Köpeklerin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

0
2859
Köpeklere zararlı yiyecekler
Köpeklere zararlı yiyecekler listesi

Köpekler de tıpkı bizler gibi canlılardır ve köpeklere zarar veren yiyecekler vardır. Köpeklere zararlı yiyecekler köpeğinizin sağlığını tehdit eder. İnsanlar nasıl her şeyi yemiyorlarsa, köpeklerde de sağlıkları için bu durum geçerlidir.

Köpeğinizin yememesi gereken, ona zarar verecek yiyeceklerin listesi şu şekilde:

1Avokado

Avokadonun içinde bulunan persin adlı madde köpeklerde kusma veya ishale yol açabilir. Ayrıca avokado çekirdekleri bağırsaklarda tıkanıklığa yol açıp ölümcül sonuçlara yol açabilir. Köpeklerin asla yememesi gereken yiyecekler listesinde avokado ilk sıralarda yer alır. Köpeklere avokado verilmesi asla tavsiye edilmez.

2Üzüm ve kuru üzüm

Üzüm köpeklerde böbrek yetmezliğine yol açar. Köpeklere üzüm vermeyin. Az versem diye düşünmeyin, küçük bir üzüm tanesi bile köpeğinizi  hasta edebilir. Köpeğiniz üzüm yerse sık sık kusacaktır ve ilerleyen günlerde halsiz ve depresif tavırlar içine girecektir. Köpeklere üzüm verilmesi sonrasında soluğu veteriner hekimde alabilirsiniz.

3Kahve ve çay

Köpeklere kahve ve çay vermeyin. Kahve ve çay köpekler için zararlıdır çünkü kafein maddesi içerir. Kafein köpekler için ölümcüldür. Köpeğinizi içinde kafein bulunan yiyeceklerden mutlaka uzak tutun. Kafein ayrıca bazı soğuk içeceklerde ve ağrı kesicilerde de bulunur. Köpeğinizin kafeine maruz kaldığını düşünüyorsanız derhal veteriner hekime başvurun.

4Süt ve süt ürünleri

Köpekler için süt ve süt ürünleri cazip yiyeceklerdir. Özellikle sıcak yaz günlerinde örneğin dondurmanızı köpeğinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Buna karşın süt ve süt ürünleri köpeklerde ishale yol açabilir. Ayrıca süt ürünleri köpeklerin gıda alerjilerini de tetikleyebilir. Dolayısıyla köpeğe süt vermek kötü bir tercih olur.

5Soğan ve sarımsak

Toz, çiğ ya da pişmiş olması fark etmez, köpeğinize asla soğan ve sarımsak yedirmeyin. Soğan ve sarımsağın içinde bulunan maddeler köpeklerde kırmızı kan hücrelerini öldürüp anemiye neden olur. Çocuk mamalarında da soğan tozu bulunur ve köpeklerin yemesi zehirlenmeyle sonuçlanır. Köpeklere zararlı besinler listesinde önemli bir yer tutar. Köpeğiniz zayıflık, kusma ve solunum problemleriyle karşılaşırsa hemen veteriner hekime başvurun.

6Çiğ et ve balık

Köpeğe çiğ et ve çiğ balık vermeyin. Çiğ et ve balıkta köpekler için zehirli olabilecek bakteriler bulunur. Özellikle somon ve alabalığı gibi balıklarda zehirlenmelere yol açabilecek parazitle bulunması ihtimali çok yüksektir. Balıktan ve çiğ etten oluşabilecek gıda zehirlenmelerinde acilen veteriner hekiminize başvurun. Köpeklerin çiğ balık ve çiğ etten zehirlenmelerinin belirtileri kusma, ateş ve boğazda şişmeye yol açacak büyük lenf düğümlenmeleridir. Köpeğinize pişmiş et ve balık verin, pişmiş et ve balık parazitleri öldüreceğinden köpeğinize bir zarar vermez.

7Alkol

Köpeklere alkol vermeyin. Alkolün insanlarda karaciğer ve beyni etkilediği bilinen bir gerçek. Köpekler için alkol çok daha ağır sonuçlara yol açar. Köpeğe içki içirmek fikrini aklınızdan bile geçirmeyin. Küçük bir yudum bira, likör ya da şarap bile köpekler için kötü sonuçlara yol açar. Alkol köpeklerde kusma, ishal, solunum problemi, koma ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Alkol içen küçük ırk köpeklerde alkolün etkisi daha da ciddi sağlık sonuçlarına yol açar. Köpek alkol alırsa derhal veteriner hekiminize başvurun.

8Ksilitol

Şekerlerde, sakızlarda, diş macunlarında ve bazı keklerde bulunan ksilitol maddesi köpekler için oldukça zararlıdır. Ksilitol köpeklerde kan şekerinin düşmesine ve karaciğer yetmezliğine neden olur. Karaciğer yetmezliği köpeklerde birkaç gün içinde ortaya çıkabilir ve köpeğinizde kusma ve uyuşukluk gibi semptomlar görülür.

9Çikolata

Çikolata köpekler için tehlikeli midir sorusunun cevabı ‘evet’tir. Köpeklere asla çikolata vermeyin. Çikolatayı köpekler için tehlikeli yapan, içinde bulunan teobromin isimli alkaloiddir.  Alkaloid,  çikolata, çay ve kola fındığı da dahil olmak üzere bazı gıdalarda bulunur.Her çeşit çikolatanın içinde teobromin bulunur, beyaz çikolatada bile. Köpekler için en tehlikeli çikolata bitter çikolatadır. Çikolata köpeğin kusmasına ve ishal olmasına neden olur. Ayrıca çikolata köpeklerde kalp problemine, titreme nöbetine ve ölüme bile neden olabilir. Bu yüzden çikolata, köpekler için en sağlıksız yiyecekler listesinin ilk sıralarındadır. Çikolata köpekler için zararlıdır ve kesinlikle köpeğe çikolata verilmemelidir. Bu arada köpek çikolata yerse kör olur mu sorusuna da cevap verelim. Bu konu biraz karışıktır ancak çok da mümkün gözükmemektedir. Bu durumun yine de köpeğinize çikolata yedirmeniz gereği olmayacağını unutmayın.

11Şeftali

İçinde köpekler için zehirli olacak ölçüde siyanür bulunur. Köpeğe şeftali vermek sağlığını bozar. Köpeklere zararlı yiyecekler listesindedir.

12Erik

İçinde köpekler için zehirli siyanür bulunur. Erik çekirdeği köpeklerin bağırsaklarını tıkayabilir. Köpeğe erik vermek iyi bir fikir değildir.

13Hurma

İçindeki çekirdekler köpeğin ince bağırsağında sorunlara yol açar. Bağırsakları tıkayabilir. Köpeğe hurma vermek iyi bir fikir değildir.

14Mayalı hamur

Hamurun içinde bulunan maya, hamurun şişmesine yol açar. Köpek mayalı hamur yerse hamu midesinde şişecektir ve bu da köpeğinizin kanının ağrımasına neden olur. Ayrıca maya hamurun fermente olmasını sağladığından köpekte  alkol zehirlenmesine  yol açar. Köpeklere zarar veren yiyecekler arasında ciddi bir yere sahiptir.Köpeğe mayalı hamur vermek kötü bir fikirdir.

15Koçanlı mısır

Köpeğinize koçanıyla birlikte mısır verirseniz köpeğiniz hepsini yiyecektir. Mısır koçanı köpeklerin boğulmasına ve bağırsaklarında tıkanmaya yol açar. Köpeğe koçanlı mısır vermeyin. Köpeklere zararlı yiyecekler listesinde önemli bir yere sahip.

16Tuz

Genellikle cips gibi yiyeceklerde bulunan tuz nedeniyle tuzlu ürünleri köpeğinizle paylaşmayın. Çok fazla tuzlu yiyecekler köpeklerde susuzluğa yol açar. Bu durum da çok fazla su içmesine yol açar ki bu sefer de köpeğinizde sodyum zehirlenmeleri oluşabilir. Çok fazla tuza maruz kalmak köpeklerde kusma, ishal, ateş ve depresyon gibi semptomlara neden olur. Hatta çok fazla tuz tüketmeye bağlı olarak köpeklerde ölüm bile meydana gelebilir. Köpeğe tuzlu besinler vermemeye dikkat edin.

17Hayvansal yağ ve kemik

Köpeklere hayvansal yağ vermek pankreas iltihabına yol açar. Böylece pankreasta üretilen enzim yolları tıkanır ve köpek için organlarda yıkıcı faaliyetlere yol açar. Köpekler kemiği çok sevseler de kemik köpeğin boğulmasına yol açabilir. Köpeğe kemik vermek bu yüzden çok iyi bir fikir değil. Ayrıca kemikler köpeklerin sindirim organlarını tahriş edebilir ya da ciddi kesiklere yol açabilir.

18İnsan ilaçları

Tıpkı çocuklara olduğu gibi köpeklerden de insan ilaçlarını onların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. İnsan ilaçları köpeklere uygun değildir ve onlar için çok tehlikeli olabilir. Ayrıca veteriner hekim önermedikçe köpeğinize asla reçetesiz ilaç vermeyin. İlaçlarda bulunan Asetaminofen veya ibuprofen gibi maddeler köpekler için ölümcül olabilir. Köpeğe insan ilaçları vermek yanlış bir fikir ve bu düşünceden derhal uzaklaşın.

19Tütün

Biliyorsunuz ki tütünün içinde nikotin bulunur. Bu da köpekler için oldukça zararlıdır. Tütüne maruz kalan köpekte kusma, kalpte çarpıntı, titreme ve halsizlik görülebilir. Köpeğiniz tütünü yutması halinde semptomlar 1 saat içerisinde görülür. Köpeklere zarar veren yiyecekler bakımından önde gelen bitkilerden biridir.

20Şeker

Çok fazla şeker tüketimi insanlara olduğu gibi köpeklere de benzer zararlar verir. Çok fazla şekerli ürünler tüketmek köpeklerde kilo almaya yol açar ve dişlerinde çürüklere neden olur. Hatta çok fazla şeker tüketimi köpeklerde diyabet hastalığına bile yol açabilir. Köpeğe şeker vermekten mümkün olduğunca kaçının.

21Karaciğer (Az verilir)

Küçük bir porsiyon karaciğer köpeğiniz için zararlı olmayabilir ancak karaciğerde yüksek  miktarda bulunan a vitamini köpeklerinizin kasları ve kemikleri için iyi sonuçlar vermez. Siz en iyisi köpeğe karaciğer vermek konuunda 2 kere düşünün.

22İnsan vitaminleri (Köpek için aşırı doza neden olabilir)

Adı üstünde insanlar içindir. Köpeklere zararlı yiyecekler listesindedir. Vitaminler insan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılamak için hazırlanırlar ve bu durum köpekler için aşırı doz vitamin anlamına gelir. En tehlikelisi ise yüksek doz demir içeren vitaminlerdir. Bu durumda köpeğinizi derhal veteriner hekime götürmeniz gerekir.

23Bunun dışında köpeklere zarar veren bazı yiyeceklerekmek kopeklere icin zararlidir

 • Kedi maması
 • Mantarlar
 • Beyaz ekmek
 • Sakız
 • Acı biber
 • Kuruyemiş
 • Kurutulmuş meyveler
 • Domates yaprağı

Köpeklerin beslenmesi hakkında bazı gerçekler

 1. 1- Masa artıkları köpekler için ana öğün olamaz. Köpeklere zararlı yiyecekler sınıfına girer. Bu artıklar köpeklerin ihtiyaçlarının ancak yüzde 10’unu karşılar.
 2. 2- Köpeği sürekli çiğ yumurta ile beslemek biyotin ve vitamin eksikliğine yol açabilir. Çiğ yumurtanın akı biyotin vitamininin vücut tarafından alınmasını engelleyen bir enzim olan avidin içerir. Biyotin eksikliğinin belirtileri; köpeklerde deri yangısı, köpeklerde tüy kaybı ve köpeklerde zayıf gelişimdir.
 3. 3- Köpekler ete bayılsa da, bu dengeli bir beslenme değildir. Çiğ etler parazit içerebilir ve köpekler için pişirilmiş etler hem yağlı hem de besin değeri olarak düşüktür.
 4. 4- Çiğ balık köpeklerde tiyamin vitamini eksikliğine neden olabilir. Köpeklerde tiyamin eksikliğinin belirtileri; köpeklerde iştah kaybı ve anormal duruş, köpeklerde zayıflık, köpeklerde hastalık nöbetleri ve hatta köpeklerde ölümdür.
 5. 5- Süt bir besindir ve köpekler için suyun verdiklerini veremez. Bir besin olarak süt köpekler için yetersizdir. Bazı köpekler için süt ödül maması olsa da, çok fazla tüketilmesine izin verilmemelidir.

24Sonuç

Köpek mamaları köpekler için en taze ürün olmasa da köpekler için gerekli olan mineral ve vitaminleri kapsaması bakımından en uygun besinlerdir. Birçok besin köpek için faydalıdır fakat bu besinler köpeklere dengeli bir şekilde verilmelidir. Köpek maması seçerken de dikkatli olmalı, en iyi köpek maması nedir sorusuna cevap aramalısınız. Irklara göre en uygun köpek mamalarını görmek için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.