Neden En Çok Kedileri Sahipleniyoruz?

0
1740

Özellikle bakıma muhtaç olan tüm canlıların evimizin yeni daimi üyesi haline gelmesi oldukça güzel bir hareket ancak 21’inci yüzyıla ‘kedi imparatorluğu’ demek pek de abartı olmaz. Toplumsal yaşamın her yanını sarmış durumdalar ve sosyal medyanın da en gözde canlıları olarak göze çarpıyorlar. Kedilerin insanlar tarafından bu kadar benimsenmesinin ise birçok sebebi var. Bu makalede kedilerin evlerimizin daimi üyesi olmalarının 10 nedenini sizlerle paylaşacağız.

1Kediler oldukça temiz canlılardır

Kediler uyanık kaldıkları zamanın yüzde 30’unu kendi bakımlarına harcarlar ve nadiren suyla yıkanmaları gerekir. Kendilerini temiz tutmakta o kadar dikkatlidirler ki, kirli şeyler onların ilgi alanına pek girmez.

2Kediler sessiz canlılardır

Kedinizin sürekli miyavladığını düşünebilirsiniz fakat bu durum diğer canlılarla kıyaslandığında onu oldukça sessiz kılıyor. Ayrıca kedilerin miyavlama sesleri insana pek de zarar vermeyecek şekilde yumuşak ve güzeldir. Komşularınız da kedilerin miyavlama seslerinden pek rahatsız olmazlar. Bu kadar sevimli canlıların seslerinden rahatsız olmak zaten çok da olası değil.

3Kediler kendi kendilerine bakabilen canlılardır

Özellikle köpeklerle kıyaslandığında kediler bakımları konusunda kendi kendilerine oldukça yeten canlılardır. Kedileri dışarıda yürüyüş için günde birkaç kez çıkarmanıza gerek yoktur ve banyo yaptırmanız da gerekmez. Kediler köpekler kadar da eğitime ihtiyaç duymazlar.

Kedilerin de köpekler kadar sevgiye ihtiyacı olsa da köpekler gibi bu durumu insanlara göstermeye fazla gerek duymazlar. Örneğin siz çalışırken kedi yanınızda kıvrılıp yatmayı tercih edebilir, buna karşın köpekler sizi pek de ‘rahat bırakmayacaktır’. Siz dışarı çıktığınızda kediniz evde rahatça kalabilir ve etrafı pek de dağıtma eğiliminde olmazlar.

4Kedilerin dışarı çıkarılmasına gerek yok

Kedilerin egzersiz yapabilmesi için dışarıya çıkarılmalarına gerek yoktur. Evdeki alan kedilerin rahatça etrafa koşup zıplamaları için uygundur. Dolayısıyla günde birkaç kez dışarı çıkarmanıza gerek yoktur.

5Kedilerin tuvalet temizliği oldukça kolaydır

Kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerini gizleme eğilimindedirler. Bu durumun kedilerin ‘kendi yaşam alanlarını gizleme’ ve başkalarının kendilerinin izlerini bulmalarını önleme eğiliminden geldiği düşünülür. Dolayısıyla kedilere tuvaletlerini gösterdiğinizde yapması gerekeni hemen anlayacaktır. Ayrıca kedilerin tuvaletinin temizlenmesi de oldukça kolaydır.

6Kediler evinizi fare ve haşerelere karşı korur

Kedilerde avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiştir ve bu durum evde hareket eden küçük bir canlıya karşı hemen harekete geçmelerini sağlar. Buna karşın kedilerin yutması ya da çiğnemesi durumunda bazı küçük haşerelerin kedinizin sağlığına zarar verebileceğini unutmayın.

7Kedi ‘maliyeti’ düşüktür

Kedilerin mama-aşı- sağlık ihtiyaçları için belli bir miktarı gözden çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Fakat bu rakam özellikle köpeklerle kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. Kediler pahalı hediyelerden de pek hoşlanmaz. Genellikle hiçbir harcama yapmadan önüne koyduğunuz şeyler kediler için oldukça eğlenceli bir oyuncak haline gelebilir. (Kutu, kap, top, küçük halkalar…)

8Kediler köpeklerden daha uzun süre evde yalnız kalabilir

Kedilerde ayrılık endişesi özellikle köpeklere oranla daha azdır. Dolayısıyla gündüz işinize gittiğinizde bu durum kediniz için pek sıkıntı yaratmaz. Hatta kediler yalnız kalmaktan hoşlanabilir de. Buna karşın bu durum kedinizi uzun süre yalnız bırakmanız anlamına gelmesin. Sağlık açısından kedinizin suyu sürekli değiştirilmeli, kumu temizlenmeli ve maması verilmeli. Yani kedinizi evde yalnız bırakabilirsiniz fakat bu sürede aşırıya kaçmayın.

9Apartman dairesi kediler için idealdir

Apartman sakinleri için komşularının evcil hayvan beslemesi bazen pek de anlayışla karşıladıkları bir durum olmuyor. Dünyanın yalnız bizim olmadığını anlamaları gerekir şüphesiz. Örneğin bir köpeğin havlaması ve evde hareket etmesi onları rahatsız edebiliyor. Buna karşın kediler küçüktür ve zamanlarının çoğunu zaten uyuyarak geçirirler. Miyavlamaları da ciddi bir sese yol açmaz.

10Kediler mükemmel bir arkadaştır

Bir kediyi sahiplendiğinizde kedi de sizi sahiplenirse harika bir deneyim yaşayacaksınız. Bazen bir köşede yatacak, bazen yanınıza gelecek ve size ‘benimle oyna’ diyecek. Bazen de yalnız bırakılmak isteyecek. Sinirli ve gergin bir gün geçirdiğinizde yanınıza gelip adeta gerginliğinizi alacak. Kedileri hafife almayın sakın, sizin duygularınızı kesinlikle anlıyorlar. Bir şey yolunda gitmediğinde hissedebiliyorlar. Eğlenceli anınızda yanınızda bulunmak istiyorlar. Evet, onlar bizim arkadaşımız, bizim mükemmel arkadaşlarımız oldular bile.