Kedim Neden Bu Kadar Çok Uyuyor?

0
15720
Kediler neden bu kadar çok uyur?

Kediler neden bu kadar uyur? Kediler gerçekten uyuyor mu yoksa sadece dinleniyorlar mı? Kediler rüya görür mü? Kedinin horlaması normal mi? Kedilerin uyku dünyasına birlikte bakalım.

Kediler neden çok uyur? Tüylü dostlarımız gerçekten uyuyakalmak konusunda usta varlıklar. Kediler hemen hemen her yerde ve her ortamda uyumayı başarıyor. İnternette kedi fotoğrafları arattığınızda bile çoğunlukla uyuyan kedilerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Peki kediler neden çok uyur ve uyurken neler olur. Kedilerin de insanlarda bir uyku döngüsü var mıdır?

 

1- Uyumak kedilerin genlerinde var

Kediler günde kaç saat uyur ? Sorusunu herkes sorar. Kediler günde 16 saat uyuyabilir. Yaşları ilerlemiş kediler isee günde 20 saatlik uykuya bile çıkabilir. Uyumak kedilerin evriminde, beslenme alışkanlıklarında ve fizyolojisinde çok önemli bir yer tutuyor. Vahşi ortamda kediler beslenebilmek için avlanmak zorundadır. Avlarını takip eder, kovalar ve avlar. Bu çok fazla enerji isteyen bir iş. Uyumak kedilerin öğünlerinin arasındaki sürede enerjilerini toparlamasına yardımcı olur.

 

2- Uyuyan kediler her zaman uyumuyordur

“Kediler neden çok uyur?” sorusunu yanıtlamanın başka bir yolu da kedilerin nasıl uyuduğunu anlamaktan geçiyor. Kedilerin uyuyor gözüktüğü anların dörtte üçü aslında kestirmek diyebileceğimiz uyku ile uyanıklık arasındaki bir durumda geçiyor. Kediler bu sürede aslında hala dinleniyordu ama her an da bir tehlikeye karşı reaktif konumdadır.  Kedilerin bu hafif uykuyu uyuduklarını kulaklarının ve burunlarının hareket etmesinden anlayabilirsiniz. Hatta gözleri biraz açık bile olabilir. Kediler sadece yatarken değil aynı zamanda dik bir şekilde uyurken de bu uyku moduna geçebilir.

3- Kediler çok derin uyuyor hatta rüya da görüyor

Kedilerin uykusunun çeyreği ise derin uykuda geçer. Yaşı daha ileride olan kediler uykularının yüzde 30’unu hatta 40’ını bu derin uyku modunda geçirebilir. Kediler derin uykudayken sıkı bir şekilde kıvrılır ve gözlerini de sımsıkı kapatır. Kimi zaman ışık gelmemesi için kuyruklarıyla da gözlerini kapatır. Tüylü, yumuşak bir uyku gözlüğü yaparlar. Derin uyku kedinin enerjisini tekrar toparlaması ve sağlıklı kalabilmesi için çok önemlidir. Bu aynı zamanda kedinin rüya gördüğü zamandır. Kedinizin uyurken bıyıklarını kıpırdadığını ve patilerinin hareket ettiğini görürseniz kedinizin rüya gördüğünü söyleyebiliriz.

4- Bazı kediler uyurken horlar

Kedilerin horlaması çoğunlukla burunlarındaki yumuşak alanda bulunan ekstra deriden dolayı. Kediniz çoğunlukla dinlenirken horlar. Horlamak çoğunlukla kısa burunlu, İran, Himalaya ve Shorthair türlerinde karşılaşılan bir durumdur.

5- Kedinizin uyku düzeninin değişmesi bir soruna işaret edebilir

Kedim neden uyuyor?” diye sorduğunuzda bu “Çok”un ne olduğunu da merak ediyorsunuzdur. Eğer kediniz normalden daha çok veya daha az uyuyorsa veterinerinize danışmanız gerekebilir. Çok uzun süreli uyku bir hastalığın belirtisi olabilir. Ama umarız değildir 🙂