Ton Balığı Kediler İçin Sağlıklı Bir Yiyecek mi?

0
6453
Ton balığı

Evde kedinizin maması bittiğinde konserve ton balığı veriyor musunuz? İnanın bunu o kadar çok kedi sahibi yapıyor ki siz tek değilsiniz. Araştırmalara göre kedinize balık vermekte bir sorun yok. Ama pişmemiş çiğ ton balığı vermeniz tavsiye edilmiyor.

Eğer kedinize ton balığı verecekseniz bunun su içinde bekleyen düşük sodyumlu olmasına dikkat edin. Çünkü yüksek sodyumlu ve yağlı bir şekidle konserve edilmiş ton balığı kediniz için zararlı olabilir. Bu kediniz için ekstra kalori ve tuz demek olacağı için kedinizin uzun vadede sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Peki kediler için hangin ton balığı sağlıklıdır?

  • Taze ızgarada pişmiş ton balığı
  • Suda bekletilen konserve ton balığı
  • Bonito ton balığı parçaları.

Ton balığının kediler için zararları nelerdir?

Ton balığının nereden geldiğine dikkat edin ve ton balığını kedinizin asıl besini yapmayın. Ton balığı kediniz için tam ve dengeli bir besin değildir bazı ton balıkları yüksek miktarda civa içerebilir. Birçok kedinin obezitesi olduğunu düşününce kedilerin yağda beklemiş ton balığını yememesi gerekir. Yüksek yağ oranı kediniz için fazla kilo demek olacaktır.

Kedinize haftada bir gibi düşük miktarda ton balığı vermek kötü bir fikir değildir. Ama pişmemiş ton balığı tavsiye edilmez. Bazı balık türlerinde bulunan thiaminase enzimi vücuttaki B-1 vitaminin parçalayabilir ve bu kediniz için nörolojik sorunlar oluşturabilir. Bu enzimi balığı pişirerek yok edebilirsiniz.

Kediniz ton balığını bayılarak yer. Biz de öyle yeriz. Bu yüzden ton balığı kedinize ilaç vermek için kullanılabilir. Ton balığının suyuna ilacı karıştırarak kedinizin fark etmemesini sağlayabilirsiniz.