Van Kedisi özellikleri ve tarihi

0
2001
Van Kedisi
Van Kedisi özellikleri

Van Kedisi, bölgemizin ve Orta Doğu’nun engebeli, uzak ve iklimsel olarak çeşitli bölgelerinden gelen doğal bir ırktır.

Bu kedi cins eşsiz, ayırt edici deseni ile bilinir; “Van” terimi, renkli baş ve kuyruk işaretlerine sahip beyaz kedileri tanımlamak için çeşitli ırklar tarafından benimsenmiştir. Van kedisi,  sağlam vücuda sahip yarı uzun saçlı bir kedidir. Bu kedi türünün gücü, önemli gövdesi ve bacaklarıyla kanıtlanmıştır. Bu cinsin tam olgunluk ve gelişime ulaşması tam 3 ila 5 yıl sürer.

Kedi türleri: Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Van Kedisi Kişilik Özellikleri

Van’a suyunun eşsiz güzelliği için hayran olabilirsiniz ancak bu kedi türüne ve özelliklerine de âşık olacaksınız. Popüler bir kedi olan Van kedileri, enerjik, çevik ve zekidir. Son derece sağlıklılardır. Van kedileri, aksiyon dolu mizaçlarıyla ünlüdür. Konuşkandırlar, insanlarından dikkat talep ederler ve akşam yemeğinde büyük bir zevk gösterirler. Van kedileri, en sevdikleri insanlara olan derin bağlılıklarıyla bilinir ve bazen bu, bir Van kedisini bir evden diğerine taşımayı zorlaştırır. Evden bir ya da iki kişiyi, genellikle başlangıçta onlarla ilgilenenleri seçerler ve sonsuza dek onlarla bağ kurma eğilimindedirler.

Kedi suyu çeşmeleri Van’da yaşayan kediler tarafından büyük bir ilgi görüyor; kediler bazen çeşmenin önünde oturuyorlar ve saatlerce damlayan suya hayranlıkla bakıyorlar. Birçok Türk Van kedisi havuzda, küvette, lavaboda, hatta tuvalette bile yüzmenin tadını çıkarır. Van kedisi sahipleri hızlı bir şekilde su kapaklarını kapatmayı öğrenirler ve gözetimsiz su erişimine izin verirken dikkatli olmaları gerektiğini bilirler. Türk Van yavru kedilerinin bu su hayranlıkları başlarını belaya sokmalarına sebep olabilir. Yüzmeyi sevmeyen Van kedileri bile, oyuncaklarını su tabaklarına batırırlar, damlayan musluklarda oynarlar. Bazıları muslukları açmayı bile öğrenecek kadar zeki kedilerdir.

Van Kedisi Geçmişi

Gemi yaklaşık 5.000 yıl önce Ağrı Dağı’na geldiğinde, Nuh hayvanların karaya dokunma arzusunda ezilmelerini önlemek için onları biraz meşgul etmeliydi. Koşuşturmada, Nuh iki beyaz ve kırmızı kedinin suya atlayıp kıyıya yüzdüğünü fark etmedi. Sel suları geri çekildiğinde, kediler o zamandan beri yaşadıkları ağrı Dağı’nın yaklaşık 75 mil (121 km) güneyinde bulunan Van Gölü’ne doğru yola çıktılar. Bu hikâye, Türkiye’nin Van Gölü bölgesinde yaşayan eski bir cins olan Van Kedisi’nin ortaya çıkmasıyla ilgili büyüleyici bir efsanedir.

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri

Van kedileri, Ermenistan, Suriye, İran, Irak ve Rusya‘nın yakın bölgelerinde de bulunabilir. Bu muhteşem kuyruklu yüzme kedisinin tarihi, en azından efsaneler kadar ilgi çekicidir. Yüzme kedisi olarak da adlandırılan Van kedisi, suya olan hayranlığı ile bilinir. Van kedilerinin suyu sevmesinin en olası açıklaması ise yerel bölgenin sıcaklığı olacaktır. Burada nazik ve narin bir ortam yok; Türkiye’nin en büyük gölü ve dünyanın en yüksek göllerinden biri olan Van Gölü, hem yaz hem de kış aylarında aşırı sıcaklıkları ile bilinir. Yaz sıcaklıkları 100°F’nin (37,8°C) çok üzerine çıktığından, Van kedileri serinlemek için yüzmeyi öğrenmiş olabilir. Ya da belki de bu cins, Van Gölü’nün tuzlu sularında hayatta kalabilen tek balık olan ringa balığını avlıyordu. Van kedisinin suya toleransının nedeni ne olursa olsun, muhtemelen bu kaşmir benzeri kürkünün kalın gelişmesinin sebeplerinden biri.

Ev kedileri genelde suyu sevmez. Bunun nedeni büyük ihtimalle tüylerini (kürklerini) sürekli düzen içinde tutmak istemeleridir. Van kedilerinin kaşmir kürkü suya dayanıklıdır, bu da kedinin kürek çekmesine ve nispeten kuru olmasına izin verir. Bu kedi türünün, Van Gölü bölgesine ne zaman geldiğini ve nereden geldiklerini kimse kesin olarak bilmiyor. Kuzey Amerika’ya yeni gelen bir tür olmasına rağmen, bu Türk ırkı binlerce yıldır Van bölgesinde yaşıyor. M.Ö. 5000 yılına kadar uzanan yerli süslemeler, bir Van kedisine şaşırtıcı derecede benzeyen kedileri tasvir ediyor.

Eğer öyleyse, Van kedileri var olan en eski kedi ırklarından biri olabilir. Van kedilerinin Avrupa’ya ilk olarak 1095 ile 1272 yılları arasında Haçlı Seferleri’nden dönen askerler tarafından getirildiği söylenir. Yüzyıllar boyunca, Van kedileri Doğu kıtalarında işgalciler, tüccarlar ve kâşifler tarafından taşınmıştır.

Van kedileri çeşitli isimlerle anılmıştır: Doğu Kedisi, Türk kedisi, Ringtail Kedi ve Rus Uzun Tüylü gibi…

İran kedisi karakteri ve fiziksel özellikleri

Van kedilerinin modern ve daha iyi bilinen tarihi, 1955’te İngiliz vatandaşları Laura Lushington ve Sonia Halliday’a Türkiye’yi gezerken iki Van kedisi verildiğinde başladı. Cins o zamanlar İngiltere’de bilinmediğinden, onların Kedi Fantezi Yönetim Kurulu (GCCF) tarafından tanınması için çalıştılar. İngiliz hayvan yetiştiricisi Lydia Russell, halkı Van kedisi ırkı ile tanıştırmada ve İngiltere ve Avrupa’daki hayranların ilgisini çekmede de etkili oldu. Russell ayrıca yeni yetiştiricilerin Van kedisi üreme stoklarını elde etmelerine yardımcı oldu. İlk başta, gidiş yavaştı. Van kedilerini elde etmek, Türkiye’ye çok sayıda gezi anlamına geliyordu ve kediler İngiltere’ye girmek için uzun karantina dönemlerinden geçmek zorunda kalıyordu. Bununla birlikte, Van kedilerinin doğru olduğu tespit edildi ve 1969’da, Türk Van kedisine, Fantezi Yönetim Kurulu (GCCF) tarafından saf soyağacı statüsü verildi.

GCCF’ye ek olarak, Van Kedisi, Fédération Internationale Féline (FİFe), Çin kedi meraklıları Derneği (CAA) ve Avustralya kedi Federasyonu (ACF) tarafından kabul edilmektedir. İlk Van kedisi yavruları 1970’lerde Amerika’ya geldi. Yetiştiriciler Barbara ve Jack Reark 1983’te bu cinsle çalışmaya başlayana kadar Van kedileri Kuzey Amerika’da gelişmeye henüz başlamamıştı.

1985 yılında TİCA, Van kedisine şampiyon statüsü verdi.

1980’lere kadar, Van kedileri, Türk halkı tarafından evcil hayvan olarak çok değerli olmasına rağmen, resmi olarak tanınmadı.

Bugün Van kedileri, Angora’nın uzun zamandır yetiştiricisi (üreticisi) olan Ankara Hayvanat Bahçesi ile bağlantılı olarak Türk Tarım Koleji tarafından korunuyor.

Van kedilerinin artık Türkiye’den ihraç edilmesine izin verilmiyor ve yeni Van kedilerinin çoğu Avrupa’dan geliyor.

Ankara Kedisi özellikleri ve kökeni

Van Kedisi Fiziksel Özellikleri

Vücut (Gövde)

Orta derecede uzun, sağlam, geniş, kaslı ve derin göğüslü.  Olgun erkek Van kedileri boyun ve omuzlarda belirgin kas gelişimi sergilerler. Omuzlar en az kafa kadar geniş olmalı ve iyi yuvarlatılmış göğüs kafesine ve daha sonra kaslı kalça ve pelvik bölgeye akmalıdır.

Kafa (Baş)

Büyük kaslı vücut ile uyum sağlamak için yumuşak konturlar ve orta uzunlukta bir burun ile büyük ölçüde geniş yüz. Belirgin elmacık kemikleri vardır. Profilde, burun, saçın yattığı yönde bir değişiklik ile işaretlenmiş göz seviyesinin altında hafif bir dalışa sahiptir. Burun ve üst dudak ile düz bir çizgide sağlam çene; yuvarlak ağızları vardır.

Kulak

Orta derecede büyük, vücut ile orantılı olarak, oldukça yüksek ve iyi bir şekilde birbirinden ayrılır; kulağın iç kenarı hafifçe dışa doğru eğimlidir, dış kenar oldukça düzdür, ancak mutlaka yüzün kenarı ile aynı çizgide değildir; tabanda geniş. Uçları biraz yuvarlaktır.

Gözler

Orta derecede büyük, köşelerde hafifçe çizilmiş yuvarlak bir açıklık, kulağın dış tabanından burnun ucuna eşit mesafede, eğimli bir şekildedir. Gözler açık, uyanık ve etkileyicidir.

Bacak ve Patiler

Orta derecede uzun, kaslı bacakları vardır. Geniş ve aralıklıdır. Patiler büyüktür. Bacaklar ve ayaklar vücut ile orantılı olmalıdır. Ayak parmakları, beş önde, dört arkadadır.

Kuyruk

Uzun, ama vücut ile orantılıdır. Fırça görünümlüdür. Kuyruk, tüylerin uzunluğu yarı-uzun kürk uzunluğu ile tutarlıdır.

Kürk (Tüyler)

Kaşmir benzeri bir dokuya sahiptir. Yarı uzundur; Köklere doğru yumuşaktır. Astar izi yoktur. Kendi bölgelerinin iklimindeki aşırılıklar nedeniyle, bu cins iki farklı yün uzunluğuna sahiptir. Yaz kürkü kısa, kısa tüylerin görünümünü taşır; kış kürkü de önemli ölçüde daha uzun ve daha kalındır. Kulaklar, bacaklar, ayaklar ve karın tarafları fazla geniş değildir. Yüz kürkü kısadır. Ön boyun tüyleri kıvrımlıdır ve tam fırça kuyruğu yaşla birlikte daha belirgin hale gelir.

Renk

Kırmızı, krem, Siyah, Mavi, Kırmızı tekir, krem tekir, kahverengi tekir, mavi tekir, kahverengi yamalı tekir ve mavi yamalı tekir…

British Shorthair Kedileri Hakkında Her Şey

Kaynak: