Kediyle Yolculuk Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
1690

Kediler seyahat edebilir mi? Edebilirlerse kediler nasıl seyahat eder? Taşıma çantası rahatsa kediyle yolculuk yapmak rahattır. Çoğu kediyle araba seyahati konusunda bir sıkıntı yaşanmaz. Burada kriter, kedi taşıma çantasının kedinin kalkıp dönmesine izin verecek kadar sağlam ve nefes alabilecek kadar ferah olmasıdır.

Seyahat etmeden önce kedinizin kedi taşıma çantasına girebilmesini sağlamanız gerekiyor. Bu pek çok durumda oldukça zor bir işlem, dolayısıyla kediyi taşıma çantasına alıştırmak oldukça faydalı olacaktır.

Kediyle araba seyahati: Taşıma çantasına alıştırın

Seyahat etmeden bir süre önce kedinizin taşıma çantasına alışması için çantayı kedinizin favori uyku noktalarından birine koyun. Hatta taşıma çantasının üstünü de çıkarabilirsiniz. Altına daha önce üzerinde yattığı bir şey koyun. Eski kıyafetleriniz de olur, kedinizin kendisini rahat hissetmesi önemli. Zaman zaman da taşıma çantasının içine yiyecek koyun. Kediniz ilk aşamada çantaya girmek istemiyorsa da endişelenmeyin, sadece yiyeceği bir süre daha düzenli olarak çantanın içine koyma işlemi yapmak zorunda kalacaksınız, o kadar.

Kedi arabanın içinde dolaşmasın

Kedinizin ve sizin güvenliğiniz için kedinin araba kullanılırken serbestçe dolaşmasına izin vermeyin. Kediyle araba seyahati devam ederken en ufak bir dikkatsizlik bile ölümcül kazalara yol açabilir. Araba hareket ettiğinde kedi taşıma çantasını havluyla kapatırsanız kediniz kendisini daha güvende hissedecek ve daha sessiz olacaktır. Kediniz için en iyi olan seyahat şekline ise bir süre yapılan denemelerle erişeceksiniz.

Kediniz yolda tuvaletini yapabilir, bu nedenle kedi seyahati tuvaleti önemli. Tek kullanımlık kutuyu kaplayacak şekilde emici pedi yerleştirin.

Kediyle araba seyahati sırasında kediyi arabada bırakıp gitmeyin

Bir mola yerine geldiniz, burada ne yapacaksınız? Özellikle sıcak havalarda kediyi kesinlikte arabanın içinde bırakmayın. Kedinizin havasız ve aşırı sıcakta kalmasına yol açarsınız.

Birçok kedinin arabanın içindeyken kapıyı açmayı başarabildiği ya da aralık olan pencereden çıkıp kayıplara karıştığı biliniyor. Bu yüzden, kedinin yakasında telefon numarası içeren bir tasmalık mutlaka bulunmalı. Olur da kedi kaybolursa, ki bunu istemeyiz, kayıp kedi broşürleri yapmak için kedinizin güncel bir fotoğrafınızın da yanında bulunması oldukça işlevsel olacaktır.

Kedinizi kesinlikle arabada bırakmak zorundaysanız bu süre oldukça kısa olsun. Arabayı gölgelik bir alana park edin. Kedinizin yanından en fazla beş dakika uzaklaşın. Camları da hava gelecek şekilde ama çok çok az açık bırakın.