Kediniz mama yemiyor, çok hızlı yiyor, yediğini kusuyor mu?

0
3322
kedi mama
Kedilerde sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler

Kedinizin mama konusunda giderek daha seçici hale geldiğini hissediyor musunuz?  Ya da ekstra yiyecekler yemeye başladığı için endişeli misiniz? Kediniz mama seçmeye mi başladı? Kedilerde hazımsızlık başladıysa endişelenmeli misiniz? Kediye doğru mama nasıl verilir? Kedinin mama yemesi nasıl sağlanır? Kedi mama yerken kusuyor mu? Klinik hayvan beslenme uzmanı Marjorie Chandler bu sorunlara değiniyor ve kedinizi en iyi nasıl besleyeceğinize dair ipuçlarını paylaşıyor.

Soru: Kediler neden yemek seçer?

Cevap: Bunu anlamak için, önce kedilerin yemek için nasıl evrimleştiğini düşünmek önemlidir. Kediler genellikle günde birkaç küçük öğün yer ve vahşi doğada bu 10 ile 12 küçük öğün olur. Yani, eğer kediniz sadece küçük bir miktar yerse, bunun yiyeceklerini sevmediği için olduğunu düşünmeyin; sadece daha sonrası için taze yiyecekler sunun. Ancak bunun yerine daha lezzetli bir yiyecek sunma tuzağına düşmeyin. Çünkü kediniz aç olsun ya da olmasın, sadece lezzetli bulduğu için mamasını yiyebilir. Kediniz her zaman yemek seçiyorsa, bunun nedeni, daha iştah açıcı bir yiyecek beklemesi olabilir.

Öte yandan, kediniz daha önce hiç olmadığı halde yemek yerken aniden telaşlı hale gelirse, bu altta yatan bir tıbbi soruna işaret edebilir. Diş hastalığı yaşlı kedilerde yaygındır ve genellikle iştahın azalmasına neden olur, ancak suçlanabilecek birçok başka bozukluk da vardır. Diğer olağandışı işaretlere veya davranışlara dikkat edin ve bu durumu mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizle konuşun.

Soru: Kedinin mamasını değiştirmek gerekir mi?

Cevap: Birçok kedi sahibi, kedilerinin seçiciliğinin, böbrek hastalığı gibi durumlar için reçete edilen tıbbi bir diyet gibi farklı bir gıdanın tanıtımıyla denk geldiğini bulur. Kedilerin yeni yiyecek türlerine uyum sağlaması uzun zaman alabilir, bu nedenle kedinizin mamasını değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu yavaş yavaş yapın.Bazı kediler birkaç gün içinde yeni mamaya uyum sağlar, ancak bu süreç birkaç hafta da sürebilir, bu yüzden çok hızlı pes etmeyin. Mevcut mamasına az miktarda yeni yiyecek ekleyin veya mevcut mamanın yanında ayrı bir kapta sunun ve ‘eski’ miktarını yavaş yavaş azaltırken ‘yeni’ miktarını kademeli olarak artırın. Kedinizin sonunda açlıktan yeni mamaya yenik düşeceği umuduyla yiyecekleri asla tutmayın. Bu, herhangi bir tıbbi durumu olan kediler için özellikle önemlidir.

Kedi maması değiştirmek iyi bir fikir midir?

Soru: Kedinin mama ‘aşırma’ davranışının kökünde ne olabilir?

Cevap: Yine, bu öğrenilmiş bir özellik olabilir. Kediniz her zaman ekstra yiyecek aradıysa ve fazla kilolu ise, yeterince ısrarcı olduğunda lezzetli ikramların önüne koyulduğunu fark etmiş olabilir. Alternatif olarak, diğer kedilerin çoğundan daha sık aç hissetmek için genetik bir yatkınlığa sahip olabilir. Bunun böyle olduğunu düşünüyorsanız veya kediniz aşırı kilolu ise, veteriner hekiminizle veya veteriner beslenme uzmanınızla daha uzun süre daha kedinin tok hissetmesine yardımcı olabilecek özel yiyecekler hakkında konuşun.

Kediniz zayıfsa ve son zamanlarda ekstra yemekler aramaya başladıysa, hemen veteriner hekim tarafından kontrol edilmesini sağlayın. Hipertiroidizm veya başka rahatsızlıkları olabilir. Sağlığı tehdit eden 10 kedi rahatsızlığı makalemizde bu konuya detaylıca değindik.

Soru: Kedinin çok hızlı yemesi bir sorun mu?

Cevap: Evet. Özellikle kuru mamaları hızla yiyen kediler yemeklerini çok hızlı bir şekilde kusabilirler (Bu, yiyeceklerin geri dönmeden önce mideye değil, özofagusa ulaştığı anlamına gelir). Bunu kendi kedinizde fark ettiyseniz, çevresini incelemek işe yarayabilir. Örneğin, başka bir evcil hayvanınız daha varsa, kediniz yemeğini diğer kediden korumak adına hızlı yiyor olabilir. Ayrıca, kedinizin gün boyunca istediği kadar küçük öğünlere sahip olmaması ve bu nedenle mevcut olduğunda yiyeceklerini hemen bitirmesi de mümkündür. Kedinizi günde birkaç kez besleyemiyorsanız, yemeklerini yaymak için zamanlanmış bir mama kabına yatırım yapmaya değer olabilir. (Zamanlanmış mama kaplarının biraz maliyetli olabileceğini unutmayın.)

Soru: Kedide hazımsızlık endişe kaynağı mıdır?

Cevap: Mide rahatsızlığının kesin nedenini tam olarak belirlemek zordur, çünkü çok hızlı yeme (yukarıya bakınız), kedilerde mide hastalığı, gastrointestinal bozukluk, gıda alerjileri veya belirli bir bileşene karşı hoşgörüsüzlük gibi bir hastalıktan kaynaklanabilir. Kedinizin yiyeceklerinde bir şeye tepki gösterebileceğinden şüpheleniyorsanız, ‘doğru’ olanı bulmak için farklı yiyecekleri denemek yerine nedeni bulma konusunda veteriner hekiminizle konuşun. Kedilerin yeni mamalara uyum sağlaması uzun zaman aldığından, mamasını çok fazla değiştirmek kedilerde kendi başına bir soruna neden olabilir.

Kedinizin kusması veya ishali bir veya iki günden daha uzun sürerse, hemen veteriner hekiminize başvurun. Bu durumun altında yatan olası koşulların kontrol edilmesi gerekir.

Soru: Telaşlı bir kedi yemek için nasıl teşvik edilebilir?

Cevap:  Bir yol, kedinize konserve yiyecekleri yavaşça tanıtmaktır. Islak yiyecekleri vücut sıcaklığının hemen altında ısıtmak, çekici kokuların serbest bırakılmasına yardımcı olabilir, bu da yaş mama yeme konusunda kedinizin iştahını uyaracak ve onu denemek için ilgisini çekecektir. Başka bir hile, konserve ton balığı suyu veya düşük sodyumlu tavuk suyu gibi yiyeceklerine lezzet katmak olabilir. Kedinizin herhangi bir durumu varsa, kaçınmanız gereken herhangi bir bileşen olup olmadığını görmek için önce veterinerinize danışın.

Son olarak, yemek zamanlarını kediniz için mümkün olduğunca stressiz hale getirmeyi hedefleyin. Kedinize TV veya çamaşır makinesi gibi gürültülü cihazlardan uzakta bir yerde yemek verin ve kedinizin yiyecek ve suyunu ayrı alanlarda ve kum kabından uzak bir mesafede tutun. Kedi maması seçiminize dikkat etmeyi unutmayın. Kedinize kalitesiz yüksek tahıllı mamalar yedirmekten her zaman uzak durun.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynak: