Yavru köpek sahiplenirken nelere dikkat edilmeli?

0
1439
Yavru köpek
Yavru köpek eğitimi daha kolaydır.

Yavru köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Köpek Psikolojisi isimli kitabında sizler için bu sorunun yanıtını veriyor. Vakit kaybetmeden sorunun yanıtını verelim:

Köpek sahiplenirken nelere dikkat edilmeli?

1- Köpeğin yaşı

Genellikle alacağımız hayvanın yavru olmasını tercih ederiz. Bunda elbette haklıyızdır. Büyüme dönemini bilinçli bir şekilde değerlendirdiğimiz takdirde, ileride muazzam bir köpeğin sahibi olacağımızı biliyoruz. O halde, bu kritik dönem kesinlikle bizim gözetimimizde geçmelidir. Bu amaçla 7-8 haftalık yavruları tercih etmeliyiz. Ancak tabii ki iyi yetiştirilmiş büyük köpekler de sahiplenilebilir.

2- Köpeğin ırkı

Mühim olan, beraber yaşayacağımız hayvanın kişiliğiyle bizim kişiliğimizin asgari müştereklerde buluşmasıdır. Aldığımız hayvan yavru olduğunda, onun kişiliğinin gelişimi bizim elimizde olduğu için, ortak noktalarımızı geliştirme şansımız vardır. Ancak birçok konuda, kalıtımın etkisini gözardı edemeyiz. (Kalıtımın etkilerini yavru köpekte görebilmek mümkün olmaz, ancak kalıtımın köpek ırklarına genel etkileri konusunda bilgilerimiz vardır) O halde köpek sahiplenmeye gitmeden önce ırk karar verilmelidir.

Köpek sahiplenme kılavuzu isimli makalemizde köpeklerin özelliklerini oldukça detaylı bir şekilde sizleri için bir araya getirdik.

Köpek seçerken acele etmeyin

Nedense çok az kişi, beklentilerini karşılayacak ve kendilerine en iyi uyacak köpeği seçmek için veteriner hekime danışır. Oysa ırk seçiminde acele karar verilmemeli ve ne istenildiği bilinmelidir. Maalesef hayvan sahiplerinin önemli bölümü, köpeklerin gösterişinden etkilenirler. Pet mağazasındaki köpeklerden biri daha önceki müşterilere yaptığı gibi bizi görür görmez hemen yanımıza sokulup bizi etkileyebilir. Çoğu müşteri bu köpeğin kendilerine çok ısındığını düşünür ve buna dayanamaz. Bazı köpekler yatış pozisyonuyla, bazıları masumluğu veya oyunculuğuyla insanları etkiler. Bakarsınız kocaman bir Danua almaya gitmişsiniz, ufacık bir Terrier ile geri dönmüşüz.

İnsanlar görünüşe çok önem verdiği için, evlerde beslenen melez köpek sayısı yok denecek kadar azdır. Oysa köpekler çok daha zeki ve uyumlu olabilirler.

Köpeğin boyutu önemli

Irk seçiminde daha önceki deneyim ya da zevkler de önem taşımaktadır. Bu tercihin belirlenmesinde genellikle köpeğin boyutu, tüy rengi, sahibinin hayat stili ve yaşam şartları etkilidir. İri bir köpeğin ihtiyaçları daha fazladır. En azından geniş mekânlara ihtiyaçları vardır. Hele ki bazıları çok enerjiktir ve günde 2 kere dışarı çıkmakla gezinti ihtiyaçlarını gideremezler. Bu köpekler için serbestçe dolaşabilecekleri bahçeler uygun olabilir. Bu nedenle geniş yerleri olmayan veya uzun süre evde bulunmayan kişiler ya balık beslerler ya da hayvan beslemezler.

Bazı köpeklerin tüy bakımı gerekir. Aksi halde evde tüy dökme problemi kaçınılmaz olur. Özellikle titiz olan ev sahipleri bir süre sonra köpek beslemekten rahatsız olurlar. Buna karşın sadece zevk amacıyla köpek beslenmez. Köpek beslemek çok zevkli ve yararlı olduğu kadar bilinç, sorumluluk ve fedakarlık da isteyen meşakkatli bir iştir.

Köpeğin ihtiyaçlarını iyice öğrenin

Köpek sahibi olmak isteyenlerden bazıları alacakları köpeklerin özelliklerini kitaplardan öğrenmeye çalışırlar.  Ancak bu kitapların çoğu ırkların hep iyi özelliklerinden bahsederler veya kitabın yazarları birtakım ırklara sempati duyarlar. Bazı ırklar piyasada çok popülerdir ve birçok insanın ilgisini çeker ancak bu ırkların diğer ırklara göre avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Bu nedenlerle muhakkak kendi şartlarınızı, köpek edinmedeki amacınızı değerlendirip, size uygun gelen ırk hakkında malumat edinip veteriner hekime danışmalısınız. Özellikle alacağınız köpeğin ilerideki ihtiyaçlarını iyice öğreniniz, zira psikoloji üzerine olumsuz etki eden en önemli sebeplerin başında tatmin edilmemiş ihtiyaçlar gelir.

Bunu sadece köpeğe mama vermek ve köpeği gezdirmek olarak düşünmeyin. Örneğin, avcılık yeteneklerinin gelişmesi yönünde üretilmiş bir köpeğin av dürtüleri, bir Terrier’inki ile mukayese edilmeyecek kadar çoktur. Yani av köpeği için avlanma, ihtiyaç haline gelmiştir ve köpekler, ihtiyaçlarından doğan dürtüleri tatmin edildiği ölçüde mutlu olurlar.

3- Köpeğin cinsiyeti

Cinsiyete dayalı davranış özelliklerinin temelinde hormonal faaliyetler yatmaktadır. Ancak belirli bir süre sonra davranışları iyice öğrenen hayvan, hormon salgılanması azalsa bile bu davranışlarını kaybetmemektedir. Erkek köpeklerde dişi köpeklere göre daha fazla olan özellikler, oyun güdüleri, tahrip hırsı, bölgesel savunma agresyonu, aktivite, yabancı köpeklere karşı agresyon ve sahibiyle liderlik mücadelesidir. Dişi köpeklerde erkek köpeklere kıyasla daha fazla olan özellikler ise eğitilebilme, kişileri koruma ve kurtarma ve yaralılara yardımdır.

4- Köpeğin mizacı

Uygun köpeğin seçiminde, sadece ırk ve cinsiyet hakkında karar vermek yeterli olmaz. Bunlar belirlendikten sonra, sıra en uygun mizaca sahip olan yavrunun seçimine gelir. Mizacın bilinmesi, köpek sahibi olmak isteyenlerin, hangi köpeğin kendilerine uygun olduğuna karar verebilmeleri için çok gereklidir. Bu köpek için de şarttır. Yeni yaşayacağı evin uygun olması, sahibinin iyi bir seçim yapmasıyla yani kendisi için en uygun olanı seçmesiyle mümkün olacaktır.

Yavrular arasındaki ezik ve korkak köpekler, insanların acıma duyguları sayesinde daha kolay seçilebilirler. Ancak bu köpekler, korkaklıklarını atamadıkları takdirde oldukça saldırgan ve uyumsuz olmaya adaydırlar. Halbuki doğuştan saldırgan olan yavru bir köpek, huzurlu bir ortamda büyürse uyumlu bir köpek olarak yetişebilir.

Mizaç hakkında karar verebilmek önemlidir. Zira hayat dolu biriyle yaşayacak köpeğin genç, çevik ve hareketli olması gerekirken, yalnız yaşayan yaşlı bir kadına sessiz ve sakin bir köpek daha çok uyum sağlayacaktır. Bu özelliklere sahip köpek ise, sertlik ve maceradan hoşlanan bir hayvan sahibine uyum sağlamakta zorluk çekecektir.