Obez Kedilere Uygulanacak Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
955
Obez bir kediniz mi var?

Yapılan araştırmalara göre ABD’de yaşayan kedilerin yüzde 59’u obez. Eğer sizin de obez bir kediniz varsa kedinizin birkaç kilo vermesine yardımcı olmak hem bu tüylü dostunuzun yaşam kalitesini arttıracaktır hem de kedinize yaşayacak yıllar verecektir. Bu yüzden kilolu kediler için diyetlere bir göz atmanızda fayda var.

Obez kediler nasıl beslenmeli?

Kedinize diyet yaptırmadan önce elbette veterinerinize danışmanızda fayda var. Kedinizin kilo vermesi çok ciddi bir konudur. Kedinizin çok hızlı kilo vermesi ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden kediniz çok hızlı kilo veriyorsa diyetinde yeterince protein olmadığı anlamına gelebilir. Kedi sahiplerinin kilo sorunları çözümü konusunda veteriner ile birlikte çalışması çok önemlidir. Kediniz için doğru yiyeceği ve miktarı veterineriniz seçmede yardımcı olacaktır. İlk ziyarette veteriner kedinizin hedef ve ideal kilosunu belirleyecek ve buna göre bir diyet programı çıkartacaktır.

obez kedi

1. Kedinizin hızlı kilo vermesinin önüne geçin

Eğer kediniz çok hızlı kilo veriyorsa hastalanma ihtimali artacaktır. Kilo verme süreci yavaş ve istikrarlı olmalı. Kediniz kilo verirken kas dokusundan bir kayıp yaşamasının önüne geçmeniz gerekir. Ortalama bir kilo verme sürecinde kedinizin haftada 1 ila 2 kilodan fazla vermesi tavsiye edilmez.

2. Kediniz için doğru diyet yemeğini seçin

Kedi diyetleri kalori olarak düşük, protein olarak yüksek gıdalardan oluşmalı. Kediler etçil hayvanlardır. Bu yüzden iyi oranda et yemeleri gerekir. Bazı kedi diyetleri çok fazla karbonhidrat içermektedir ve bu da kedinizin kilo vermesi için çok iyi değildiir. Birçok paketlenmiş yiyecek mama protein olarak yüksek ve kuru mamalara oranla daha düşük karbonhidrat içermektedir. Ama yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı kuru mamalar  bulmak da mümkündür. Bu süreçte en iyi bilgiyi yine veterineriniz size sağlayacaktır.

3. Kedinizi doğru miktarda besleyin ve paketlere kanmayın

Kedi diyetlerinde serbest besleme çok iyi bir yöntem değildir. Kediniz için belli zamanlarda yemek vermek kedinizin alacağı kalorinin takibi açısından çok önemlidir. Kedinizin ne kadar kalori alması gerektiği ise tamamen kedinizin hayat tarzına, yaşına ve özelliklerine göre değişir. Mama paketlerinde yer alan bilgiler çok genel geçerdir ve bu konuda en net bilgiyi size kedinizin veterineri sağlayacaktır. En iyi yöntem bir markada karar kılmak ve veterinerinizin bu marka mamadan ne kadar yemesi gerektiğini hesaplamasıdır.

4. Kedinize atıştırmalık vermeyi kesin

Kediniz o bayıldığı küçük bisküviler, krakerlere bir süre veda etmeli. Bu gıdalar kalori olarak çok yüksek ama besleyicilik açısından çok düşük. Bu yüzden bu tür gıdaların kedi diyetlerinde yeri olmamalı. Eğer kedinize yine de atıştıracak küçük şeyler vermek istiyorsanız insanları yediği proteini yüksek gıdalardan ufak parçalar vermeniz daha iyi olur. Pişmiş bir tavuk veya çırpılmış bir yumurta gibi.

5. Kedinize zaman tanıyın

Kedinizin kilo vermesi biraz zaman alacaktır. Kedinizin bu fazla kilolarını hızla vermesi yerine yavaşça vermesi daha sağlıklıdır. Kedinizin kilo vermesi zorlu bir süreçtir ama neticesinde kediniz daha sağlıklı ve daha neşeli olur.