Köpekler Neden Kusar?

0
5683

Köpeklerin kusmasının birçok sebebi vardır. Köpekler neden kusar diye endişelenmeyin, her kusma tedirgin edici nitelikte değildir. Bunlar, arada sırada insanların da yaptığı gibi ‘doğal’ kusmalardır.

Fakat bazı kusma durumları, ciddi bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Böyle anlarda, köpeğinize yardım edebilmek için ne yapacağınızı bilmeniz çok ama çok önemli.

Şunu başta belirtelim ki, sağlık sorununa işaret eden ciddi durumlarda, mutlaka veteriner desteği almalısınız. Köpek kusma durumundaysa soun ciddi olabilir. Özellikle yavru köpek neden kusar diye endişelebilirsiniz. Çünkü bazı problemler üstesinden gelemeyeceğiniz kadar karmaşık olabilir.

Peki köpeğiniz kustuğu zaman bunun ciddi bir sağlık problemine işaret edip etmediğini nasıl anlarsınız? İşte bunun için ‘Köpekler neden kusar?’ sorusunun cevabını bilmeniz gerekir.

Köpeklerin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

Canlılarda kusma, genellikle mide ve üst bağırsaktaki gıdaların güçlü bir şekilde ağızdan atılması olayına denir. Kusmanın kilo kaybı dışında çok daha olumsuz sonuçları olabilir.

Köpeğim kusuyor yemek yemiyor ve halsiz, köpek kusması, kusan köpek ne yemeli, kusan köpeğe ne iyi gelir gibi sorulara yanıt arayalım:

Köpek kusmadan önce belirti olur mu?

Köpeklerin kusmuğu, kısmen sindirilmiş gıdalardan oluşur ve ekşi kokar. Genellikle de rengi sarıdır.

Köpekler, yemeklerini yedikten hemen sonra ya da bir müddet sonra kusabilirler. Genellikle kusmadan önce, salya akması, sık dudak yalama ve aşırı yutkunma gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler bulantının sinyalleridir.

Bazı köpekler, kustuktan sonra yemek borularını korumak için ot yiyebilir. Çünkü kusarken kemik benzeri keskin parçalar yemek borusuna zarar verebilir. Bu da o bölgede ağrıya neden olur. Köpekler ot yiyerek, yara olan bölgeyi pansuman etmek isterler.

Aslında kusma, köpeklerde yaygın görülen bir biyolojik tepkidir. Veterinerlere göre, kusmanın en yaygın nedeni mide sorunlarıdır.

Köpekler de insanlar gibi midelerine uyum sağlamayan yiyecekler yediğinde ya da çok fazla yediğinde kusabilirler. Özellikle çim, çürümüş yiyecekler, kağıt ve kemikler köpeklerin kusmasına neden olabilir.

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Köpeklerin kusmasına ne sebep olur?

Köpeklerin kusmasına neden olan faktörleri kabaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Gastrit
 • Mide ülseri
 • Gastroenterit (Kusma ve ishale neden olan bir çeşit bağırsak enfeksiyonu)
 • Hemorajik gastroenterit (Kusma ve kanlı ishale eden olabilir. Semptomları şiddetlidir ve tedavi edilmeze ne yazık ki ölümle sonuçlanabilir)
 • Bağırsak parazitleri
 • Toksik bitkilerin yutulması
 • Yedikten sonra fazla hareket yapmak
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı (Belirtileri karın ağrısı, ishal, kusma, mide bulantısı, ateş ve çok şiddetlidir)
 • Fazla yemek, şişmek
 • Yabancı bir cisimden dolayı bağırsağın tıkanması
 • Araba seyahati
 • Gıda alerjisi veya intoleransı
 • Ameliyat sonrası bulantı
 • Sıcak çarpması
 • Viral enfeksiyonlar
 • Yemeğin çok hızlı tüketilmesi (Bir kaygıyla hızlı yemiş olabilirler)

Çoğu kişi, yemekten sonra kusan bir köpeğin mamaya tepki vermiş olabileceğini düşünür. Ancak asıl neden genellikle bu değildir.

Kaygı ya da korku da bir köpeğin kusmasının nedeni olabilir. Mesela evinizde 2 köpek varsa, mamayı birbirlerine kaptırmama telaşı bile kusmayla sonuçlanabilir. Bu gibi faktörleri de akıldan çıkarmamak gerekir. Gerginlik ve stres, bizim olduğu kadar köpekler için de ciddi bir problem.

Köpek aşıları hangileridir? Köpek aşıları ne zaman yapılmalıdır?

Köpekler neden kusar? Kusmanın altında başka bir problem yatıyor olabilir mi?

Tüm bunlarla birlikte kusma, temel bir hastalığın ikinci bir işareti de olabilir. Uzmanlara göre, bazı özel durumlarda kusma fizyolojik, onkolojik, nörolojik ya da psikolojik bir sorunun sonucu da olabilir.

Örneğin kanser, kafa travması, karaciğer hastalığı, pankreas, orta kulak sorunu, beyin tümörü ve menenjit gibi bazı hastalıklar da kusmayı tetikleyebilir.

Köpek kusması konusunda dikkat edilmesi gereken öğelerden biri de kusmuğun özellikleridir. Bu nedenle köpeğiniz kustuğunda, temizlemeden önce kusmuğa göz atmanızda fayda var.

Eğer kusmuk tıknaz ve parça parça ise kusma yüksek ihtimalle köpeğinizin yediği besinle ilgilidir.

Tıknaz kusma, yiyecek parçalarını tanıyabileceğiniz bir kusmuk çeşididir. Çıkan yiyeceğin, midede çok uzun süre kalmadığının göstergesidir. Bu, yiyeceğin hızlı bir şekilde tüketilmesinden kaynaklanmış olabilir. Yani köpeğinizin yerken biraz acele etmiş demektir. Köpekler hızlı yediklerinde büyük parçaları yeteri kadar çiğnemezler.

Parçalı kusma ise yiyeceklerin dışarı atılmadan önce bir süre midede kaldığını gösterir. Yiyecek kısmen sindirilmiştir. Sıvı ise biraz kanlı da olabilir. Bu kusma çeşidi, kahve telvesi gibi görünebilir.

Köpüklü kusmuk, tıknaz ve parçalı kusma türlerinden farklıdır. Bazı durumlarda sıvı ve berrak olan köpüklü kusmuk, yiyecekle hiçbir bağlantısı olmayan tamamen farklı bir tıbbi soruna işaret eder.

Köpeklerde Doğru Beslenme için Püf Noktaları

Sıvı kusmuk ile yarı katı kusmuk arasındaki temel fark şudur: Sıvı kusmuk, genellikle başka bir sorundan kaynaklanır. Katı kusmuk ise daha ziyade tüketilen besinle alakalıdır. Sıvı kusmuk, böbrek, karaciğer ve pankreas hastalığının bir sonucu olabilir.

Köpeklerde gastrit genel olarak zararsızdır ve büyük sorun yaratmıyorsa evde tedavi edilebilir. Köpeğinizin davranışında ekstrem bir durum yoksa, endişelenmenize de gerek yoktur. Köpek kusma dışında diğer hareketlerine normal şekilde devam ediyorsa rahat olabilirsiniz. Ama elbette tam olarak ne olduğunu anlamak için veteriner hekiminize başvurmanız yerinde olacaktır.

Köpeğimin kusmasını önlemek için ne yapmalıyım?

Köpeğinizin kusmasını önlemek için birkaç farklı metot deneyebilirsiniz:

 • Hızlı yemenin bir kusma nedeni olabileceğini belirtmiştik. Bu nedenle, hızlı yemenin önüne geçmek için köpeğinizin kaygısını azaltacak yöntemler deneyin. Kusan köpek mamayla ilgili sorunlar yaşayabilir. Mesela mamayı azar azar, küçük parçalar halinde verin. Kaygısı azaldıkça besin miktarını artırabilirseniz. Ne kadar yavaş yerse, kusma riski o kadar azalır.
 • Köpeğinizin beslenme alışkanlığını ya da mamasını bir anda değiştirmeyin. Eğer değiştireceksiniz bunu zamana yayın ve kademeli ilerleyin. Mesela farklı bir mamaya geçecekseniz, bu geçişi 7-10 günde uygulayın. Ani beslenme değişiklikleri köpeklerde bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Köpeğinize kolay yutulabilen ya da kolay parçalanabilen oyuncaklar vermeyin. Çünkü bunların yutulması mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olabilir.
 • Köpekler neden kusar sorusuna bi cevap daha! Kılçık ya da kemiği köpeğinize fazla vermeyin. Vermeniz gerekiyorsa büyük ve pişmemiş parçalar verin.
 • Masa artıklarınızı köpeğinizin önüne koymaktan kaçının. Zira insanların yediği bazı gıdalar köpekler için zararlıdır. Üzüm, çikolata, soğan, sarımsak bunlardan bazılarıdır.
 • Köpeğinizin çöpleri karıştırmasına izin vermeyin. Bu, yabancı bir cismin yutulması veya toksik maddelere maruz kalma riskini artırır.
 • Eğer meraklı bir köpekle birlikteyseniz, onu dikkatli izleyin. Dışarı çıktığınızda, ağzına bir şeyler alıp almadığına özellikle bakın. Eğer köpeğiniz yerde bulduğu şeyleri yemeye meyilliyse, ağızlık kullanmayı deneyebilirsiniz.

Golden Retriever’lar Hakkında Her Şey

Son olarak

Şimdi köpek kusması hakkında daha fazla bilgiye sahipsiniz. Umarız bu bilgiler köpekler neden kusar sorusuna ilişkin tedirginliğinizi azaltır ve sizi bir nebze rahatlatır.

Ancak unutmayın ki hayvanların sağlığı söz konusuysa, internetten alabileceğiniz bilgiler sizin yalnızca işinizi kolaylaştırabilir. Köpeğim kustu diyorsanız ve köpeğinizin sağlık sorunlarının çözümü için başvurmanız gereken adres veteriner hekiminizdir. Bunu asla aklınızda çıkarmayın.

Köpekler neden kusar makalemizi beğendiyseniz puanlayın ve yorum yapmayı ihmal etmeyin.

Hangi Köpek Maması? Özelliklerine Göre 15 Köpek Mama Markası