Kediniz Su İçmiyor mu? Kedinizin Su İçmesini Sağlamanın 10 Yolu

0
53540

Kediniz yeterince su içmiyor mu? Kedim su içmiyor diyenler için çeşmeyi açık bırakmaktan, buz küplerine kadar kedinizin daha çok su içmesini sağlayacak yöntemler. 

Birçok kedi yeterince su içmez. Kedi neden su içmez çünkü kediler kendi kendilerine bakabilen hayvanlardır ve kendi sağlıkları için neyin iyi neyin kötü olduğunu bildiklerini düşünürüz. Çoğunlukla da bilirler. Ancak kedilerin yeterince su içmesi kendileri için çok önemlidir. Susuz kalmış bir kedinin ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Kediniz yeterince su içmiyorsa ve kedime nasıl su içirebilirim diyorsanız neler yapabileceğinize birlikte bakalım. 

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

1Kedinizi daha çok yaş mama ile besleyin

Konserve mamalar daha çok su içerir. Kedinizin yeterli sıvı alabilmesi için en kolay yöntemlerden biridir. Eğer kediniz yaş mama yemiyorsa kuru mamasına su koyup servis edin ve yeyip yemediğini kontrol edin. Bazı kediler çorbaya dönmüş, sıvı mamayı daha çok sever. 

2Kedinizin mamasına buz koyun

Özellikle sıcak havalarda kedinizin mamasına buz kübü koymanız kendisinin çok hoşuna gidecektir. Buz mamanın tadını da alacağı için kediniz bu buz kalıbını uzun bir süre yalayacak ve daha çok su alacaktır. Buz küpleri sadece mamada değil sıcak havalarda insanlarda olduğu gibi kedilerin de sıvı tüketirken tercih ettikleri bir yöntem olacaktır. 

3Daha küçük ama daha sık mama verin

Yemek yemek kedilerin susama hissini arttırır. Bu yüzden yeterince su içmeyen bir kedi daha sık yedikçe daha sık su içer. 

4Evinize su kapları yerleştirin

Eğer evinizde birkaç farklı noktada su içme bölümü yaparsanız kediniz daha çok su içecektir. Kediniz tek bir noktada bulunan su kabına ulaşamıyor olabilir. Bu yüzden evinizin birkaç farklı noktasına su kapları yerleştirebilirsiniz. 

5Su kabının yerine dikkat edin

Su içmeyen bir kedi su kabının yerini sevmiyor olabilir. Kedim su içmiyor diyorsanız kedinizin su kabını kum kabından uzağa koyun. Siz olsanız tuvalette su içer miydiniz? Ayrıca yapılan araştırmalar, kedi su kabının mama kabının uzağına konulması gerektiğini söylüyor.

6Su kaplarını düzenli olarak değiştirin

Kediler de insanlar gibi taze suyu sever. Kedinizin su kabını günde en az bir kez değiştirmeye özen gösterin. Bu arada su kabını da düzenli aralıklarla yıkamayı ihmal etmeyin. 

7Akan suyu kendisine verin

Kediniz çeşmeden akan taze suyu tercih ediyor olabilir. Kedinize bir iyilik yapmak için musluğu birkaç dakikalığına açık bırakarak kendisinin bu sudan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu oyunu bir rutin haline getirerek kedinizle daha iyi yakınlaşabilirsiniz. 

8Suyun tadını değiştirin

Kendinizin daha çok su içmesini istiyorsanız suyuna biraz tavuk suyu veya ton balığı konservesinin yağını dökebilirsiniz. 

9Kedi fıskiyesi alın

Kediler fıskiyeden su içmeyi çok sever. Bu yeni oyuncaklara alışması biraz zaman alabilir ama sonunda seveceklerdir. Kediler hareket eden suyu içmeyi daha çok sever. Bu kedinizin su kabını değiştirmeyi unuttuysanız çok işe yarayacaktır. 

10Farklı su kapları deneyin

Kediler çok seçici canlılardır ve kedi su ve mama kabı oldukça önemlidir. Bu yüzden su kaplarının arasında da sevdikleri veya sevmedikleri olabilir. Cam, çelik, seramik veya plastik olmak üzer farklı materyallerden üretilmiş su kapları deneyebilirsiniz. Bazı kediler badaktan su içmeyi sever. Onlara bardak verin. Lavabonuzun altına su kabını koyup damlalar halinde kedinizin ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz. Kedi suluğu değişimi işe yarayabilir. Kedi otomatik su kabı kedilerin ilgisini çekebilir. Kedi akan su kabı dikkatini çekecektir. Kedi su kabı otomatik olarak suyu hareketli hale getirir. Elektrikli kedi su kabı ile ilgili kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun.