Kedinin mutsuz olduğunu gösteren 7 işaret

0
13968
Mutsuz kedi
Kedilerin mutsuzluğu giderilebilir

Kediniz her zaman mutlu olacak diye bir durum yok, kediler zaman zaman mutsuz da olabilir. İşte size kedinizin mutlu olup olmadığını anlamak ve ona yardımcı olmak için ipuçları:

1. Kedinizin söylediklerini dinleyin

Domestik kediler diğer hayvan sürülerine göre yalnız avcılardır. Bu yüzden vokal menzili oldukça sınırlıdır. Bu yüzden içinizdeki kedi fısıltılarınıza uyum sağlamanız gerekiyor.

Hayvan davranış uzmanı Inga MacKellar “Eğer kediniz dizinizde yatıyor ve aynı anda mırlıyorsa bu kediniz için memnuniyet belirtisidir” diyor ve ekliyor: “Ama bazı kediler acı çektiklerinde de mırıldar. Bu kendi kendileri yatıştırmak içindir.”

İnsan anne ve babasıyla sohbet eden mutlu bir kedi, bir şey istemek veya selamlamak için cıvıldar ve miyavlar. Acı şekilde bağıran ya da tıslayan kedi kendini tehdit altında hissediyordur ve gece boyunca ses çıkaran yaşlı bir kedi ise hipertiroidizmden mustarip olabilir. Bunlar oluyorsa veterinere danışın.

2. Kedinizin beden dilinde değişimler kedinin mutsuz olduğunu gösterebilir

Yana doğru yatıyor, karnı açık, kuyruğu rahat, gözleri yarı kapalı mı? İşte bu mutlu bir kedi demektir. Ve eğer kuyruğu düz bir şekilde size doğru yürüyorlarsa, bu arkadaşçadır.

Özellikle dikkat etmeniz gereken bir kuyruk sallama çeşidi de vardır. Kedinize sarıldığınızda kuyruğunun ucu seğirmeye başlarsa sinirlenmeye başlamış demektir. Bu yüzden tokat veya ısırılmaktan kaçmak için onu mıncıklamayı hemen bırakın.

Kulaklarını ve bıyıklarını da izlemeyi unutmayın. Düz kulaklar korku ve saldırganlığı gösterebilir, yüze karşı düz şekilde olan bıyıklar da kedinizin mutsuz olabileceğini gösteriyor olabilir.

3. Kedinizin tüyleri parlaklığını kaybettiyse

Sağlıklı bir kedinin tüyleri parlak olur. Stresli bir kedinin tüyleri muhtemelen iyi görünmeyecektir, düzgün taranmıyor olmaktan ya da sağlıksız beslenmekten olabilir.

  • Kayıp ya da paspas gibi tüyler? Bu fiziksel bir sorun olabilir. Örneğin Artrit, tımarı (taramayı) zorlaştırabilir ve stres kedide aşırı büyümeye neden olabilir.
  • Kedinizin salyaları akıyorsa, ağız kokusu varsa veya yemek yerken rahatsızlık gösteriyorsa, dişlerini ve diş etlerini kontrol edin.

4. Kediniz sizden kaçıyorsa mutsuz olabilir

Kediniz sizden kaçıyorsa veya ürkek ise, davranışlarının ve etraflarında neler olup bittiğinin bir günlüğünü tutun. Sorun ziyaretçiler gibi bir şeyden kaynaklanıyorsa, bunu ele alabilirsiniz. Kedinizin güzel, güvenli ve sessiz bir yere sahip olduğundan emin olun.

Kediniz, idrar püskürtme şeklinde veya orta yerlere (belirgin bir yere kaka yapma) yapıyorsa, kendisini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için evin etrafına koku bırakıyor demektir. Bu da stresli olduğunun belirtisidir.

Evin her yerine kedi tırmalama tahtası koymak, kedinize koku işaretlerini koymanın başka bir yolunu verecektir.

“Kedilerin kaybolmak için güvenli sığınaklara veya atlamak için raflara ihtiyacı vardır. Bu kontrole sahip olduklarında, stres azalır. Dışarıda kaçamayan ev kedileri için bu özellikle önemlidir” diyor Hayvan davranış uzmanı Inga MacKellar.

Bir veteriner hekim, diğer yararlı değişiklikler hakkında tavsiye almak için sizi bir hayvan davranışçısına yönlendirebilir.

5. Kedinizin yemek yeme alışkanlıkları değiştiyse

Çoğu kedinin tercih ettiği şey az ve sıktır, bu yüzden kedinizin normal beslenme düzeninin farkında olun. Eğer değişirse, endişe veya hastalık belirtisi olabilir, bu yüzden veteriner hekiminize danışın.

Kedinizin mama kabını, yatağından ve kum kabından uzakta ve sessiz bir yere yerleştirerek, ‘mutlu yemek zamanları’ için teşvik edin.

6. Sıkılan kedi mutsuz olabilir

Sıkılmış bir kedi mutlu bir kedi değildir. Avcılar olarak, kovalamacanın heyecanını severler.

Kedinize, özellikle de ev kedilerine, bu davranış için bir alternatif bir çıkış verin. Eğer ayak bileklerinize saldırmaya başlarlar, yeterince yırtıcı oyun oynamıyor demektir.

Çoğu kedi olta oyuncaklarıyla oynamaktan veya ping pong toplarını kovalamaktan zevk alır. Ve eğer kediniz kapalı bir kediyse (sadece ev kedisiyse), yiyecek aktivitesi oyuncaklarını kullanarak eğlencelerini artırın.

7. Kediniz çok uyuyorsa mutsuz olabilir

Kediler uykuyu severler ve her gün yaklaşık 16 saat dinlenirler.

Kediniz için neyin normal olduğunu bilmeniz gerekir, bu yüzden uyku düzenini tanıyın.

Daha genç, daha aktif kediler daha derin uyku eğilimindedir, yaşlı kediler ise daha fazla uyku eğilimindedir. Aşırı uyku kedilerde ağrı belirtisi olabilir, bu nedenle döngü değişirse, veteriner hekiminize başvurun.

Kaynak