Kediler İçin Yaz Sıcaklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1267

Yaz geldi ve havalar gittikçe ısınıyor. Fazla güneşte durmamak, bol sıvı tüketmek, hafif beslenmek ve gün içinde sıkça duş almak gibi adımlarla sıcağa karşı tedbirleri kendimiz için alabiliriz. Peki kedileri sıcaktan korumanın yöntemleri nelerdir? 

Kediler de insanlar ve diğer hayvanlar gibi kalp krizi geçirebilir. Bu yüzden kedinizin sıcak havaya karşı korumanız hayatı önem arz eder. Kediler terlerini patilerindeki derilerinden atar. Kedinin vücut ısısı yükseldiğinde sıcak çarpması ve kalp krizi geçirebilirler. 

Kedinizi sıcaktan korumak için önerilerimize bir göz atın.

Kedinizin serin ve rahat olduğundan emin olun

Dışarıdaki sıcaklık yükseldiğinde kedinizi havalandırılmış ve serin bir ortama almanız gerekir. Kedinizin barınabileceği gölgeler olduğundan ve tabii ki suyunun olduğundan emin olun. Güneşle olan temaslarını azaltın. Kediniz klimalı bir odada güneşin düştüğü yere yatıyorsa onların da güneş yanığı olabileceğini göz önünde bulundurun. 

Kediniz bahçede yaşıyorsa çok sıcak günlerde eve alın. 

Kedinizi park etmiş bir arabanın içinde asla bırakmayın. Arabaların içinde sıcaklık bir anda dramatik bir şekilde yükselebilir ve bu kediniz için ölümcül olabilir. 

Kedilerde Kalp Krizi Belirtileri

Eğer kediniz nefes nefes kaldıysa, uyuşuksa, kusuyorsa, ayakta durmakta güçlük çekiyorsa kalp krizi geçiriyor olabilir. Böyle bir durumda kedinizi serinletin ve acil bir şekilde veteriner desteği alın. Kedinizin vücut ısısını düşüremezseniz ciddi sorunlar yaşayabilir. 

Kedinizin suyunu taze ve serin tutun

Sıcak günlerde kedinizin evinizde sadece bir noktade değil birkaç noktada taze ve soğuk suya erişim sağladığından emin olun. Sıcak aylarda tek bir su kabı yeterli olmayabilir. En iyisi evinizde birkaç notada su istasyonları ayarlamış olmanızdır. Kediler akan suyu içmeyi sever bu yüzden kediniz için bir su fıskiyesi alabilirsiniz. Bazı durumlarda kediler içmeleri gereken suyu içmezler. Bu yüzden kedinizin mamasına su da eklemek önerilebilir. 

Kedinizle akşamın serin saatlerinde oynayın

Günün en sıcak saatlerinde kedinizi oyun oynamaya zorlamayın. Kedinizin yapması gereken fiziksel aktiviteleri akşama saklayın. Camdan içeri giren güneş ışığı ortamı çok ısıtacağı için kediniz oyun oynamayı güneş battıktan sonra tercih edecektir. 

Kedinizi sık sık fırçalayın

Kedilerin tüyü ve kürkü kedileri sıcaktan da koruyan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kedinizi tamamen traş etmeyin. Kedinizin tüylerini fırçalamanız dökülmüş tüyleri ortadan kaldıracağı içini kediniz için bir rahatlama olacaktır. Kedinizin kürkünde takılan nesneler kedinizin daha kolay serinlemesine yardımcı olacaktır.