Köpeklerle ilgili 10 yaygın yanlış anlaşılma

0
3396
Köpeklerin yüzünüzü yalaması ne anlama gelir?
Düşünün, köpekler insan dilini ne kadar anlayabilir ki?

Birçok insan köpekleri ve onların hareketlerini anladığına inanıyor. Maalesef köpek sahiplerinin etraftan adlıkları yanlış bilgiler, köpeklere bakışlarının ve davranışlarının yanlış olmasına yol açıyor. Bu makale, köpekler hakkında yaygın yanlış düşüncelere yer veriyor ve bu yanlışların tekrarlanmamasını amaçlıyor.

Her köpek sürünün lideri olmak ister

Köpekler insanlara benzer hırslara sahip değildir. Aile sürüsünde 1 numara olmak, onların sırtına yüklenen bir sorumluluk gibidir. Köpekler sadece insan sürüsü üyelerinin onları rütbelerine göre sıralamasını ve kararları vermesini istemektedir. Kararları başkasının verdiği durumda köpek de tetikte olmak zorunda kalmaz ve gündemindeki “şekerleme yapma” yada “yakalayıp getirme oyunu” gibi diğer meselelerle ilgilenebilir.

Sürüdeki rütbe fiziksel güçle elde edilmek zorunda değildir. Güçlü bir sürü lideri yemeğe, dinlenme noktalarına ve suya erişimi kontrol eder ve dengeli bir ruh haline sahiptir. Aslına bakarsanız liderin tüm bunlar karşılığında gruptan beklediği tek şey ilgi ve saygıdır.

Köpeğin istediği her şey için çaba göstermesini sağlamak, örneğin yemek vermeden önce “otur” komutuna uyması ve hatta sadece okşanması bile ona iplerin sizin elinizde olduğunu söyler.

Bir otorite figürü ve uygun bir sürü yapısı olmadığı takdirde köpeğiniz oldukça stresli hale gelecektir. Birçok davranış probleminin altında yatan sebep de bu strestir. Bu tip durumlarda köpeğiniz şöyle düşünecektir: “Eğer sürümdeki kimse bu sorumluluğu almıyorsa kararları birinin vermeyi gerekecek ve bu durumda o kişi ben oluyorum.” Böylece isteksiz olan köpek, liderlik pozisyonuna geçmeye zorlanmış olur. Sonrasında daima tetikte olur ve aceleci, dominant ve hatta saldırgan hale gelir.

Köpekler Neden Kusar?

Sallanan bir kuyruk mutlu ve arkadaş canlısı bir köpek demektir

Sallanan bir kuyruğun arkadaş canlılığı belirtisi olması köpek davranışları hakkındaki en yaygın yanlış inanıştır. Aslında, köpeğin kuyruğunu sallaması hızına ve şekline bağlı olarak birçok ifadenin göstergesi olabilir.

Neşeli bir kuyruk sallama aslında itaatkârlık belirten bir harekettir ve çoğunlukla bu harekete sallanan bir popo eşlik eder. Tercümesi ise şudur: “Saygımı kazandın ve bana zarar vermeyeceğini biliyorum.” Bu sinyali veren bir köpeğe yaklaşmak gayet kolaydır.

Bu geniş kuyruk sallamanın tersi ise kuyruğun geride ve yukarıda olduğu ve sağa sola kısa hareketlerle hızlıca sallandığı durumdur. Bu sallayış, dominant bir köpeğin “Geri çekil! Bana alan tanı!” deme şeklidir.

Köpekler insan dilini anlar

Kim bilir kaç sabırlı evcil hayvan iyi niyet sahiplerinin bitmek bilmez eleştirilerini dinlemiştir. “Sana koltuğa çıkmaman gerektiğini kaç defa söyleyeceğim? Beni çok kızdırıyorsun, bu davranışın kabul edilemez. Bir daha yapmanı istemiyorum”

Bu kişilere sorarsanız köpeğinin neden bahsettiğini gayet iyi anladığını söyleyecektir. Köpeğe sorsanız ise durum farklı olabilir.

Köpekler, insanların konuştuğu belli başlı kelimeleri öğrenebilir. Ortalama bir köpek, 165 kelimeyi ve/veya işareti tanıyabilecek kapasiteye sahiptir. Buna ek olarak köpekler ses tonuna çok duyarlıdır ve içgüdüsel olarak tonlamaları ruh hallerine eşler. Bu yüzden sesi kalın insanlara genelde saygı gösterirlerken, köpeğin üzerine düşen, yatıştırılan aile üyelerini pek de umursamazlar.

Bir köpek ne kadar akıllı olursa olsun cümleleri bütünüyle anlayacak kapasiteye sahip değildir.

Korkan köpek ısırmaz

Korkudan sinmiş bir köpeği görmek üzücü bir görüntüdür. Genelde insanlar bu sahneye dayanamaz ve yardım etmek isterler. Pek azı bu korkmuş hayvanı bir tehdit olarak değerlendirir. Bununla birlikte, bu durumdaki bir köpeğe yaklaşmak iyi bir hareket değildir. Köpek o sırada canının derdine düşmüştür ve muhtemelen herhangi bir uyarı ya da çekince olmadan sizi ısıracaktır. Korkuyla ısıran köpekler sağlam ısırır.

Aslında korkan köpekler ısırmaya dominant olanlardan daha yatkındır.

Panik hali, korkan köpeklerin var olan tehdidi ortadan kaldırmak için her şeyi yapabilmelerine sebep olur. Buna ek olarak dominant bir köpeğe karşı geri adım attığınız takdirde saldırganca davranmayı bırakacaktır. Neticede sizden istediğini yapmış olursunuz. Bununla beraber korkan bir köpeğe karşı geri adım atsanız dahi sizi hala potansiyel bir tehdit unsuru olarak görecek ve size doğru atılıp ısırma ihtimali varlığını sürdürecektir. Duyguları mantıklı düşünmesini engelleyeceği için ona zarar vermek adına geri dönmenizden korkacaktır.

Korkmuş haldeki her hayvanı potansiyel saldırgan olarak düşünmelisiniz.

Köpekler hatalı davrandıklarını farkındadırlar

Bu sahneyi bir düşünün: Eve geliyorsunuz, Paspas size bakıyor, mutfağa şöyle bir bakış atıyor ve koşup saklanıyor. Mutfağa giriyorsunuz, bir kez daha köpeğinizin yenebilecek bir şeyler araması sonucu çöpler her yere dağılmış. Sonuç apaçık ortada: Paspas çöp kutusuyla uğraştığı için suçluluk duydu ve kötü bir şey yaptığını bildiği için sizden saklandı.

Maalesef bu vardığınız sonuç doğru değil. Unutmayın, köpeklerin zekâsı 2-2,5 yaşındaki bir çocuğunkine denktir. İnsanlarda suçluluk hissi 4 yaş civarına kadar ortaya çıkmaz ve doğru-yanlış kavramları yetişkinlerde dahi tam olarak oturmamış olabilir.

Burada olanlara bir bakalım. Köpeğiniz çöpler etrafa saçıldığında ve siz de eve geldiğinizde köpeklere kötü şeyler olacağını öğrendi. Bu iki durumun bağlantısına dair kendisini sorumlu tutacak hiçbir fikri yok. Sadece almayı beklediği cezaya karşı korku emareleri gösteriyor.

Eğer köpeğinizin çöplerle ilgili problemi varsa hala bu tip durumlarda suçlu hissettiğini düşünüyorsanız kendiniz mutfağın yerlerine biraz çöp saçın. Paspas’ın bunu görmesine izin verin ve evi her 5 dakikalığına terk edin. Döndüğünüzde köpeğinizi bu durumdan sorumlu olmadığını bildiği halde, sizin suçluluk duygusu dediğiniz şekilde sinmiş bir durumda olduğunu göreceksiniz.

Köpeklerin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

Köpekler bazı şeyleri inadına yaparlar

Aslı, bütün gün dışarıda koştururken, köpeği Bıdık evde yalnızdır. Nihayet eve geldiğinde koltuk yastıklarını parça pincik olana dek çiğnenmiş halde bulu. Eşi, işten geldiğinde ona durumu açıklar: “Bıdık onu uzun süre yalnız bıraktığım için çok üzüldü ve inat olsun diye mobilyaları parçaladı.”

Hikâye güzel ama yanlış. İnat da tıpkı suçluluk gibi daha sonraki yaşlarda gelişen bir duygudur ve köpeğin zekâsı (Ortalama 2 yaşındaki bir çocuğa denk) hiçbir zaman bu gelişimsel evreye ulaşamaz. Bıdık yastıkları sıkıldığı için parçaladı. Eğer çiğnenebilecek daha ilginç bir şeye sahip olsaydı, mesela sığır incik kemiği ya da yer fıstığı ezmesi dolgulu çiğneme oyuncağı gibi, Aslı’nın koltukları hâlâ sağlam olacaktı.

Köpeklerin eşyalara zarar vermesinin veya onları gezdirmesinin bir diğer nedeni kokunuzdur. Kokunuzun en yoğun olduğu nesneler genellikle en çok kullandığınız nesnelerdir. Bu yüzden de köpeğinizin bunları sizi sinir etmek için seçtiğine inanırsınız. Aslında bu davranış sizin dışarı çıkmanızın intikamı değil, size olan özleminin bir ifadesidir.

Uzun Süre Yaşayabilen 11 Kedi Türü

Köpekler kedilerden nefret eder

Köpekler içgüdüsel olarak kedileri takip ederler ama bu tepki nefret kaynaklı değildir. Köpekler kendilerinden daha küçük hayvanları kovalayan, öldüren veya yiyen yırtıcı hayvanlardan evrimleşmişlerse de artık bizlerin verdiği yemeklere erişimleri olduğu için öldürme arzuları kaybolmuştur. İsterseniz vahşi doğalarının çağrısı veya basit bir eğlence deyin, köpekler içgüdüsel olarak kendilerinden kaçan –kediler dahil- tüm hayvanları kovalarlar. Görerek iz süren tazılar ve terrierler kedi kovalama ihtimali en fazla olan cinslerdir.

Diğer vahşi avların aksine kediler kapana kısıldıklarında dönüp kavga ederler. Böyle bir çatışma her iki hayvan için de gürültülü ve tehlikelidir. Eğer böyle bir olaya denk geldiyseniz mutlaka hatırlarsınız. Yine de, istatistiklere bakıldığında köpek sahiplerinin önemli bir kısmının aynı zamanda kedilerin de olduğunu görürsünüz. Birlikte mutlu bir şekilde aşarlar. Yani, türler arası uyum aslında çok uzağınızda değildir.

Köpekler onlara sarılmanızdan hoşlanırlar

Çoğu köpek kendilerine sarılınmasından hoşlanmazlar. Bunu kişisel algılamayın, sadece onların vahşi miraslarının bir parçasıdır bu. Köpekler hareket kabiliyetini kısıtlayan her şeyi tehdit olarak görürler, çünkü beladan kaçmak onlar için savunmanın ilk adımıdır. Çoğu köpek sevmek için elle üstlerine sertçe vurulmasına veya bacaklarının hızlıca tutulmasına katlanabilse de, kocaman bir sarılma onlar için aşırı sınırlayıcı olur. Çocuklarınıza köpeklerle düzgün bir şekilde etkileşime geçmeyi öğretin. Onları, elleriyle öne doğru uzatıp köpeğin ellerini koklamasına izin vermeye teşvik edin. Köpekler arkasını dönerse çocuklarınızın da öyle yapması gerekir. Eğer köpek ellerini sakince koklarsa çocuklarınıza köpeği doğru bir şekilde nasıl sevebileceklerini öğretin ama kesinlikle sarılma olmasın!

Stresli olmanızın köpekler üzerinde hiçbir etkisi yoktur

Çoğu insan stresli olmalarının ev hayvanları üstünde hiçbir etkisi olmadığını düşünür ve hayvanlarını tüm aile için potansiyel bir stres azaltıcı olarak görürler. Bir köpeği sevmenin stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da, araştırmalar sizin stresli veya gergin olmanızın köpeğinizi de etkileyebileceğini göstermiştir.

Gergin olduğunuzda köpeğinizin o anki psikolojik durumunuzu anlamasını sağlayacak feromon isimli kokular salgılarsınız. Bu stres kokuları salgıladığınızda köpeğiniz sizin gerilmenize neden olan tehlikenin kaynağını bulmaya çalışır. Gerildikçe aktivite seviyesi artabilir. Kendi yaptığı bir şeyden dolayı gerildiğinizi bile düşünebilir. Yani gerginliğiniz köpeğinizi de gergin bir hale getirir.

Köpekler vücut dili okuma ustasıdırlar. Vücut duruşunuzdan ve hareket ediş şeklinizden ruh halinizi anlayabilirler.

Stresli olduğunuzda köpeğinizi eğitmekten kaçının. Böyle zamanlarda köpeğinizle eğitime başlamadan önce rahatlamaya çalışın veya ruh halinize iyi gelecek oyunlar oynayın.

Köpeklerin yüzünüzü yalaması öpücük gibidir

Köpek davranışıyla ilgili muhtemelen en uzun süredir devam eden ve en yaygın mit köpeklerin insanları yalamasının insanların öpücüklerine eşdeğer olduğudur. Aslında bakarsanız köpeğinizin sizi yalaması birçok anlama gelebilir. Sevgi ve selamlaşma bunlardan yalnızca ikisidir.

Belki de en yaygın anlamı köpeğin erken evrim tarihçesinden gelir. Vahşi doğada, anne kurt avdan döndüğünde kendisi çoktan beslenmiş olurdu. İnine girdiğinde yavruları onun etrafında toplanır ve yüzünü yalamaya başlardı. Bir romantik için bu hareket tüm yavrularının annelerinin dönüşünden dolayı aşırı mutlu olmasından dolayı bir sevgi göstergesi olabilir. Bu yüz yalamanın gerçek nedeniyse aslında çok daha fonksiyoneldir.

Vahşi köpekgillerin çok gelişmiş kusturma refleksleri bulunur. Artık annelerini emmeyen genç yavrular annelerinin yüzünü ve dudaklarını yalayarak yemek kusmalarını sağlarlar. Bu kısmen sindirilmiş gıda hem annenin taşıması açısından kolaydır hemn de genç yavrular için ideal bir akşam yemeğidir.

Bu yüzden bir dahaki sefere köpeğiniz yüzünüzü yaladığında aç olup olmadığını sorgulayın. Belki sadece yiyecek bir şey arıyordur. Gerçi çoğu insan yüzü yalanınca bir sevgi göstergesi olarak algıladıkları bu davranışı bir atıştırmalıkla ödüllendirir ve böylece sevgi-yiyecek çemberi tamamlanmış olur.

Kaynak: Köpeğinizi Anlamak for Dummies / Dr. Stanley Coren – Sarah Hodgson