Kedimin Ağzı Çok Kötü Kokuyor Ne Yapmalıyım?

0
11308

Kedilerin titiz canlılar olduğunu biliyoruz. Sürekli olarak kendilerini yalamalarının ve temizlemelerinin iç güdüsel sebepleri var. Üzerlerine yapışan kokudan kurtulmak ve böylece başka hayvanların kokusunu bulmasından uzak durmak. Kedinizle beraber uyursanız kedinizin horlamasını duyar ama kokusunu almazsınız. Kedilerin bir kokusunun olmamasının kedi sahibi olmanın artı yanlarındn biridir. Ama kedinizin nefesi kokuyorsa burada bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Peki kedilerde ağız kokusu neden olur? Birlikte bakalım.

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

Kedilerin ağız kokusu söz konusu olduğunda periodontal hastalığı göz ardı etmeyin. Dişleri kaplayan etlerin iltihap kapması sonucu oluşan bu hastalık dişlerde plak oluşumunun başlamasıyla ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi plaklara karşı önlem alır ve diş etleri şişer. Bu süreçte kedinin ağzı kötü kokar. Bu durum kemiklere de yansırsa ilerler ve kedinizin diş etleri çekilmeye başlar. Erken safhada veterinerinize göstermekte fayda var.

Kedi ağız kokusu nasıl geçer? Kedi ağız kokusu, enfeksiyon veya apse nedeniyle de olabilir. Diş kökü apsesi kedilere sıkça görünür. Bu durumda kedinizin etkilenen taraftaki yüzü şişer. Apsenin veterineriniz tarafından alınması gerekir. Bazı durumlarda kedinizin dişinin de çekilmesi gerekebilir.

Kedinizin nefesinin kötü kokması sadece diş sağlığıyla ilgili değildir. Ağızda oluşan ülser kedinizin nefesinin kötü kokmasına sebep olabilir. Kedinizin yaşadığı böbrek sorunu vücudundaki ürik asit seviyesini arttırıyorsa bu kötü bir nefes kokusu oluşturabilir.

Malesef ağız boşluğunda tümör oluşumu kedilerde yaygın olarak görülür. Bu tümörler ölümcül olmasa da kötü bir nefes kokusu yaratabilir. Tümörleri erken teşhis etmek ve doğru terapiyi almak başarıyla sonuçlanır. Bu konuda teşhisi olabildiğince erken yapmak kedinizin hayatını kurtarır.

İnternette ‘kedi ağız kokusu önleyici sprey‘ ve ‘kedi ağız bakım ürünleri‘ adı altında satılan birçok sprey var. Bunları almadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışın.