Yaşlı Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalı?

0
1437
Kediler neden kusar
Kedilerde kusmanın birçok sebebi vardır

Kedilerin ömrü maalesef bizim kadar uzun değil. Kediniz 10 yaşına geldiğinde artık yaşlanmaya başlamış anlamına gelmektedir. Yaşını başını almış bir kedinin bakımı, diyeti ve alışkanlıkları da farklı olacaktır. 10 yaşındaki kedinizin bakımıyla ilgili tavsiyelere kulak vermekte fayda var. 

Yaşlı bir kedinin sağlık kontrollerini ihmal etmeyin

Kediler yaşlandıkça daha da kırılgan olur ve sağlık problemleri zamanında tespit edilmezse daha hızlı sorun yaşayabilirler. Bu yüzden yaşı ilerlemiş kedinizi senede bir kez veteriner kontrolüne götürmeniz gerekmektedir.

Yaşlanan kedinizin evinizde daha rahat hareket etmesi için bir takım kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Kedinizin çıkmayı sevdiği noktalara tırmanmasını kolaylaştıracak yükseltiler, tabureler koymak iyi bir çözüm olabilir.

Kedinizin uyuduğu alanı daha geniş ve daha rahat yapabilirsiniz böylece uyuklarken düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kedinizin kumunu eskisinden daha da ulaşılır bir yere koyun. Daha derin bir kum kabı  yerine daha kolay çıkabileceği bir kum alanı yaratın. Eski kutusunu da yeni olana alışması için yanında tutun.

Eğer eviniz birkaç kattan oluşuyorsa kedi kumunu her katta olacak şekilde koyun böylece kediniz tuvalete gitmek için enerji harcamaz

Bazı kediler yaşlandıkça görme yetisini kaybedebilir bu yüzden geceleri koridora bir gece ışığı koymak iyi bir fikir olabilir

Kediniz esnekliğini ve hareketliliğini de kaybedecektir. Bu yüzden bazı noktalarını temizleyemeyebilir bunun için kendisine yardımcı olmanız onu çok iyi hissettirecektir.

Yaşı ilerlemiş bir kedinin beslenmesi

10 yaşındaki kedinizin iştahını kaybetmiş olması normaldir. Eğer kedinizin iştahı azalmadıysa ve yine de kilo kaybediyorsa bir veterinere götürmenizde fayda olacaktır.

Kedinizin yemek kaplarını sessiz sakin ve kedinizin kolayca ulaşabileceği noktalara koyun. Evinizde başka kediler varsa yaşlı kedinizin yemek kabını aynı yere koymayın.

Kedinizin bu yaşlarda oyun oynama isteği de azalacaktır. Bunu doğal bir durum olarak kabul edin ve oyun oynaması için zorlamayın. 10 yaşındaki bir kedinin eski enerjisine sahip olmayacağını düşünün.

Yaşı ilerlemiş bir kedinin zıplamak istemeyeceğini ve oyuncakların peşinde koşmayacağını aklınızda bulundurun. Yine de oynamak istediğinde oynayın ama artık oyuncakla ilgilenmiyorsa siz de artık oyunu bırakın.