Kedim Halıları Tırmalıyor Ne Yapmalıyım?

0
4432

Kedim halıları tırmanıyor diye endişelenebilirsiniz fakat tırmalamak kedilerin doğal davranışlarından biridir. Ancak bazı durumlarda kedimizin etraftaki mobilyaları ve halıları tırmalaması tercih etmediğimiz bir durumdur. Özellikle halılar kedilerin tırmalamayı sevdiği eşyaların başında gelir. Peki kedimizin halıyı tırmalamasını nasıl engelleriz?

Kediler neden halıları tırmalar?

Çözümü bulmadan önce kedilerin neden halıları ve mobilyaları tırmaladığını bilmemiz gerekir. Tırmalamak kedilerin normal davranışlarından biridir. Bu eylem kedinin fiziksel ve mental sağlığı için gereklidir. Tırmalamak aynı zamanda kedinin sırtını açması ve esnemesi için de gereklidir. Böylece kaslarında biriken enerjiyi ve gerginliği atarlar.

Rahatlamanın yanı sıra kedilerin tırmalaması bir iletişim şeklidir. Vahşi dünyalarında kediler ağaç kabuklarını tırmalayarak feromonlar bırakır ve böylece diğer kedilerle koku yoluyla iletişim kurar. Tırmalamak kedilerin doğasında olduğu için ağaç kabuğu yerine evlerimizde de halıları ve koltukları tırmalarlar.