Köpeklerde Doğru Beslenme için Püf Noktaları

0
1926
Köpeklerde beslenme
Köpeklerde doğru beslenme köpek sağlığı için çok önemlidir

Köpek beslemek konusunda özen gösteriyorsunuzdur elbet ama bunu duyduktan sonra eminim ki gösterdiğiniz köpeklerde doğru beslenme konusundaki özen daha da artacaktır. Kaliteli mamalar, yiyecekler daha az dışkı üretir, evet yanlış duymadınız. Dışkı döngüsünün yanı sıra, düzgün besin tüketimi köpeğin sağlığı ve ömrü için çok önemlidir.

Köpekler 6 tür besine ihtiyaç duyar; su, protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin. Satılan kaliteli besinler bu besinlerin sadece beşini verebilir. Bu yüzden köpeğinize temiz bir içme suyu sağlamazsanız köpeğin ömrü de pek uzun sürmez.

Konumuza tüm hayvanların ihtiyacı olan besinlerle başlayalım. Su. Su her yerdedir. Hücreler bile sudan oluşmaktadır. Su, vücuttaki her kimyasal ya da biyolojik tepkimede bir şekilde yerini alır. Kısacası su köpekler ve dahi tüm canlılar için hayatidir.

Köpeklerin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

AMAÇ: Köpeğinize sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlamak. GEREKENLER: Kaliteli bir mama, sağduyu ve veteriner hekim.

Su, köpeğinizin vücut ısısının düzenlenmesi için gereken en önemli besindir. Su her şey için gerekli olduğundan, köpeğin su tüketimindeki en ufak bir değişiklik sorunlara neden olabilir. Bu yüzden evinizde, bahçenizde ya da köpek kulübelerinde suyu eksik etmeyin.

Genelde, köpekler ne kadar yerlerse o kadar susarlar. Bu yüzden, iri köpeklerin küçük olanlara göre daha fazla su ihtiyaçları vardır. Köpek bir gün çok fazla su içip öteki gün az su içerse endişelenmeyin. Eğer köpeğin yediği yemekte su çoksa, köpek daha az su içecektir.

Köpeğin su içmesine etki eden bir diğer değişken ise köpeğin yaşıdır. Yetişmekte olan bir köpek, yetişkin olan bir köpeğe göre dört kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Köpek yetişkinliğe eriştiğinde köpeğe kalori vermeyi kesebilirsiniz. Hamile köpekler de yetişkin bir köpeğe göre dört kat daha fazla besin tüketir.

Dışarıda yaşayan ve sıcaklık değişiklikleriyle boğuşan köpeklerin de beslenmelerinde değişikliğe gidilmelidir. Hava sıcakken köpeğe çok yiyecek vermeyin çünkü bu havalarda ısınmak için enerjiye ihtiyaçları yoktur. Ama asla suyu aklınızdan çıkarmayın. Köpeği serin tutmanın yolu köpeğe bol bol su vermektir. Tahmin edersiniz ki hava soğukken köpekler daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Ancak bu durum köpekten suyu esirgemek demek değildir. Su köpeğin yediklerini sindirmesine yardımcı olur.

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Köpeklerde doğru beslenme için protein önemlidir

Kaliteli köpek mamalarının hepsinin üzerinde ne kadar protein içerdikleri  yazar. Bazıları içerdikleri proteinle övünürken, bazıları ise bu miktarları küçük bir yere yazar. Protein köpeklerde kas gelişimi, kan, enerji ve her türlü faydalı etki için önemlidir. Bir köpeğin protein ihtiyacı, onun hareketlilik seviyesine ve yaşına bağlıdır. Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre daha fazla proteine ve besine ihtiyaç duyar. Alınan kalorilerin yüzde 20-25’ini oluşturan kaliteli bir protein kaynağı, yavru bir köpeğin ihtiyacını karşılayabilir.

Yaşlı köpekler ise yetişkin bir köpeğe göre yüzde 50 oranında daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Burada önemli olan, köpeğin kilosu ve durumudur.

Köpeklerde aşırı protein eksikliği düşük besin alımıyla, gelişim bozukluğuyla ve ya kilo kaybıyla, kas erimesiyle, zayıflamayla ve ölümle sonuçlanabilir. Köpeğinize bu durumda her şey daha da kötüye gitmeden müdahalede bulunmalısınız. Sağlıklı görünen ancak az protein alan köpekler hastalık kapmaya ve hatta kanser olmaya çok müsaitlerdir.

Köpek aşıları hangileridir? Köpek aşıları ne zaman yapılmalıdır?

Köpeklerin protein sentezinde 20 taneden fazla amino asit olsa da, bunlardan sadece 10 tanesi önemlidir çünkü bu amino asitler köpeğe günlük ihtiyacını karşılamak için yeterinde hızlı oluşturamazlar.

Bazı bilim insanları, köpeklerin yorulduğunda normalden daha fazla protein ihtiyacı duyduğunu keşfetmişlerdir. Hamile ya da süt emen köpekler de daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Çok hareketli köpekler daha fazla proteine ve yağa ihtiyaç duyarlar.

Madalyonun diğer yüzüne bakarsak, çok fazla egzersiz yapmayan köpekler az yağlı ve kalorili yiyecekler yemelidir. Ayrıca yiyecekleri yüksek oranda ham lif içermelidir. Düşük kaliteli bir köpek yemi ne yavru köpek ne de hamile köpekler için uygun değildir.

Köpek ırklarına göre ortalama yaşam sürelerini öğrenmek ister misiniz?

Köpekler için besin kaynakları

Proteinler hem hayvanlardan hem de bitkilerden elde edilir. Bazı insanlar kurt soyundan geldiği için köpeklerin sadece et yediğini iddia ederler. Vejetaryen kişiler ise bu fikre katılmaz, çünkü vejetaryen köpek mamaları ve yiyecekler de var. Gerçek şu ki, çoğu protein esansiyel amino asitlerin bir ya da birkaçını içermez ve köpeğin ihiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Köpeğinizin yediklerini dengelemek de çok önemlidir. Mesela, et ve soya fasülyesi protein açısından zengindir ancak bunları köpeğin mamasıyla karıştırmamalısınız.

Köpekler ihtiyacı olan tüm proteini bitkilerden alabilir ancak bu kaynakların düzgünce işlenip esansiyel amino asitleri dengeli olarak sağlaması gerekir. Bu yüzden, veteriner hekiminize köpeğinizin yiyeceklerinin yeterli besini sağlayıp sağlamadıklarını sorun.

Köpekler Neden Kusar?

Proteinlerin azı ya da çoğu köpeklerde neye sebep olur?

Köpekler ihtiyaçlarından fazla protein aldıklarında alınan fazla protein metabolize edilip enerji olarak kullanılır. Yağın aksine, fazla protein vücutta depolanmaz. Amino eşit ihtiyacı karşılanıp, protein rezervleri doludğunda, protein enerjisi yağ üretiminde kullanılabilir.

Madalyonunn diğer yüzüne bakarsak, protein temel bir besindir. Yeterli protein alamayan hayvanlar düşük iştah, zaıf gelişim, kilo kaybı, kaba ve donuk bir kürk, düşük bağışıklık fonksiyonu ve düşük süt üretimi belirtileri gösterebilir.

Özelliklerine göre 15 köpek mama markasını buraya tıklayarak öğrenin

Karbonhidratlar:

Günümüz diyet çılgınlıklarını takip ediyorsanız, karbonhidratları da iyi biliyorsunuzdur. Karbonhidratlar üç tatla karşımıza çıkar: Şekerler, nişastalar ve diyet lifleri. Basit şekerler en küçük şeker molekülleridir ve kolayca sibdirilip emilebilir. Karmaşık karbonhidratlar ya da nişastalar kana karışmadan önce daha fazla sindirim gerektiren basit şekerlerin karışımıdır. Diyet lifleri tamamen sindirilmeyen karbonhidratlardır.

Basitçe söylemek gerekirse, glikoz, sakaroz ve laktoz gibi karbonhidratlar tahıllardan ve basit şekerlerden elde edilir.

Karbonhidrat sindirimi başlıca küçük bağırsakta gerçekleşir. Burada, karmaşık yapılar parçalanıp vücuttaki çoğu hücrece kullanılan normal enerji kaynağı olan glikoz haline getirilir.

İhtiyaçlarından daha fazla karbonhidrat alan köpekler bunları  yağa dönüştürüp yağ dokularda sakladıkları karaciğerde ve kaslarda glikojen olarak depolayabilir. Stres ya da çalışma anında glikojen parçalanıp glikoz olarak kan yoluyla vücuda dağıtılır.

Karbonhidratlar enerji kaynağıdır, köpeğinizin enerji seviyesini aynı tutmak içim-n karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Yorucu bir eğitimden sonra yitirilen karbonhidratlar, eğitimden 30 dakika sonra tekrar alınmalıdır. Bu köpeğinizi zinde tutar, sürekli eğitim yapan köpekler ve av köpekleri için bu önemlidir. İşiniz biter bitmez köpeğinizi besleyin ki sonraki gün gücü yerinde olsun. Süre uzadıkça karbonhidratların etkinliği düşer.

Köpeklerle ilgili 10 yaygın yanlış anlaşılma

Yağ

Yağlar enerjinin yoğun halidir, protein ve karbonhidratlarla karşılaştırıldığında yağlar 3 kat daha fazla enerji sağlar. Protein ve karbonhidrata göre sindirimi daha zor olsa da, sağlıklı köpekler yüzde 90-95 oranında yağları sindirebilir.

Köpekler sadece linoleik aside ihiyaç duyarlar. Bu temel yağ vücutta üretilmez. Sebze yağları köpekler için temel yağ asidi kaynağı olsalar da, köpekler hem hayvan hem de sebze yağlarını enerji üretmek için kullanabilirler.

Yağlar köpeklerin sağlıklı bir cilde, kürke sahip olmaları için çok önemlidir ve yağda çözünebilir vitaminler için bir taşıyıcıdır. Son olarak, yağlar köpekler için lezizdir.

Yağın azı ya da çoğu köpeklerde nasıl etki yaratır?

Fazla yağ tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de vücutta depolanır ve fazla depolanırsa köpek çok şişmanlar. Yine tıpkı insanlardaki gibi yağlar köpeklerde de aynı sağlık sorunlarına yol açabilir, hatta daha fazlasına, kemik ve eklem sorunları ve diyabete yol açarlar. Bu yüzden köpeklerde doğru beslenme için köpeğin kilosuna dikkat edin.

Yağ eksikliği nadir bir durumdur, belirtileri ise kaba kürk ve pullu, kuru ve kalın deridir. İçinde yağ olmayan sentetik bir diyet, büyümekte olan köpeği en fazla birkaç hafta yaşatır.

Golden Retriever’lar Hakkında Her Şey

Mineraller:

Daha büyük ve karmaşık olan diğer besinlerle karşılaştırıldığında, mineraller nispeten daha basit bir yapıdadırlar. Minerallerin vücutta kemik ve kıkırdak oluşumu, enzimatik reaksiyonlar, sıvı dengesini sağlama, kanda oksijen taşıma, kas ve sinir fonksiyonu ve hormon üretimi gibi birden çok işlevi vardır.

Kaliteli bir köpek maması, köpeklerde doğru beslenme için tüm mineralleri içerir. Ama siz yine de aldığınız ürünleri veteriner hekiminizle kontrol etmeyi unutmayın. Köpeğiniz için mineral takviyesi yapacaksanız kesinlikle veteriner hekim kontrolünde yapın çünkü bu takviyeler köpeğin sağlığını bozacak istenmeyen mineral dengesizlikleri doğurabilir.

Bir köpeğin beslenmesinde fosfor ve kalsiyum kemik ve diş gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca kan pıhtılaşmasına, hücre duvarlarından sıvı geçişi kontrolüne katkı sağlar. Yavru köpeğin ilk yıllarındaki fosfot ve kalsiyum eksikliği, kemik zayıflıklarına ya da bozukluklarına neden olur. Bu yüzden köpeğe yeterince fosfor ve kalsiyum aldırmaya bakın.

Soyum ve klorür sıvı düzenleyici mineraller olup, her hücredeki sıvı giriş çıkışını düzenler. Sodyum besinlerin hücrelere ulaştırılmasını sağlar ve atık maddeleri yok eder. Ayrıca doku ve organlar arasında su dengesini de sağla. Klorür ise mide sindirimi sağlayan hidroklorik asit oluşumu için gereklidir.

Potasyum hücrelerde bulunur ve vücuttaki sıvı dengesini sağlamanın yanı sıra enzim, kas ve sinir fonksiyonlarının düzgün işlemesi için gereklidir. Sodyum ve klorür gibi çoğu yiyecekte bulunur ve nadiren sorun yaratır, ishal ve kusma hariç.

Magnezyum hem kasın hem de kemiğin yapısal bileşeni olup, vücuttaki çoğu enzim reaksiyonunda yer alır. Kalsiyum ve fosfor köpeklerdeki magnezyum dengesine etkide bulunabilir çünkü yüksek miktarda kalsiyum ya da fosfor ince bağırsaktan magnezyum alınımını azaltır. Kaliteli köpek mamaları böyle sorunlarla karşılaşılmayacağı anlamına gelir.

Köpeklerin Evde Yalnız Kalması Nasıl Sağlanır?

Bonus: Köpeklerde doğru beslenme için faydalı bilgiler:

  • Veteriner hekiminizle olan iyi ilişkiniz, köpeğin çoğu sorununun önceden tespit edilmesine fayda sağlar.
  • Kaliteli köpek mamaları köpeğinizi enerjik tutmaya yeter.
  • Yavru köpekler kendileri için olan mamaları yemelidir.
  • Ödül mamaları, kimseyi dinlemeyen inatçı köpekleri bile dize getirebilir.
  • Kaliteli bir mama seçin ve stok yapın. Eğer mamanızı değiştirirseniz, köpeğinizin besin düzenini bozmadan bunu aşama aşama yapın.
  • Köpek mama paketlerindeki etiketleri iyi okuyun. Kaliteli köpek mamaları tüm içerikleri listeler.
  • Köpeğinize yemek yemesi için oturması gerektiğini öğretirseniz yemek saatleri sizin için daha kolay geçer.
  • Kaynak: Pratik Köpek Bakımı ve Eğitimi – Kevin Michalowski