Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri

0
2170
Mavi Rus Kedisi
Russian Blue özellikleri

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) güzel yeşil gözleri ve belirgin bir parlaklığa sahip çarpıcı mavi bir kürk ile tanınabilir.

Russian Blue Kişilik

Mavi Rus kedilerinin sessiz, nazik kediler olduğu ve yabancılar onlara yaklaştığında genellikle kısıtlandıkları veya ortadan kayboldukları bilinmektedir. Ancak kendi sevdikleri ve güvendikleri insanlar yanlarında olunca eğlenceli ve sevgi dolu olurlar. Mavi Rus kedileri aktiftir ama çok fazla da değil. En sevdikleri oyuncağa atlamaktan ya da güneş ışınlarını kovalamaktan daha iyi ve fazla bir şey sevmezler. İsteyerek kendilerini eğlendirirler ancak tercih ettikleri kişilerin aktif bir rol aldığı oyunları da tercih ederler. Evde olduğunuzda, sizi her yerde takip ederler, göze batmayan ama her zaman var olan yoldaşlardır. Ağzın köşelerine doğru olan hafif bir yükseliş, bu kedilerin sonsuza dek gülümsemesine neden olur.

British Shorthair Kedileri Hakkında Her Şey

Bu cinsin temsilcileri genellikle kedilere göre kibar, sessiz ve iyi davranışlıdırlar. Onlara, istemediğiniz şeylerden uzak durmalarını öğretmek ve sınırları belirlemek oldukça kolaydır; genellikle basit bir “hayır” yeterli olacaktır. Ancak Mavi Rus kedileri nezaketin her iki tarafın da uygulaması gereken bir davranış olduğunu düşünür ve aptal durumuna düşürülmekten hoşlanmazlar. Onurlu bir kedi olan Mavi Rus kedisi, onlarla ne zaman dalga geçtiğinizi bilirler ve bunu ihlal ettiğinizde unutmazlar.

Mavi Rus kedileri günlük rutinlerinin tam olarak ‘öyle’ olmasını sever ve hane halkı değişikliklerine ortalama kediden daha fazla tepki gösterirler. Özellikle akşam yemeği programlarındaki değişiklikleri sevmezler ve hoşnutsuzluklarının farkında olmanızı sağlarlar. Ayrıca kum kutuları hakkında da çok titizlerdir. Temizlenmediği takdirde tuvaletlerini başka yere yapabilirler.

Kedi türleri: Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Geçmişi

Bu cinsin kökeni ile ilgili en yaygın teori, Mavi Rus kedilerinin 1860 yılında Kuzey Rusya’daki beyaz deniz limanı Archangel kasabasından (Arkhangelsk) İngiliz denizciler tarafından büyük Britanya’ya getirilmesidir. Bu hikâyenin doğru olup olmadığı—ve eğer doğruysa, kedilerin gerçekten o bölgede ortaya çıkıp çıkmadığı- herhangi birinin tahminidir. Kalın kürkleri yüzünden soğuk bir iklimde geliştikleri teorisine güvenerek söylenenlere göre bu cins hala Rusya’da var.

Mavi Rus kedisinin şu diğer üç kısa tüylü katı mavi ırkla ilişkili olduğuna inanılmıyor: Tayland’ın Korat’ı, Fransa’nın Chartreux’u ve İngiltere’nin İngiliz Mavisi (Şimdi British Shorthair olarak adlandırılır).

İlk olarak British Shorthair ile Mavi Benekli Siyam Kedilerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışlardır.

Korat, Chartreux ve Mavi Rus kedisi, benzer bir gümüş-mavi parlaklığa sahip olsa da, dört ırkın kürk tipi, konfirmasyonu ve kişiliğinde belirgin farklılıklar vardır. Bu ırkların dördü de o kadar uzun zamandır var olduğundan, ataları efsaneler ve varsayımlarla örtülmüştür, ortak bir ataya sahip olmaları mümkündür.

1871’de Londra’daki Crystal Palace’daki ilk kedi gösterisinde Başmelek kedisi adı altında bir Mavi Rus kedisi gösterildi. Bu noktada, Mavi Rus kedileri yabancı cins tipine sahip kısa tüylü, katı mavi kedigillerdi. Zamanın fotoğraflarından ve yayınlanmış kaynaklarından, orijinal kürkleri kalın, yoğun, parlak ve açık gümüş-mavi renkliydi. Mavi Rus kedileri, tipteki belirgin farklılıklara rağmen, diğer tüm kısa saçlı mavi ırklarla aynı sınıfta yarıştı.

Gösteri salonlarında yuvarlak başlı İngiliz Mavi’si tercih edildiğinden, ince Mavi Rus nadiren kazandı.

Son olarak, kedi fantezi Yönetim Kurulu (GCCF) cinsi kabul etti ve 1912’de Mavi Rus kedisine kendi sınıfı verildi. Bu cins daha sonra İkinci Dünya Savaşı’na kadar, diğer birçok ırkın yaptığı gibi, neredeyse soyu tükendiğinde ilerleme kaydetti.

Mavi Rus kedileri 1900’lerin başında Amerika’ya geldi, ancak 1947’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde üreme ve tanıtım için ciddi girişimler başlamamıştı.

Mavi Rus kedileri şimdi tüm Kuzey Amerika kedi derneklerinde şampiyonluk için kabul edilir bir türdür.

İran kedisi karakteri ve fiziksel özellikleri

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Fiziksel Özellikler

Vücut

Mavi rus kedisi kedi türleri arasında popülerdir. İnce kemikli, uzun, sağlam ve kaslı; görünüşte boru biçimli olmayan ana hatlar, kıvrak ve zarif. 3 ila 7 kilo arasında değişirler.

Kafa (Baş)

Pürüzsüz, orta büyüklüktedir. Ne uzun, ne sivrilen, ne kısa ne de çok iridir. Ağız küttür. Abartılı bıyık yoktur. Ağız ve bıyık bir kıvrıma aittir. Kafatasının üst kısmı uzun ve düz bir profildir, gözlerin hemen üzerine hafifçe iner ve burnun ucuna doğru düz bir çizgide hafif aşağı doğru açıyla devam eder. Kulakları orta boydur. Üst başın uzunluğu burun uzunluğundan daha büyüktür. Yüz, geniş göz ve kalın kürk nedeniyle gözler boyunca geniştir. Ağız, belirgin bıyık yüzeyleri veya bıyık tutamları olmadan pürüzsüz, akan bir ayrıntıdır. Boyun uzun ve incedir ancak kalın kürk ve omuz kemiklerinin yüksek yerleşimi nedeniyle kısa görünür.

Kulaklar

Tabanda oldukça geniş ve büyüktür. Uçları yuvarlaktan daha sivridir. Kulakların derisi ince ve yarı saydamdır. Kulağın dış kısmı kısa, çok ince tüylerle kaplıdır ve deri içinden geçerler. Kulak bakımları haftada bir yapılmalı ve pamuk değil, bez kullanılmalı. Ilık su ve çok az elma sirkesiyle kulak bakımını yapabilirsiniz.

Gözler

Birbirinden ayrıdır. Aralıklı yuvarlak bir şekle sahiptir. Renk, canlı yeşildir. Göz rengi doğduktan 4 ay sonra değişir ve nihai rengini alır.

Bacaklar ve Patiler

Bacaklar uzun ve ince kemiklidir. Pençeleri küçük, hafif yuvarlaktır. Ayak parmakları, beş önde ve dört tane de arkadadır.

Kuyruk

Uzun, ama vücut ile orantılıdır. Orta derecede kalın, tabandan doğru sivrilen bir şekli vardır.

Kürk

Rus kedisi kısa, yoğun, ince ve pelüş gibidir. Çift kat, yoğunluk nedeniyle vücuttan öne doğru çıkar. Farklı bir yumuşak ve ipeksi bir hissi vardır. Mavi Rus kedileri çok tüy dökmez. tüyleri haftada 2-3 kere fırçalansa yeterlidir.

Renk

Russian Blue kedisinin rengi Parlak bir mavidir. Koruyucu tüyler, kediye gümüşi bir parlaklık verir. Çizgili belirgin işaretlerden arınmıştır. Burun deri kayrak gri. Pençe yüzeyleri lavanta, pembe veya leylak rengi, göz rengi parlak yeşildir.

Ortalama yaşam süresi

Russian blue (Mavi Rus kedisi) ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Bu sayı, kedinin bakımına göre daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

Ankara Kedisi özellikleri ve kökeni

Kaynak: