Sağlığı Tehdit Eden 10 Önemli Kedi Hastalığı

0
1312
En Tehlikeli Kedi Hastalıkları

Kedi hastalığı tehlikelidir ve kedilerin sağlıklı olduğundan da emin olmak gerekir. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız bakın bazen kedi hasta olabilir ve hayati tehlike bulunabilir. Buna karşın, kedileri etkileyen en yaygın koşulları bilirseniz evcil hayvanınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Kedilerin yakalanabileceği en önemli 10 hastalık şöyle:

10- Hipertiroidizm

En olası nedeni tiroid bezindeki iyi huylu tümör nedeniyle bezin çok fazla hormon salgılamasıdır. Kediniz çok fazla su içip işemeye başlarsa, saldırgan ve asabi davranışlarda bulunursa, aniden hiperaktifleşirse ve normalden fazla yemek yediği zaman kusuyorsa (ve/veya) kilo kaybettiyse kedinizi veterinere götürmelisiniz.

Tedavi ise diğer koşullara bağlı olmakla birlikte ilaç tedavisiyle aşırı aktif bez düzenlenebilir, cerrahi müdahaleyle bez çıkartılır ve hatta radyoaktif tedaviyle hastalıklı tümör yok edilebilir.

9- Üst Solunum Yolu Virüsü

Eğer kediniz hapşırıyorsa, burnunu çekiyorsa, öksürüyorsa, gözü ya da burnu akıyorsa, tıkanmış görünüyorsa ve ağız ile burun ülseri varsa kediniz üst solunum yolları virüsüne sahip demektir. Kedi hastalığı sonucu kedinize burun damlası, göz merhemi ve anti-bakteriyel ilaç verilebilir.

8- Kulak enfeksiyonu

Kedilerde kulak enfeksiyonunun birçok nedeni vardır. Bunlar akıntı, bakteri, mantar, diyabet, alerjiler ve ilaca karşı reaksiyonlar içerebilir. Bazı ırklar da diğerlerine göre kulak enfeksiyonlarına daha duyarlıdır. Kedinizde kulak akıntısı, kafa sallama, kulak kapaklarında şişme ve kokma varsa, kulağına dokunulduğunda aşırı tepki gösteriyorsa kulak enfeksiyonu var demektir. Tedavi de yukarıda sayılan nedenlere bağlı olacaktır ancak kulak tıkaçları, kulak temizleyicileri, kulak ve ağız yoluyla ilaç alımı ve ciddi vakalarda ameliyat gerektirecektir.

7- Kalın bağırsak iltihabı / Kabızlık

Kedinizde kakasını yaparken zorlanma, iştahsızlık, su kaybetme ve kusma kabızın belirtisidir. Veteriner kedi hastalığı konusunda altında yatan nedeni test eder ve ona göre tedavi eder. Bu tedavi, lif açısından zengin bir mama, kurtları yok etmek, antibiyotik kullanma, bağırsak yumuşatıcı ya da sıvı kullanımını içerebilir.

6- Diyabet

İnsanlar gibi kediler de diyabet hastası olabilir fakat bu genellikle yaşlı ve aşırı kilolu kedilerde görülür. Belirtileri ise artan susuzluk ve işeme, kum kabının dışına işeme, uyuşukluk ve depresyon içerir.

Kedinin diyabetinin nedeni bilinmemekle birlikte, diyabetin aşırı kiloyla bağlantısı vardır. Bu nedenle tedavi günlük sağlıklı gözlemi, mama değişikliğini, egzersizi ve kedilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak ağız yoluyla ilaç tedavisini ya da iğneleri içerir.

5- Cilt Alerjileri

Kedilerin alerjileri ciltte görünür. Eğer kedi tırnaklarıyla cildini kaşıyorsa ve vücudunu çok fazla çiğniyorsa, ciltte döküntü ya da isilik ya da yamalar şeklinde tüy döküntüleri varsa veterinere gitmeniz yerinde olacaktır.

Cilt alerjisinin gıdadan pirelenmeye, polenlerden akıntıya ve hatta küflere kadar değişik nedenleri vardır. Bağışıklık artırıcı tedavi, yemek değişimi ve alerji ile kaşıntıyı önleyici ilaç kullanımı gibi tedavi uygulanır.

http://34.90.225.96/kedi-bakimi-konusunda-yapilan-6-hata/

4- Bağırsak iltihabı / İshal

İshal, bağırsak iltihabının kesin bir işaretidir. Kedinin ince veya kalın bağırsağını etkiler ve yemek değişimi, kaçak gıda maddeleri, alerji, bakterilerin aşırı oranda çoğalması, solucanlar ve hatta böbrek hastalıkları gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

İshalin belirtileri iştahsızlık ve kusmadır. Veterinere giderseniz ishalin nedeni ortaya çıkarılacaktır. Hidrasyon tedavisi, hafif beslenme, mama değişimi ve anti ishal ilaçları ise tedavi yöntemleridir.

3- Böbrek yetmezliği

Yaşlı kediler için yaygın olan ciddi bir durumdur. Altında yatan nedenler henüz tam anlamıyla anlaşılamasa da son araştırmalar gençlik hastalığı aşıları ve uzun süreli kuru gıda yenmesinin böbrek yetmezliği arasında bir bağlantı bulunduğunu göstermektedir. Kedinize düzenli olarak yaptırdığınız sağlık kontrollerinde kan testi yapılmasını sağlayın. Çünkü belirtiler yüzde 75 oranında böbrek hasarı oluşmadan ortaya çıkmaz!

Ana belirtisi aşırı susama ve aşırı işemedir. Ancak kedide salya akıtma, çeneden ses gelmesi ve amonyak kokulu nefes gelmesi de görülebilir. Tedavi edilebilir bir durum olmasa da böbrek yetmezliği durumu  şiddetli değilken uygun mama, ilaçlar ve hidrasyon tedavisiyle yönetilebilirler. Böbrek nakli ve diyaliz de uygulanabilir.

2- Mide rahatsızlığı

Kedinin mide zarının iltihaplanması gastrit olarak adlandırılır. Bu durum hafif ya da şiddetli olabilir ancak türüne bakılmaksızın 1 ya da 2 gün içinde iyileşme göstermiyorsa veya semptomlar şiddetliyse kedinizi veterinere götürün.

Gastritin bozuk yemek yemekten çok hızlı yemek yiyip alerji ve bakteri oluşmasına kadar birçok nedeni vardır. Eğer kediniz kusuyorsa, geğiriyorsa, iştahsızlık veya idrarı kanlıysa veya ishalse veterinere gidin. Genellikle sıvı tedavisi ve antibiyotik uygulanır.

En hayati kedi hastalığı: 1- Alt Yolu İdrar Hastalığı

Önem sırasında birinci hastalıktır. Hızla kediniz için hayatı tehdit edebilecek bir hastalığa dönüşebilir. Kristallerin neden olduğu tıkanıklık ve taş varsa ve tedavi edilmezse 72 saat içinde ölüm meydana gelebilir.

Bu nedenle aşağıdaki belirtileri görürseniz kedinizi acil olarak veterinere ya da acil durum merkezine götürün!

  • Kum kabının dışına idrarını yapma
  • Kanlı idrar
  • İdrarını yapmaya çalışırken ağlama
  • İdrarını yapamama
  • Cinsel organını aşırı yalama
  • Bir şey yememe ya da içmeme
  • Yürürken acı acı bağırma ya da uyuklama

Bu belirtiler alt idrar yolu hastalığının taştan kaynaklanmadığı durumlarda da gerçekleşebilir. Tedavi mesanenin boşaltılması için kateterizasyon, taş veya tıkanıklığın giderilmesi için tedavi ve tekrarlayan durumlarda ameliyatı içerir.