Kedinin kulak sorunları nasıl anlaşılır?

0
1574
Kedilerde kulak sorunları
Kedilerde kulak enfeksiyonlarına dikkat edin

Kedinin kulakları kaşıyorsa, size bir şey söylemeye çalışıyor olabilir. Kedilerde kulak enfeksiyonlarını anlayabilmek için bu semptomlarına dikkat edin.

İnsanlar gibi, kediler de kulak sorunları yaşayabilir. Evcil hayvan ebeveyni olarak, bu belirtileri bilmek, kedinizin daha iyi hissetmesini sağlamak ve gerekli tedaviyi vermek için size kolaylık sağlayacaktır.

Duyuların gelişebileceği bazı farklı kulak problemlerinin yanı sıra tipik olarak her biri ile ilişkili semptomlar hakkında aşağıdaki bilgilere göz atın.

Kulak akarları belirtileri

Kulak akarları (kulak enfeksiyonu) kedilerde kulak rahatsızlıklarının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu küçük parazitler kedinizin kulaklarına yuva yapabilir ve kediler arasında da bulaşıcıdır.

Dış kulak kanalında bulunan akarlar iç kulakta da sorunlara neden olabileceğinden, bu sorundan derhal kurtulmak önemlidir.

Kedinizin kulaklarında bu sinir bozucu akarlar varsa, boynunu, başını ve kulaklarını çizebilir ve başını sallayabilir.

Orada kahve telvesi gibi görünen şeyleri fark edip etmediğinizi görmek için kulakların içine bakabilirsiniz. Ve eğer yapabiliyorsanız—ve bu süreçte çok dikkatli olursanız- biraz dışarı çıkabilir ve etrafta dolaşan canlı beyaz akarları arayabilirsiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız, kedinizin kulak problemini doğru bir şekilde teşhis edebilecek ve tedavi edebilecek veterinerinize danışabilirsiniz.

Kedinizi Veterinere Götürmeniz Gereken 10 Acil Durum

Kulak enfeksiyonlarının belirtileri

Bir kedi iç kulak enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu veya dış kulak enfeksiyonu geliştirebilir.

İşte bazı semptomlara kısa bir genel bakış:

İç kulak enfeksiyonları ve iltihapları bakteri ve mantar gibi şeylerden kaynaklanabilir. Semptomlar enfeksiyonun ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Böyle bir durumda kedilerde bulantı ve kusma, kedinizin ağzını açtığında acı hissettiğini veya çiğnemek konusunda isteksiz olduğunu fark edebilirsiniz.

Kedinin kulak sorunları zorludur. Kediniz ayrıca başını sallayabilir, kulağına dokunabilir veya başın eğimini geliştirebilir.

Bazı kediler, enfekte olmuş kulağın yanına doğru eğilerek yürür ve dengeleri kapalı olabilir. Ve eğer her iki kulak da enfekte olursa, kafa bir taraftan diğerine sallanabilir.

Ayrıca, aktif iç kulak enfeksiyonları olan kedilerin etkilenen kulaktan duyamayacaklarını ve yüz siniri etkilenirse kedilerin yüz felci geliştirebileceklerini not etmek de önemlidir.

Orta kulak enfeksiyonları, iç kulak enfeksiyonları gibi, kedilerde kötüleşen bir dış kulak enfeksiyonu veya maya ve bakteri gibi bulaşıcı ajanlardan kaynaklanabilir.

Belirtileri kedilerde iç kulak enfeksiyonları ile benzer olabilir; kulak ağrısı, akıntı, baş sallamak ve pençelemek veya tırmalamak.

Ayrıca mantar veya bakterilerin neden olabileceği kedilerde dış kulak enfeksiyonları, kedinizin kulaklarının şişmesine ve kızarmasına neden olabilir ve hoş olmayan bir koku ve akıntı yayabilir. Kediniz başını sallayabilir ve kulaklarını kaşıyabilir.

Kedi sigara dumanından olumsuz etkilenir mi?

Kulak rahatsızlıklarının belirtilerini fark ederseniz ne yapmalısınız?

Kedinin kulak rahatsızlığına işaret edebilecek işaretler gösterdiğini fark ederseniz, onu veteriner hekime götürün ve sorunu mümkün olan en kısa sürede tedavi edin. Aksi takdirde, bir kulak enfeksiyonu kronik bir sorun olma potansiyeline sahiptir ve aynı zamanda yüz felci ve sağırlık gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Veterineriniz, parazitler, yabancı cisim, polip, travma, alerji veya daha derin bir altta yatan durum olsun, kulak probleminin nedenini belirleyebilir ve uygun tedaviyi sağlayabilir.

Yukarıdaki belirtilere dikkat etmenin yanı sıra, kedinizin kulaklarını rutin olarak incelemek de iyi bir fikirdir. Kedinizin kulaklarını güvenli bir şekilde temizlemenin en iyi yöntemleri hakkında veterinerinizle bile konuşabilirsiniz.

Kaynak: