Suriye’nin İlk Kedi Barınağı Hızla Büyüyor

0
594

Sadece iyi günde değil, en zor zamanda bile hayvanları koruyup kollamamız gerektiğine en güzel örnek sanırım Suriye’deki  Il Gattaro D’aleppo adlı kedi barınağı.

Halep’te ambulans şoförlüğü yapan Muhammed Alâ al-Calil, ülkedeki savaş koşullarının sadece insanları değil, diğer canlıları da vurduğunu görerek Suriye’nin ilk evsiz hayvanlar barınağını yaptı. Kedi barınağı sayesinde yüzlerce kediye bakan Muhammed’e, açtıkları sosyal medya hesabının da yardımıyla dünyanın dört bir yanından adeta destek yağıyor.

Kedi barınağı fikri akla geldi

Sputnik adlı haber sitesinde yer alan habere göre, Suriye’de başlayan iç savaşla birlikte Halep kentinde yer bazı mahalleler tamamen boşalınca birçok canlı da sokaklarda aç kaldı. Barınak fikri de işte bu zorlu savaş koşulları altında Muhammed’in aklına geldi.

Barınak kurulduktan sonra ise hayvanların büyük çoğunluğu ilk aşamada sadece yemek için barınağa gelmiş. Sokak kedileri yemek saatlerini o kadar iyi öğrenmişler ki, 2013’te barınağa yemeğe gelen kedilerin sayısı 170’e ulaşmış.

2016’da saldırıya uğradı

Savaşın acımasız yüzü kedileri de vurmuş. 2016’da kedi barınağı bombalı saldırıya maruz kalmasıyla birlikte 100’ün üzerinde kedi yaşamını yitirmiş. Bunun üzerine Halep‘te bir barınak daha açma kararı almışlar ve barınak açılmış. Şimdi ise barınakta sadece kediler değil, maymunlar, atlar ve köpekler de misafir ediliyor.

Hayvanseverlerin yardımıyla barınak için yeni bir bina ve çocuklar için oyun alanı da yapılmış. Veteriner kliniği ile tıp merkezi de yine barınak içine inşa edilmiş. Burada özel ihtiyaçlara sahip kişilere yardım ediliyor ve çocuklara hayvan bakımı öğretiliyor.

Barınağın sosyal medya hesabını tüm dünyadan 13 bin 500 kişi takip ediyor. Bu sayı her geçen gün ise hızla artıyor.

Barınaktaki birbirinden güzel karelerden bazıları ise şöyle:

suriye 6
Hayvansever Muhammed sokak kedilerine bakarken…
suriye 5
Barınak sakini Daeno’nun doğum günü kutlamasından kare
suriye 4
Barınaktaki kedilerin kuşbakışı görüntüsü
suriye 3
Aşk kedi barınağında yaşanıyor güzelim
suriye 2
Köpeklerin serinlemesi için yapılan havuz ilgi görüyor
suriye 1
Kediler için yemek saati geldi 🙂