Tartışma yaratan araştırma: Genç kadınlar ‘kedili erkeklerden’ daha az hoşlanıyor

0
2887
kedili erkek
tartışma yaratan araştırma
Kediler tüm insanları olduğu gibi erkekleri de oldukça mutlu edebilir fakat araştırmalar özellikle erkeklerin bu konuda ‘belki’ bir tercih yapması gerektiğini ortaya koyuyor.
Euronews’ten Mustafa Bag’ın ABD merkezli Colorado Üniversitesi Veterinerlik ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi’nden bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya yer verdiği haberine göre,sanal arkadaşlık sitesinde flört arayan kadınlar, kedili fotoğrafı bulunan erkekleri ‘daha az’ tercih ediyor. Sebebi ise, kedisiyle poz veren erkeklerin ‘daha az erkeksi bulunması’ ve ‘randevulaşmaya daha az elverişsiz olması’ gibi tartışmalı bir algı oluşturması.

Araştırmanın detayları ise şöyle: Çevrimiçi yapılan ankette, 18-24 yaş arası 1385 kadına, birinde kucağında kedi diğerinde ise kedisiz, 20’li yaşlardaki aynı erkeklere ait iki fotoğraf gösterilerek tercihleri soruldu.

Colorado State University

 

Kadınların yüzde 38’i kedisiz foroğrafa sahip erkekle flört edebielceğini belirtti. Aynı kişinin kediyle birlikte fotoğrafı gösterildiğinde ise bu oran yüzde 33’e kadar düştü.

Öte yandan, kedisiz foroğrafa sahip olan erkeği beğenmeyen kadın sayısı yüzde 9’ken, kedili fotoğrafa sahip aynı erkeği beğenmeyen kişi sayısı yüzde 14’e çıktı.

Bu arada araştırma 18-24 yaş arası kadınlar üzerinde yapıldığı için bu oranın daha ileri yaşa sahip kadınlarda değişkenlik gösterebileceğine dair de not düşüldü.