Sokak Kedisi Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeli?

0
2965

Zaman zaman sokakta yürürken aciz, küçük ve annesi tarafından terk edilmiş bir yavru kedi görürsünüz. Tabii aklınıza gelen ilk şey bu sevimli yavruyu eve alıp sahiplenmek olabilir. Hatta bunu yapmak üzere sokakta sevimli bir yavru arayışına bile girmiş olabilirsiniz. Ancak bir sokak kedisini sahiplenmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu söylememiz gerekiyor.

Bir sokak kedisi ilk başta size biraz vahşi gelebilir. Ama zamanla, evinize ve size uyum sağlayarak çok iyi birer evcil hayvana dönüşebilirler. Bir sokak kedisi sahiplenirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte bakalım.

sokak kedisi 1

1- Yeni kedinizle olan ilişkinizi ağırdan alın

Sokaktan alıp evinize getirdiğiniz kedinin vahşi mi yoksa uysal mı olduğunu gözlemleyin. Örneğin bir kediyi evin dışında besliyorsanız her seferinde beslediğiniz kabı evinize daha da yakınlaştırarak kendisini evinize alıştırabilirsiniz. Eğer yavru bir kediyi doğrudan eve aldıysanız öncelikle bir veterinerle iletişime geçmeniz, sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmanız gerekir. Bu aşamada sizi veterineriz doğru bir şekilde yönlendirecektir. Kedinizin evinize alışması biraz zaman alacaktır.

2- Bir sokak kedisi içeri nasıl sokulur?

Kedilerle çıkılan her yolculuk birbirinden farklıdır. Bazı kediler evinize alır almaz sanki yıllardır orada yaşıyormuş gibi hisseder. Bazıları ise evinize uyum sağlayamaz. Bu gibi durumlar için kedinizi ilk günlerde iyi gözlemlemeli ve nerede rahat ettiğini bilip evinizi buna göre düzenlemelisiniz. İlk günlerde kum ve tuvalet konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığını iyi gözlemleyerek kumun yapısını ve pozisyonunu onun hareketlerine göre belirleyin.

sokak kedisi 2

3- Eve alınan kedinin sağlığı

Eğer bir sokak kedisini eve aldıysanız ve evde başka kedileriniz varsa ilk günlerde diğer kedilerle temasa geçmesinin önün geçin ve veteriner hekiminizle konuşup gerekli aşıları, tersleri yaptırın.

4- Evinizdeki diğer kedilerle yavaşça tanıştırın

Bir sokak kedisini eve almadan önce evinizdeki kedilerle arasında bir bariyer olacak şekilde tanıştırın. Yani bu kediyi bir kapının veya bir çitin ardından bir araya gelecek şekilde yakınlaştırın ve tepkilerini gözlemleyin.

sokak kedisi 3

5- Yeni kedinizin sürprizlerine açık olun

Sokaktan sahiplendiğiniz kedinizin size ve eve alışmasından sonra sürprizlere açık olun. Eve sokaktan yeni gelen bir kedinin yemeğini nasıl yiyeceği, tuvalet alışkanlığı sizin için bir sürpriz olabilir. Bu gibi konularda biraz siz ona biraz da o size uyum sağlayarak orta yolun bulunması sağlanabilir.