedi geceleri daha az miyavlayacaktır.  

Eğer kediniz gün içerisinde aktif bir zaman geçirmediyse bu enerjiyi geceleyin harcamak isteyecektir. Kedinizin geceleyin iyi bir uyku çekmesi için gündüz enerjisini yakmasına yardımcı olun. Kedinizin zıplamasını ve peşinde koşmasını sağlayacağı oyuncaklar çok iyi enerji yakmasını sağlayacaktır. 

Kedinize geceleyin yatmadan önce taze su koymanız da iyi bir fikir olacaktır. Hatta yemeğini de geceleyin yerse insanlar gibi dolu bir mideyle çok rahat uyuyacaktır. 

Anksiyete problemi yaşayan kediler ekstra ilgi ve alakaya ihtiyaç duyar. Özellikle yatma zamanında. Kedinizi yatak odanıza alın ve yatağınızın yanında uyumasını sağlayın. Bazı kediler bir battaniye veya havlu ile çok rahat uyur. Bazıları da sevdiği kişinin yanında uyumak ister. Kediniz için ekstra güven ve konfor alanı oluşturmak anksiyetesini yenmesinde oldukça yardımcı olacaktır. 

Yeni evlat edinilen kediler yalnızlık çekebilir. Bu kediyle yatmadan önce biraz oyun oynamanız enerjisini harcamasına ve rahat uyumasına yardımcı olur. Bu yeni ve yavru kediyi de yatağınıza almanız iyi olabilir. 

Eğer kedinin dışarıda gördüğü bir şeye bakarak miyavladığını düşünüyorsanız perdeleri kapatmak bir çözüm olabilir 

Sonuç olarak kedim geceleri miyavlıyor diyorsanız bu sorunu onunla oynayarak ve enerjisini harcayıp geceleyin uyumasını sağlayarak çözebilirsiniz.